Komunikat MF: Zgoda Komisji Europejskiej na obowiązkową e-fakturę w Polsce
Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy VAT mają możliwość wystawiania faktur ustrukturyzowanych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, tj. Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wystawianie faktur ustrukturyzowanych w KSeF jest dobrowolne, dostępne na równi z dotychczasowymi formami fakturowania - w postaci elektronicznej i papierowej.
Jak poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie opublikowanym w dniu 30 marca 2022 r. na stronie www.gov.pl, dzięki uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej, po oczekiwanej akceptacji przez Radę UE (co powinno, zdaniem resortu, nastąpić w ciągu kilku tygodni), zostanie wdrożone powszechne fakturowanie elektroniczne w Polsce, dając biznesowi odpowiedni czas na dostosowanie się do nowych rozwiązań.
Jak czytamy m.in. w ww. komunikacie: "(...) KSeF to kolejny etap cyfryzacji usług administracji oraz transformacji cyfrowej Polski.
Docelowo KSeF stanie się jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie narzędzi w Europie w zakresie wymiany informacji o zdarzeniach gospodarczych.
Już na początku 2021 r. prezentując projekt fakultatywny Ministerstwo Finansów deklarowało zamiar wprowadzenia w drugim etapie modelu obligatoryjnego.
2 sierpnia 2021 r. Polska przekazała do Komisji Europejskiej wniosek o derogację na podstawie art. 395 dyrektywy Rady 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w celu upoważnienia do stosowania środka stanowiącego odstępstwo od art. 218 i 232 tej dyrektywy.
Dziś Komisja Europejska w oparciu o wniosek przygotowała i skierowała do Rady UE projekt decyzji derogacyjnej upoważniającej Polskę do wdrożenia obowiązkowego systemu fakturowania elektronicznego.
W Ministerstwie Finansów trwają prace nad koncepcją biznesową i prawną docelowego KSeF. Założeniem jest jak najpełniejsze wykorzystanie potencjału KSeF w fakturowaniu w zakresie udzielonej Polsce zgody przez instytucje UE.
Uzgodnienie rozwiązań biznesowych i prawnych docelowego KSeF przeprowadzimy w dialogu z biznesem podczas szerokich konsultacji publicznych (...)".
W ww. komunikacie MF przedstawiło również szereg korzyści wynikających z tego sposobu fakturowania.
- skrócenie terminu zwrotu z 60 do 40 dni,
- brak obowiązku przesyłania na żądanie organów podatkowych JPK_FA,
- uproszczenie w zakresie rozliczania faktur ustrukturyzowanych korygujących in minus,
- brak obowiązku wystawiania duplikatów faktur,
- zwiększenie szybkości wymiany danych w kontaktach między kontrahentami oraz wzajemnych rozliczeń - wystawiona faktura będzie udostępniona odbiorcy praktycznie w czasie rzeczywistym, co wpłynie na automatyzację procesów księgowych,
- zmniejszenie kosztów w zakresie przechowywania faktur wystawionych w KSeF,
- usprawnienie obrotu gospodarczego poprzez wprowadzenie jednego standardu faktury (zamiana dokumentów papierowych i elektronicznych (PDF) na dane cyfrowe; cyfryzacja i automatyzacja obiegu faktur między podatnikami oraz księgowania faktur u podatników),
- jeden stały format faktury z danymi ułożonymi w porządku określonym we wzorze faktury - zredukowanie pomyłek przy ręcznym wprowadzaniu danych oraz oszczędność czasu pracowników firm.
Ministerstwo Finansów nadmieniło również, że: "(...)
Szczegóły dotyczące KSeF wraz z odpowiedziami na najczęściej pojawiające się pytania przedsiębiorców są dostępne na stronie www.podatki.gov.pl/ksef/
Dostawcy programów księgowych i finansowych wdrażający do swoich systemów fakturę ustrukturyzowaną mogą korzystać ze środowisk testowych, aby dostosować swoje systemy do wdrażanego rozwiązania (...)".
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Poradnik VAT Nr 8