Koronawirus w Polsce: Fiskus wprowadził stawkę 0 proc. VAT dla darowizn od biznesu
Ministerstwo Finansów wprowadziło zerową stawkę VAT na środki dezynfekujące, maseczki czy kombinezony ochronne, przekazane przez firmy na walkę z epidemią COVID-19. Prawo to obowiązuje wstecznie od 1 lutego do 31 sierpnia 2020 r.
MF podkreśliło, że minister Tadeusz Kościński podpisał odpowiednie rozporządzenie.
"Ministerstwo Finansów dokłada kolejną cegiełkę w zwalczaniu epidemii koronawirusa. Przedsiębiorcy, którzy przekażą kupione lub wyprodukowane przez siebie towary przyczyniające się do ratowania ludzkiego życia, mogą liczyć na pomoc Ministerstwa Finansów. Takie darowizny zostają objęte zerową stawką VAT" - oświadczył Kościński, cytowany w komunikacie MF.
Towary objęte zerową stawką VAT to m.in.: wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, szkło i aparatura laboratoryjne, produkty lecznicze oraz substancje czynne w rozumieniu Prawa farmaceutycznego, środki dezynfekujące, specjalistyczne testy diagnostyczne, środki ochrony indywidualnej - wyłącznie maski, osłony i szyby ochronne na twarz, gogle, okulary ochronne, kombinezony, ochraniacze na buty, czepki i rękawice.
Warunkiem skorzystania z zerowej stawki VAT jest darowizna na Agencję Rezerw Materiałowych, Centralna Bazę Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych lub tzw. szpitale jednoimienne - szpitale przekształcone w jednoprofilowe szpitale zakaźne.
Ministerstwo podkreśliło, że przekazywane towary muszą być przeznaczone na cele związane ze zwalczaniem, zapobieganiem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS-CoV-2, profilaktyką i zwalczaniem jego skutków.
Konieczne jest udokumentowanie darowizny umową. W przypadku darowizny w okresie od 1 lutego do dnia wejścia rozporządzenia w życie, konieczne jest pisemne potwierdzenie przekazania kupionych lub wyprodukowanych produktów - zaznaczyło MF.