Kredyty mieszkaniowe. Nie będzie PIT od niektórych dochodów

Wchodzi w życie w życie rozporządzenie ministra finansów dotyczące zaniechania poboru PIT od niektórych dochodów związanych z kredytami mieszkaniowymi - poinformował w poniedziałek 30 marca resort finansów. Rozporządzenie dotyczy kredytów udzielonych przed 15 stycznia 2015 r.

Resort poinformował, że już w piątek minister finansów podpisał rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem mieszkaniowym udzielonym na cele mieszkaniowe.
Wyjaśnił, że rozporządzenie wejdzie w życie we wtorek 31 marca 2020 r. i dotyczy dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2021 r.

"Jest to kontynuacja dotychczasowych, korzystnych rozwiązań podatkowych dla osób, które mają kredyt mieszkaniowy (w tym dla tzw. frankowiczów)" - napisał resort.

Reklama

MF wyjaśniło, że PIT nie będzie pobierany od dochodów (przychodów) z tytułu umorzonych wierzytelności dotyczących kredytów hipotecznych zaciągniętych na własne cele mieszkaniowe.

Dodało, że PIT nie będzie także pobierany od dochodów (przychodów) z tytułu ujemnego oprocentowania kredytów zaciągniętych na własne cele mieszkaniowe w walucie obcej lub w polskich złotych, lecz nominowanych lub indeksowanych do waluty obcej udzielonych przed 15 stycznia 2015 r. przez podmioty, które podlegają nadzorowi państwowego organu nadzoru nad rynkiem finansowym, uprawnione do udzielania kredytów.

Podkreśliło, że przychody objęte rozporządzeniem, wykazane w otrzymanych od banków PIT-11 za 2019 r., nie podlegają opodatkowaniu i nie powinno się ich wykazywać w zeznaniu podatkowym za 2019 r.

"Jeżeli złożyłeś już PIT z uwzględnieniem tych przychodów, złóż korektę. Możesz to zrobić papierowo lub elektronicznie w usłudze Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje" - radzi resort finansów.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: PIT | kredyt | frankowicze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »