Reklama

Minister finansów Austrii przeciwna złagodzeniu tajemnicy bankowej

Austriacka minister finansów Maria Fekter oświadczyła w czwartek, że jest przeciwna złagodzeniu przepisów o obowiązującej w jej kraju tajemnicy bankowej; skrytykowała Wielką Brytanię, nazywając ją "Wyspami Szczęśliwymi dla uchylających się od podatków".

Reklama

- Automatyczna wymiana wszystkich informacji oznaczałaby nie tylko głęboką ingerencję w sferę prywatną, lecz sprawiłaby, że tajemnica bankowa stałaby się przeszłością - powiedziała Fekter w wywiadzie dla kilku austriackich gazet, o czym poinformował w czwartek "Der Spiegel". - Nie wezmę w tym udziału - zastrzegła szefowa resortu finansów.

Reklama

Jak podkreśla "Der Spiegel", Austria jest jedynym krajem w UE, który jest przeciwny automatycznej wymianie informacji o stanie kont zagranicznych inwestorów. Luksemburg zapowiedział w środę włączenie się do systemu obowiązującego w pozostałych krajach UE do 2015 roku. Dyskusja o zaostrzeniu kontroli podatkowej jest następstwem opublikowania w zeszłym tygodniu przez prasę informacji o masowym wyprowadzaniu przez obywateli krajów UE pieniędzy do rajów podatkowych i unikaniu w ten sposób płacenia podatków.

Zdaniem Fekter problemem nie jest Austria lecz Wielka Brytania. To tam znajdują się "prawdziwe raje podatkowe - powiedziała minister gazetom "Kurier", "Die Presse" i "Kleine Zeitung". - Domagamy się, by zajęto się Wielką Brytanią, która ma możliwość działania jako miejsce do prania brudnych pieniędzy i raj podatkowy - powiedziała Fekter. Zjednoczone Królestwo musi, podobnie jak Cypr, zlikwidować anonimowe fundacje - dodała.

"Domagamy się wprowadzenia rejestru fundacji na Wyspach Normandzkich, ale także tam, gdzie obowiązuje prawo brytyjskie: na Kajmanach, Wyspach Dziewiczych i Gibraltarze" - powiedziała Fekter.

Socjaldemokratyczny kanclerz Austrii Werner Faymann zasygnalizował we wtorek gotowość do złagodzenia tajemnicy bankowej, na co nalega KE. Jednak partner koalicyjny SPOe, konserwatywna Austriacka Partia Ludowa (OeVP) jest przeciwna kompromisom i chce zachować tajemnicę bankową przynajmniej dla obywateli Austrii.

Sprawdź: PROGRAM PIT 2012

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »