Reklama

Najbogatsze firmy będą musiały ujawnić majątek i gdzie płacą podatki

Europosłowie chcą, by międzynarodowe korporacje ujawniały podatki płacone w krajach, w których działają. Firmy działające w UE powinny udostępniać informacje o swoich zasobach i płaconych wszędzie na świecie podatkach - zdecydował we wtorek Parlament Europejski przyjmując stanowisko wobec zaproponowanych przez KE zmian w przepisach. Przepisy będą dotyczyć firm międzynarodowych o obrotach powyżej 750 milionów euro. Ma to być kolejny krok w walce z unikaniem opodatkowania przez globalne przedsiębiorstwa.

Reklama

Reklama

Globalne firmy międzynarodowe powinny upubliczniać informacje dotyczące wysokości podatków płaconych w poszczególnych krajach, zgodnie z wynikiem głosowania we wtorek.

Posłowie poparli projekt przepisów, zgodnie z którymi firmy byłyby zobowiązane do ujawnienia publicznie informacji, ile płacą podatków i gdzie, z możliwymi zwolnieniami z tego obowiązku w przypadku chronionych informacji handlowych.

Celem przepisów jest zwiększenie przejrzystości informacji poprzez zaznajomienie opinii publicznej z wysokością podatków płaconych przez korporacje międzynarodowe w podziale na kraje.

Publiczny dostęp do informacji

Zgodnie z proponowanymi przepisami, informacje na temat podatków dochodowych firm międzynarodowych o obrotach powyżej €750 milionów byłyby publikowane według wspólnego wzoru we wszystkich jurysdykcjach podatkowych, w których działa firma, dostępnego bezpłatnie oraz publicznie na stronie firmy.

Firmy miałyby również obowiązek wypełnienia rejestru publicznego, którym zarządzałaby Komisja Europejska.

Informacje w nim zawarte - nazwa firmy i, jeśli to konieczne, lista jej spółek zależnych, krótki opis działań firmy oraz informacja o jej lokalizacji - liczba pracowników w przeliczeniu na pełne etaty - wysokość obrotów netto - kapitał zakładowy - wysokość zysku lub straty przed opodatkowaniem - wysokość podatku dochodowego zapłaconego w odpowiednim roku finansowym, przez firmę oraz jej filie, znajdujące się, ze względu na zasady opodatkowania, w określonych jurysdykcjach podatkowych - wysokość skumulowanych zysków - informacja o tym, czy przedsiębiorstwa, filie lub spółki zależne korzystają preferencyjnego opodatkowania

Wprowadzono również zasady pozwalające państwom członkowskim na ochronę niektórych szczegółowych informacji handlowych, których ujawnienie mogłoby zagrażać pozycji firmy, poprzez ustanowienie zwolnień z obowiązku raportowania o nich. Zwolnienia musiałyby być odnawiane każdego roku, ponadto obowiązywałyby jedynie pod jurysdykcją państwa członkowskiego dopuszczającego zwolnienie.

W przypadku przyznania takiego zwolnienia, państwo członkowskie ma obowiązek poinformowania poufnie Komisji Europejskiej, czego dotyczy pominięta informacja, wraz z uzasadnieniem. Każdego roku Komisja publikować będzie listę firm, którym przyznano zwolnienia oraz zwięzłe wyjaśnienie.

Ograniczenia dla zezwoleń na pomijanie informacji podatkowych

Parlament poparł również poprawki wprowadzające ograniczenia zezwoleń na pomijanie informacji podatkowej dla firm. Jedna z poprawek wprowadza obowiązek dla firm, które straciły prawo do zwolnień, do natychmiastowego upublicznienia pominiętych danych, firmy będą również musiały, każdego roku, odnawiać zezwolenie na pominięcie niektórych informacji.

Ponadto, kiedy zezwolenie na pomijanie informacji przestaje obowiązywać, firma musi retroaktywnie opublikować, "w formie średniej arytmetycznej", informacje dotyczące opodatkowania za okres, w którym korzystała z zezwolenia.

Kolejne kroki

Po przyjęciu projektu sprawozdania 534 głosami za, przy 98 głosach przeciw oraz 62 wstrzymujących się od głosu, posłowie zagłosowali nad przyznaniem mandatu negocjacyjnego, umożliwiającego rozpoczęcie negocjacji koniecznych do uzyskania porozumienia i przyjęcia przepisów w pierwszym czytaniu.

Fakty: Uchylanie się od opodatkowania przez globalne firmy, zgodnie z danymi Komisji Europejskiej, kosztuje państwa członkowskie od 50 do 70 miliardów straconych rocznych przychodów.

Parlament Europejski od dawna opowiada się za publiczną sprawozdawczością w podziale na kraje. Już w 2011 r. przyjął swoje stanowisko w kwestii sprawozdawczości z podziałem na kraje, stwierdzając, że jakość sprawozdawczości finansowej ma zasadnicze znaczenie dla skutecznego przeciwdziałania uchylaniu się od opodatkowania i że mogliby na niej również skorzystać inwestorzy we wszystkich sektorach, co w ogólnym rozrachunku przyczyniłoby się do dobrych rządów.

W 2014 r. sprawozdawczość w podziale na kraje stała się przedmiotem debaty prowadzonej w związku z dyrektywą w sprawie sprawozdawczości niefinansowej.

W końcu - po naleganiach sprawozdawcy ds. reformy praw akcjonariuszy Sergia Cofferatiego na wprowadzenie publicznej sprawozdawczości w podziale na kraje do dyrektywy o rachunkowości - Komisja postanowiła przedstawić specjalny wniosek w tej sprawie w postaci aktu zmieniającego dyrektywę o rachunkowości. Ta zmiana dyrektywy o rachunkowości może odegrać kluczową rolę w sprawozdawczości przedsiębiorstw.

opr.MZB

Dowiedz się więcej na temat: korporacje | raje podatkowe | firmy analityczne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »