Nowy podatek już w przyszłym roku. Wzrośnie też akcyza na alkohol i papierosy

W przyszłym roku po raz pierwszy budżet zostanie zasilony wpływami z podatku minimalnego. Wzrośnie też akcyza na alkohol i papierosy. Ministerstwo Finansów opublikowało założenia do budżetu 2025.

W 2025 r. budżet po raz pierwszy zasilą wpływy z podatku minimalnego CIT - wskazano w opublikowanych na stronach MF założeniach do projektu budżetu na 2025 r. Przypomnijmy: podatek minimalny (stawka 10 proc. ze specjalnie wyliczonej podstawy opodatkowania) to podatek nakładany na przedsiębiorców wykazujących straty podatkowe lub bardzo niskie dochody.

Na wpływy z podatków wpłynie także planowana podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy oraz korekta udziału samorządów we wpływach z CIT.



Założenia do przyszłorocznego budżetu przyjęte

"Makroekonomiczne uwarunkowania realizacji dochodów w 2025 r. będą zbliżone do tych przewidywanych w 2024 r. Spodziewane jest nieznaczne przyspieszenie realnego tempa wzrostu PKB, przy jednoczesnym niewielkim spadku nominalnego tempa wzrostu PKB, co będzie związane ze spodziewaną niższą dynamiką cen dóbr i usług konsumpcyjnych. Z punktu widzenia struktury wzrostu warunki do realizacji dochodów w 2025 r. będą kształtowały się podobnie jak w 2024 r. Wkład we wzrost spożycia prywatnego, które jest głównym determinantem wpływów z podatków pośrednich będzie w 2025 r. na poziomie zbliżonym do 2024 r." - czytamy w opublikowanych we wtorek na stronach Ministerstwa Finansów założeniach makroekonomicznych do budżetu na 2025 r.

Reklama

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął założenia do projektu budżetu na 2025 r. Zgodnie z nimi w przyszłym roku PKB wzrośnie o 3,7 proc., a średnioroczna inflacja wyniesie 4,1 proc. Przyjęto, że bezrobocie rejestrowane na koniec 2025 r. sięgnie 4,9 proc. Założono wzrost płac w gospodarce narodowej w wysokości 7,1 proc., a w samym sektorze przedsiębiorstw - 7,3 proc. We wtorek na stronach MF opublikowano tekst założeń, zawierający m.in. informacje o podstawowych uwarunkowania prognozy dochodów budżetu państwa.

W podatku VAT rząd nie planuje wielkich zmian

"W obszarze podatku VAT w 2025 r. nie są planowane większe zmiany systemowe. Należy także zauważyć, że 2025 r. będą przez cały rok obowiązywały standardowe stawki VAT. W 2024 r. w pierwszym kwartale obowiązywały jeszcze rozwiązania antyinflacyjne dotyczące obniżonych stawek VAT na żywność" - wskazano na stronach MF.

Dodano, że w 2025 r. na poziom dochodów budżetu państwa z akcyzy będzie oddziaływała wprowadzona w 2022 r. tzw. mapa drogowa. Przypomniano, że mechanizmem tym objęto - w perspektywie do 2027 r. - wyroby akcyzowe będące używkami, czyli: alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane (z wyłączeniem cydru i perry), wyroby pośrednie, papierosy, tytoń do palenia i wyroby nowatorskie.

Wzrośnie akcyza na alkohol i papierosy

MF podkreśliło, że mapa drogowa, regulująca podwyżki stawek akcyzy na poszczególne rodzaje wyrobów, objętych tym podatkiem, zakłada w 2025 r. podwyższenie o 5 proc. stawek akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane (z wyłączeniem cydru i perry o mocy do 5 proc.) czy podwyższenie o 10 proc. części kwotowej stawki akcyzy na papierosy, tytoń do palenia i wyroby nowatorskie oraz stawki akcyzy na cygara i cygaretki.

W założeniach wskazano także, że na wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych w roku 2025 oddziaływać będzie - poza czynnikami o charakterze makroekonomicznym - korekta udziałów jednostek samorządu terytorialnego za 2023 r.

"W 2023 r. wykonane wpływy z CIT były niższe niż kwoty prognozowane, które były podstawą do ustalenia udziałów dla jednostek samorządu terytorialnego w 2024 r. Z uwagi na fakt, że udziały przekazywane dla jednostek samorządu terytorialnego w danym roku nie zależą od rzeczywistych wpływów z podatku, istnieje mechanizm, który koryguje ewentualne odchylenia wielkości rzeczywistych udziałów przynależnych dla JST na podstawie rzeczywistych wpływów, od wielkości prognozowanych. W 2025 r. dokonana zostanie korekta udziałów JST za 2023 r." - czytamy w założeniach.

Podatek minimalny po raz pierwszy zasili budżet

MF wskazało także, że w roku 2025 budżet państwa otrzyma środki z podatku minimalnego, którego stosowanie było zawieszone do końca ub.r.

"W 2025 r. po raz pierwszy, co do zasady, budżet państwa zasilą wpływy z podatku minimalnego. Przepisy dotyczące podatku minimalnego weszły w życie 1 stycznia 2022 r. Po nowelizacji przepisów ich stosowanie zawieszono do 31 grudnia roku 2023. Oznacza to, że obowiązek zapłaty tego podatku powstanie za 2024 r. i zostanie generalnie po raz pierwszy zapłacony w 2025 r. - w terminie rozliczenia rocznego za 2024 r." - poinformowano.

Z kolei w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych wpływy - jak napisało MF - w znacznym stopniu zależą od "przeciętnego poziomu zatrudnienia oraz wysokości wynagrodzeń w gospodarce narodowej, a także od wielkości funduszu emerytur i rent".

"Prognozuje się, że przeciętne zatrudnienie pozostanie na stabilnym poziomie. Jednocześnie oczekuje się spowolnienia tempa wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2025 roku w porównaniu do roku 2024, które mimo to wciąż pozostanie na wysokim poziomie. Podobna tendencja prognozowana jest dla funduszu emerytur i rent. Szacowane na 2025 zmiany w systemie podatkowym w zakresie PIT nie przewidują znaczącego wpływu na wysokość dochodów podatkowych w tym roku" - dodano w założeniach.

***

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »