NSA: Mrożone muffiny są objęte niższą stawką VAT
Mrożone muffiny, które po rozmrożeniu są sprzedawane klientom, są objęte taką samą stawką VAT, jak ciastka świeże, czyli 8 proc. - orzekł w czwartek Naczelny Sąd Administracyjny. Sąd potwierdził, że mrożenie ciastek nie ma wpływu na ich wygląd, ani smak.
Sprawa dotyczyła spółki z Gdańska, która piekła i sprzedawała muffiny we własnych sklepach. Do sklepów dostarczała ciastka zamrożone, a dopiero na miejscu były one rozmrażane i sprzedawane klientom.
Zamrożone muffiny mogą być przechowywane przez sześć miesięcy, natomiast po rozmrożeniu, należy je spożyć w ciągu siedmiu dni.
Spółka uzyskała opinię klasyfikacyjną z Urzędu Statystycznego w Łodzi, że muffiny, nawet jeśli są zamrożone, są uznawane za ciastka świeże. W związku z tym postanowiła upewnić się w Izbie Skarbowej w Bydgoszczy, czy może stosować na muffiny mrożone i rozmrożone niższą stawkę VAT - obecnie wynoszącą 8 proc.
Spółka argumentowała, że gdyby muffiny mrożone miały być objęte wyższą stawką VAT, to byłyby droższe niż rozmrożone. To z kolei spowodowałoby, że sklepy, po sprzedaży rozmrożonych ciastek, musiałyby żądać od urzędu skarbowego zwrotu nadpłaty podatku.
Bydgoska izba uznała jednak, że ciastka mrożone nie mogą być opodatkowane według takiej samej stawki VAT, jak ciastka rozmrożone. Izba stwierdziła, że niższa stawka podatkowa dotyczy jedynie muffinów, których termin przydatności do spożycia jest krótszy niż 45 dni. Tymczasem termin przydatności mrożonych muffinów jest dłuższy - wskazywała izba.
Spółka złożyła skargę na decyzję izby do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Twierdziła, że jeśli te same towary będą opodatkowane w różny sposób, to sklepy, które kupują zamrożone muffiny, a potem sprzedają je klientom rozmrożone, nie będą mogły odliczyć pełnej kwoty VAT i każdorazowo będą musiały domagać się zwrotu nadpłaty VAT z urzędu skarbowego.
Gdański WSA orzekł, że muffiny, niezależnie od tego, czy mrożone, czy rozmrożone, są sklasyfikowane przez urząd statystyczny, jako ciastka świeże i w związku z tym powinny być objęte tą samą, preferencyjna stawką VAT. Sąd uznał, że zamrożenie ciastka, stanowi jedynie jego "opakowanie", ponieważ nie zmienia wyglądu, ani smaku muffinów.
Izba zaskarżyła wyrok WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W czwartek NSA oddalił jej skargę (sygn. I FSK 827/12). Orzekł, że muffiny mrożone i rozmrożone są tym samym produktem, dlatego stosowanie różnych stawek podatkowych spowodowałoby naruszenie zasady neutralności w VAT.