Obowiązkowe rozliczenie i tylko kilka dni na wniosek o zwrot. Efekty Polskiego Ładu w ZUS

Przedsiębiorcy, którzy nadpłacili składki zdrowotne w ubiegłym roku, mogą ubiegać się o zwrot, ale na to, by je szybko odzyskać, mają tylko kilka dni. Termin rozliczenia mija 22 maja, a na zatwierdzenie wniosku, by dostać nadpłaconą kwotę, jest czas do 1 czerwca.

Do 22 maja przedsiębiorcy muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Od początku ubiegłego roku w związku z wejściem w życie Polskiego Ładu podstawa wymiaru tej składki (w praktyce jest to podatek celowy na NFZ) ustalana jest w zależności od tego, jaki rodzaj działalności gospodarczej prowadzi przedsiębiorca oraz jaką formę opodatkowania stosuje.

Jednocześnie w 2023 r. po raz pierwszy prowadzący działalność gospodarczą mają obowiązek złożyć roczne rozliczenie tej składki. 

Część przedsiębiorców, np. ryczałtowców, może mieć niedopłaty, bo dla nich obowiązują trzy progi i jeśli ktoś wskoczył w wyższy, a płacił według niższego, musi dopłacić. Mogą być jednak odwrotne sytuacje, czyli z rozliczenia za cały rok może wyjść nadpłata. Jej zwrot następuje tylko na wniosek płatnika, bo ZUS automatycznie tego nie robi.

Reklama

- Część przedsiębiorców będzie mogła liczyć na zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. Aby ją otrzymać należy złożyć wniosek, który utworzymy na profilu płatnika na Platformie Ubezpieczeń Społecznych (PUE) ZUS. Należy sprawdzić i podpisać dokument, a następnie wysłać go do ZUS - do 1 czerwca 2023 roku. Nadpłatę ZUS przekaże na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do sierpnia - wyjaśnia rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Przedsiębiorcy mają nowy obowiązek wobec ZUS. To efekt Polskiego Ładu

Trzeba się więc z tym spieszyć, bo jest na to zaledwie kilka dni. 

- Czasu jest rzeczywiście bardzo mało. Po złożeniu deklaracji za kwiecień i dokonaniu rozliczenia rocznego, które trzeba zrobić do 22 maja, ZUS wystawia wniosek o zwrot nadpłaty. Przedsiębiorca musi zapoznać się z wnioskiem, przede wszystkim stwierdzić, czy wskazane konto jest prawidłowe. Jeśli wystawiony wniosek jest poprawny, to czas na zatwierdzenie mija 1 czerwca 2023 r. Następnie ZUS ma czas do 1 sierpnia na zwrot. Czas, jaki dostał przedsiębiorca, jest więc bardzo krótki, zwłaszcza jak okaże się, że nasze konto bankowe w ZUS jest nieaktualne, wówczas należy dokonać aktualizacji w trybie administracyjnym, bo nie ma możliwości edycji naszego konta we wniosku - komentuje Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy InFakt.

Jak dodaje, w przypadku braku akceptacji wniosku, 30 czerwca powstanie nadpłata na naszym koncie, o ile nie będziemy mieli żadnych zaległości i nasze dane będą zgodne z danymi w KAS. Podatnik w takim przypadku będzie mógł na zasadach ogólnych wystąpić o zwrot lub pomniejszyć swoje wpłaty.

Ryczałtowcy muszą być szczególnie czujni

Wcześniejsze rozliczenie składki za 2022 rok niż "na ostatnią chwilę" nie zawsze było możliwe, bo potrzebne aktualizacje systemu ZUS zostały wprowadzone dopiero w trakcie "majówki". Rozliczenie roczne trzeba zrobić wraz z rozliczeniem kwietnia. Nie ma możliwości złożyć go odrębnie.

Doradca podatkowy zwraca uwagę na jeszcze jeden element w procedurze rozliczania składek zdrowotnych.

- Odrębnym problemem jest to, że podatnicy, którzy mają bieżącą nadpłatę w ZUS, ale wyjdzie niedopłata w rozliczeniu rocznym, zgodnie z przepisami, pomimo tego muszą dokonać zapłaty - mówi Piotr Juszczyk. Zgodnie z wyjaśnieniami ZUS, jeżeli w wyniku rocznego rozliczenia u płatnika wyjdzie kwota dopłaty, to ma obowiązek ją opłacić razem ze składką należną za kwiecień 2023 r. w terminie najpóźniej do 22 maja br.  Jak tłumaczy Zakład, nie ma tu znaczenia, że płatnik ma na koncie nadpłatę. Obowiązek zapłaty kwoty do dopłaty wynika wprost z art. 81 ust. 2j i 2l ustawy zdrowotnej.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Składka zdrowotna | ZUS | Polski Ład
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »