Oddaną krew odliczysz od dochodu. O uldze dla krwiodawców nie każdy ma pojęcie

Ulga za oddawanie krwi to odliczenie stworzone z myślą o tych, którzy dzielą się swoją krwią na akcjach czy też regularnie oddają krew w przeznaczonych do tego punktach. Każdy, kto w 2022 roku oddał krew powinien o tym pamiętać przy rozliczaniu PIT. Traktowana jak darowizna krew odliczana jest od dochodu. Musimy jednak pamiętać o kilku szczegółach.

Ulga za oddawanie krwi to nie tylko ukłon w stronę krwiodawców, ale także forma zachęcenia innych Polaków do przekazywania swojej krwi. Ustawodawca w 2017 roku wprowadził prawo, które ustanawia ekwiwalent należny za przekazaną krew. W tym względzie należy podkreślić, że mężczyzna w ciągu roku może przekazać maksymalnie 2,7 l krwi, a kobieta 1,8 l. Zdecydowanie więcej można przekazać osocza, bo w ciągu roku aż 25 litrów.

Reklama

Ulga za oddawanie krwi. Jaka jest cena krwi i osocza?

W ramach ulgi za oddawanie krwi wyszczególniono kilka określonych wartości. I w ten sposób litr krwi wyceniany jest na 130 zł, tyle samo dostaniemy za składniki krwi pobrane metodą aferezy. Jeszcze większe kwoty czekają na dawców, którzy zostali poddani zabiegowi uodpornienia. W wypadku uodpornionego osocza ekwiwalent to 350 zł, a uodpornionej krwi nawet 1 zł za 1 mililitr.

Natomiast z tytułu przekazania 1 litra krwi z wytworzonymi przeciwciałami w wyniku procesu uodpornienia możemy odliczyć 200 zł. Co więcej, ekwiwalent liczy się też za sam proces uodpornienia, także można odliczyć 50 zł, jeśli to pierwszy taki zabieg i 25 zł za każdy następny.

Kiedy ulga za oddawanie krwi się nie należy? Jest szczególny przypadek

Nie każdy krwiodawca może liczyć na odliczenie z tytułu przekazanej krwi. Należy bowiem podkreślić, że jeśli w punkcie krwiodawstwa otrzymaliśmy pieniądze za przekazaną krew, osocze czy składniki krwi, nie przysługuje nam ulga za oddawanie krwi.

Jak rozliczyć ulgę za oddawanie krwi i o czym pamiętać?

Ulgę za oddawanie krwi rozliczamy w załączniku PIT-0, który przeznaczony jest do rozliczania ulg podatkowych. Wskazujemy w nim kwotę przekazanej darowizny wynikającą z cen, jakimi określana jest przekazana krew czy osocze. Musimy pamiętać, że kwota ulgi za oddawanie krwi nie może przekroczyć 6 proc. wartości dochodu podatnika (wraz z innymi ulgami z tytułu darowizn, jak np. na cele kultu religijnego czy na organizacje pożytku publicznego). 

W przypadku dokumentów, które potrzebne są przy stosowaniu ulgi za oddawanie krwi, mowa o dużej swobodzie krwiodawców. Nie ma bowiem obowiązku przedstawiania dokumentu poświadczającego przyjęcie darowizny od stacji krwiodawstwa, gdzie oddawaliśmy krew. Wystarczy tylko zaświadczenie z punktu, gdzie oddawaliśmy krew, które wskazuje, ile krwi i kiedy zdecydowaliśmy się oddać.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ulga podatkowa | pieniądze | odliczenie | darowizna | krwiodawstwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »