"Osiem milionów emerytów skorzysta na niższych podatkach"

Z wypowiedzi wiceministra finansów Jana Sarnowskiego wynika, że na Polskim Ładzie skorzysta osiem milionów emerytów; niższe podatki zapłacą emeryci, których świadczenie wynosi do 5 tys. zł miesięcznie.

- Ważnym celem realizowanych od stycznia zmian jest dostosowanie wysokości podatków do zdolności płatniczej i sytuacji rodzinnej podatników. To także dobra zmiana dla emerytów. Na podwyżce kwoty wolnej do 30 tys. zł skorzysta 90 proc. emerytów. To 8 mln osób, które zapłacą niższe podatki. 2/3 emerytów w ogóle nie zapłaci podatku, ich jedynym obciążeniem będzie składka zdrowotna - powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski na środowej konferencji prasowej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Jak dodał, emeryci uzyskujący świadczenia na poziomie ok. 2,5 tys. zł, a taka emerytura jest najczęstsza w systemie, nie zapłacą podatku w ogóle a ich roczne zyski wyniosą 2 250 zł, przy czym na te dodatkowe pieniądze nie trzeba będzie czekać do końca roku, bo po prostu będą oni otrzymywać wyższe świadczenie.

Reklama

- Ci, którzy uzyskują wyższą emeryturę, zapłacą podatek jedynie od nadwyżki ponad tę kwotę. Emeryci, którzy pobierają świadczenie do 5 tys. zł, zapłacą niższe podatki - stwierdził Jan Sarnowski.

Przypomniał także o rozwiązaniu PIT 0 proc. obejmującym osoby, które uzyskały świadczenia emerytalne ale ich nie pobierają albo zrezygnują ze świadczeń, żeby podjąć pracę.

- Tacy seniorzy odliczą od dochodu 85,5 tys. zł. Ta ulga dotyczy nie tylko pracowników, ale także przedsiębiorców bez względu na formę, w jakiej się rozliczają, a więc zarówno płacących podatek liniowy, jak i zryczałtowany. Poza tym takie osoby będą korzystać ze zwykłej kwoty wolnej, a więc podatek zapłacą dopiero od nadwyżki ponad 115,5 tys. zł dochodu - stwierdził wiceminister finansów.

Powiedział, że teraz jest 114 tys. osób, które uzyskały uprawnienia emerytalne, ale nie pobierają świadczeń, między innymi dlatego, że takie rozwiązanie wymagałoby przerwania zatrudnienia i zawarcia na nowo umowy, z czym mogłoby się wiązać zmiana warunków zatrudnienia.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

- Takie osoby od stycznia dostaną wygodne rozliczenie w postaci ulgi podatkowej. Będzie można z niej skorzystać w dowolnym momencie roku. Jeśli ktoś na przykład osiągnie wiek emerytalny w maju, to z odliczenia będzie mógł korzystać właśnie od maja - stwierdził Sarnowski.

1 stycznia 2022 r. w życie wchodzą zmiany podatkowe, wprowadzone w ramach Polskiego Ładu, m.in. wzrasta kwota wolna od podatku do 30 tys. zł oraz próg podatkowy z 85 tys. zł do 120 tys. zł. Ponadto likwidowany jest odpis składki zdrowotnej od podatku (jednocześnie wprowadzana jest tzw. ulga dla klasy średniej), zmieniają się zasady naliczania składki zdrowotnej przedsiębiorcom; wprowadzany jest tzw. podatek minimalny od korporacji.

Zobacz także:


PAP
Dowiedz się więcej na temat: Polski Ład | emeryci

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »