Ostatnie dni! Jak dostać zwrot podatku?

Zostało już tylko kilka dni na rozliczenie się z urzędem skarbowym. Termin złożenia PIT-ów upływa 2 maja. Dowiedz się czy przysługuje ci w tym roku zwrot podatku i co zrobić, żeby szybciej go otrzymać.

Każdy dorosły, pracujący Polak ma obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego. Na tym jednak nie kończy się nasza przygoda z urzędem skarbowym. Po analizie rozliczenia może się bowiem okazać, że na koniec roku przekroczyliśmy próg podatkowy, a wtedy trzeba będzie dopłacić fiskusowi brakujący podatek. Częściej zdarza się jednak tak, że to urząd skarbowy będzie nam coś winien, ponieważ dzięki ulgom podatkowym albo wspólnemu rozliczeniu z małżonkiem mamy prawo do zapłacenia niższego podatku od naszych dochodów.

Komu przysługuje zwrot podatku?

1. Ulgi podatkowe - mogą występować w formie odliczenia od dochodu, dzięki któremu podatek obliczamy od niższej kwoty, są wśród nich np. darowizny lub wydatki na cele rehabilitacyjne. Istnieje także kilka ulg podatkowych, które pozwalają odliczyć daną kwotę od już naliczonego podatku - wśród ulg najpopularniejszą jest ta "na dzieci". Po rozpatrzeniu naszego PIT-a, urząd skarbowy zwróci nam kwotę wynikającą z przysługujących ulg.

Reklama

2. Wspólne rozliczenie - pracodawcy zwykle nie mylą się z wysokością pobieranej zaliczki na podatek dochodowy. Ale może zdarzyć się tak, że nasze wynagrodzenie przekroczyło próg podatkowy, więc pracodawca pobiera już wyższą zaliczkę na podatek, ale my rozliczymy się wspólnie z małżonkiem lub z małoletnim dzieckiem, dzięki czemu efektywny próg podatkowy ostatecznie nie zostanie przekroczony. Wtedy fiskus też zwróci nam nadpłacony podatek.

3. Kwota wolna - kwota wolna od podatku oznacza wysokość rocznych dochodów, która jest zwolniona z zapłaty podatku dochodowego. Wszyscy, którzy zarobili w ciągu całego roku 3091 złotych lub mniej, nie muszą płacić tego podatku. To nie oznacza jednak zwolnienia z obowiązku złożenia PIT-a! Najlepiej wypełnić go za pomocą programu komputerowego, który szybko i łatwo przeprowadzi nas przez formularz.

Kiedy dostanę zwrot?

Urząd Skarbowy ma 90 dni na zwrot nadpłaconego przez nas podatku. Termin ten biegnie od momentu rozliczenia się z fiskusem. Jeśli złożymy zeznanie podatkowe 30 kwietnia to najpóźniej 31 lipca powinniśmy dostać zwrot pieniędzy. Nie warto jednak czekać do ostatniej chwili. Praktyka pokazuje, że im szybciej złożymy PIT, tym szybciej otrzymamy zwrot podatku i zamiast 3 miesięcy będziemy musieli na niego poczekać tylko 2 tygodnie. Trzeba jednak pamiętać, że termin ten wydłuża się, jeśli urząd poprosi nas o korektę lub poprawki w naszym zeznaniu. Wtedy należy odliczać 90 dni od momentu złożenia poprawnego rozliczenia.

Odsetki za zwłokę

Aby tego uniknąć, najlepiej rozliczyć się za pomocą programu komputerowego. Tym bardziej że wysyłając PIT drogą elektroniczną mamy szansę na szybsze otrzymanie zwrotu podatku na konto. W razie gdyby jednak fiskus spóźniał się ze zwrotem dłużej niż 90 dni, pamiętajmy o przysługujących nam odsetkach za zwłokę w wysokości 8 proc. w skali roku.

To już ostatni dzwonek, żeby rozliczyć się z Urzędem Skarbowym! Nie czekaj do 2 maja. Pobierz program i rozlicz się już dziś!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | podatek | zwroty | zwrot podatku | zwrot
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »