Reklama

Palisz węglem? Jest sposób na tańsze ogrzewanie domu

Począwszy od dnia 2 stycznia 2012 r. węgiel stanie się wyrobem objętym podatkiem akcyzowym z uwagi na wygaśnięcie dotychczasowego bezwarunkowego zwolnienia od akcyzy. Sytuacja ta stanowi duże wyzwanie dla firm zajmujących się obrotem węglem, a jednocześnie może pojawić się pytanie czy wprowadzenie akcyzy na węgiel oznacza, że podatek zapłacą także konsumenci indywidualni nabywający węgiel na potrzeby własne.

Stawka akcyzy

Reklama

W przypadku węgla kamiennego stawka akcyzy od dnia 2 stycznia 2012 r. wynosić będzie około 30 zł i 50 groszy za każde 1000 kg. Zasadą będzie więc to, że sprzedawca węgla będzie obowiązany rozliczyć podatek akcyzowy. Zakładać można, że sprzedawca węgla będzie starał się przenieść koszt podatku akcyzowego na konsumenta, co oznacza podwyższenie ceny 1000 kg węgla kamiennego o około 37 zł i 50 gr (30 zł 50 groszy akcyzy oraz 7 zł podatku VAT doliczonego dodatkowo "od akcyzy" ).

Zwolnienie od akcyzy

Wprowadzenie akcyzy na węgiel nie oznacza jednak, że zapłata podatku będzie konieczna w każdy przypadku. Jeśli bowiem kupimy węgiel od sprzedawcy posiadającego status pośredniczącego podmiotu węglowego i spełnimy określone warunki, to wówczas możliwe będzie skorzystanie ze zwolnienia od akcyzy.Trzeba bowiem wiedzieć, że przepisy ustawy o podatku akcyzowym, które będą obowiązywać od dnia 2 stycznia 2012 r. wprowadzają możliwość zastosowania zwolnienia od akcyzy w przypadku sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych.

W celu skorzystania ze zwolnienia od akcyzy nabywca, który kupuje węgiel na potrzeby swojego gospodarstwa domowego obowiązany będzie podać sprzedawcy, który jest pośredniczącym podmiotem węglowym swoje dane osobowe (imię i nazwisko, adres). Sprzedawca po uzyskania tych danych obowiązany będzie do wystawienia dokumentu dostawy w 4 egzemplarzach oraz ujęcia sprzedaży w ewidencji wyrobów węglowych zwolnionych od akcyzy.

Nabywca obowiązany będzie potwierdzić odbiór wyrobów węglowych na otrzymanych egzemplarzach dokumentu dostawy i zwrócić sprzedawcy egzemplarz nr 2 dokumentu dostawy, natomiast egzemplarz nr 1 dokumentu dostawy nabywca winien zachować dla siebie. Spełnienie powyższych warunków przez sprzedawcę i nabywcę oznaczać będzie brak konieczności płacenia akcyzy od sprzedanego dla gospodarstwa domowego węgla.

Możliwość wyboru

Decydując się na zakup węgla na potrzeby gospodarstwa domowego po dniu 2 stycznia 2012 r. możemy dokonać tej transakcji w oparciu o dokument dostawy wystawiony przez sprzedawcę po przekazaniu sprzedawcy naszych danych osobowych i wówczas kupujemy węgiel po niższej cenie, bez doliczonej akcyzy.

Alternatywny sposób dokonywania zakupu węgla polega na tym, że kupujemy go tak jak dotychczas, zupełnie anonimowo i bez konieczności spełnienia jakiejkolwiek warunków formalnych, lecz po wyższej o około 37 zł i 50 gr na każdej tonie cenie węgla. Tak więc począwszy od dnia 2 stycznia 2012 r. konsumenci indywidualni będą musieli dokonać wyboru czy kupują węgiel taniej, ale muszą spełnić przy tym określone wymogi czy też kupują go drożej, ale bez konieczności spełnienia jakiejkolwiek warunków.

Piotr Paszek, doradca podatkowy, kierownik Zespołu ds. VAT i Akcyzy w ECDDP Sp. z o.o.

Dowiedz się więcej na temat: podatek | R. | ogrzewanie | podatek akcyzowy | węgiel | akcyza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »