Pieniądze za ustanowienie służebności są z podatku zwolnione

Linie energetyczne są również elementami infrastruktury technicznej, a więc środki wypłacane za ustanowienie służebności na rzecz właściciela linii są zwolnione z podatku - uznał resort finansów. I zmienił interpretację, wg której od pieniędzy wypłacanych za taką służebność należy się podatek.

Posiadacze gruntów nieraz muszą zgodzić się na ustanowienie służebności gruntu ze względu na różnego rodzaju instalacje, najczęściej energetyczne. Obecnie właściciel ziemi może przynajmniej uzyskać odszkodowanie od właściciela tych instalacji. Ale czasem pojawia się problem, czy i jak opodatkować tego typu środki. Zwłaszcza, że organy skarbowe często tak interpretują przepisy, aby jednak podatek nałożyć.

Pobierz: darmowy program do rozliczeń PIT 2015

Reklama

Nie odszkodowanie, ale pieniądze za utrudnienia

Tak było w przypadku interpretacji z 27 czerwca 2014 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie. Zwrócił do niej podatnik, który wyjaśnił, że ze względu na budowę elektrowni wiatrowej na działce, wydzielonej lecz położonej w środku jego gruntów, musiał on ustanowić służebność gruntową na rzecz firmy, która tę siłownię zamierza wybudować.

Chodziło o służebność związaną z koniecznością przeprowadzenia linii energetycznej na jego gruncie oraz prawo do wjazdu i parkowania pojazdów, które będą wykorzystywane do konserwacji i ewentualnej naprawy instalacji.

Podatnik uznał, że choć w umowie z firmą zostało zapisane, iż za służebność dostanie on wynagrodzenie, to faktycznie chodzi o odszkodowanie, a od tego typu środków - na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - podatku się nie płaci.

Ale Izba Skarbowa w Warszawie to stanowisko zakwestionowała.

Uznała bowiem, że w przypadku podatnika nie ma mowy o żadnych inwestycjach, które zostały zapisane w przepisach podatkowych. I że środki, jakie uzyskał od firmy budującej elektrownię, wynikają jedynie z rekompensaty za utrudnienia, wynikające z budowy w sąsiedztwie gruntów podatnika. A skoro tak, to musi zapłacić podatek.

Odszkodowanie, bo spełnia warunki ustawowe

Ale resort finansów interpretacją z 14 stycznia 2016 r. (sygnatura DD3.8222.2.195.2015.CRS) zmienił decyzję Izby Skarbowej. Uznał, że jej wykładnia przepisów jest nieprawidłowa, a rację ma podatnik. Minister Finansów zwrócił uwagę, że na mocy art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy wolne od podatku są odszkodowania wypłacane na podstawie wyroków sądowych i zwartych umów, które otrzymują posiadacze gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, z tytułu m.in. ustawienia służebności gruntowej, w wyniku prowadzonych na tych gruntach inwestycji w budowę urządzeń infrastruktury technicznej.

A skoro podatnik uzyskał świadczenie ze względu na służebność, dzięki której właściciel elektrowni mógł przez grunty podatnika przeprowadzić podziemne urządzenia i instalacje, konieczne do działania siłowni, to warunki postawione w ustawie spełnił. Skoro tak, pieniądze są z podatku zwolnione.

Marek Siudaj

Tax Care S.A.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »