PiS: Reforma skarbówki i służby celnej pozwoli na lepsze zarobki. Nie będzie zwolnień

- Reforma administracji skarbowej i służb celnych spowoduje lepsze warunki pracy i wyższe wynagrodzenia dla ich pracowników - przekonują politycy PiS. - Nie będzie redukcji zatrudnienia - zapewniają. Jeszcze 1 czerwca br. minister finansów Paweł Szałamacha nie wykluczył zwolnienia 3-4 proc. pracowników.

Politycy PiS w towarzystwie wiceministra finansów Mariana Banasia podczas wtorkowego briefingu w Sejmie przedstawiali założenia projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Dotyczy on powołania Krajowej Administracji Skarbowej w miejsce teraz funkcjonujących: administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej.

Banaś podziękował funkcjonariuszom pracującym na granicach, którzy - jak się wyraził - "wykonywali i wykonują trudne zadania pomimo nawoływania przez niektórych związkowców do absencji".

- Reforma i konsolidacja administracji skarbowej spowoduje lepsze warunki pracy, lepsze wynagrodzenia dla pracowników. Od ośmiu lat nie było większych podwyżek zarówno dla grupy skarbowej, jak i celników. Chcemy, żeby przy tej konsolidacji lepiej zarabiali - powiedział.

Reklama

- Chcemy, żeby aparat był bardziej przyjazny, przede wszystkim dla przedsiębiorców - zaznaczył Banaś.

Wiceminister był pytany, skąd, jego zdaniem, pojawiają się protesty celników. - Protesty pojawiają się z zaszłości, które nie zostały uregulowane w poprzednich ośmiu latach. Wynikają one z tego, że niektórzy związkowcy myślą niestety tylko o swoich sprawach, a rząd odpowiada za wszystkie grupy zawodowe. Nie może być tak, że jedna grupa mogła być uprzywilejowana - powiedział.

Ocenił jednak, że większość pracowników w służbie celnej i skarbowej rozumie cele rządu.

Wiceminister był też pytany, czy dojdzie do redukcji zatrudnienia. - Nie będzie żadnej redukcji zatrudnienia. Przygotowaliśmy tak projekt ustawy, żeby każdy z pracowników miał ofertę i mógł kontynuować swoją pracę jako funkcjonariusz lub jako członek Służby Cywilnej (...) Projekt przewiduje, że wszyscy pracownicy, wszyscy funkcjonariusze dostaną ofertę zatrudnienia - zadeklarował Banaś.

- Będziemy rozmawiać ze wszystkimi, którzy są objęci regulacjami. Mam na myśli przedstawicieli służby celnej, ale i również pracowników aparatu skarbowego. Będziemy wskazywać, że ustawa w kwestii zatrudnienia nie będzie powodować znaczących zmian - zaznaczył poseł PiS Jacek Sasin. "Jest pewna grupa wykonująca zadania służb mundurowych i te osoby będą w dalszym ciągu funkcjonariuszami. Ale część pracowników, którzy wykonują zadania administracyjne, niezwiązane z działaniami ścigania celno-skarbowego to są urzędnicy, którzy będą jak wszyscy urzędnicy podlegali służbie ustawy o Służbie Cywilnej" - podkreślił.

Sasin wskazywał też na to, że m.in. Międzynarodowy Fundusz Walutowy zwracał uwagę na potrzebę gruntownych zmian aparatu skarbowego i celnego w Polsce. Dodał, że PiS w kampanii wyborczej zapowiadał pilne działania zmierzające do przebudowania służb skarbowych i celnych. - Efektem naszych zapowiedzi i prac jest ustawa o krajowej administracji skarbowej - zaznaczył.

Inny poseł PiS Łukasz Schreiber dodał, że zamiast obecnie istniejących Izby Celnej, Urzędu Celnego, Izby Skarbowej, Urzędu Skarbowego, Urzędu Kontroli Skarbowej powstanie Izba Administracji Skarbowej; będzie ona podzielona na dwa piony: urząd skarbowy i urząd celno-skarbowy.

- Pierwszym filarem naszego projektu jest chęć zwiększenia wpływów do budżetu, likwidacja luki w VAT, zmniejszenie szarej strefy. Wprowadzenie tych mechanizmów zmniejszy koszty biurokratyczne - przekonywał.

- Drugą sprawą jest reorganizacja, uporządkowanie, połączenie kilku pionów. W tym rozproszeniu, w którym istnieje podległych pod Ministerstwo Finansów 48 różnych jednostek, a one dzielą się na 594 jednostki lokalne jest bardzo trudno zapanować - tłumaczył.

Według posła PiS, ustawa umożliwi też sprawniejszy, mniej kosztowny pobór podatków.

- Trzeci filar to ułatwienia dla podatników, przedsiębiorców. Będziemy mieli do czynienia z jednolitą wykładnią prawa. Działalność Krajowej Informacji Skarbowej pozwoli uzyskać w szybszy sposób informację o interpretacjach indywidualnych - dodał Schreiber.

Minister finansów Paweł Szałamacha po spotkaniu w Izbie Celnej w Gdyni w zeszłym tygodniu poinformował, że od 1 stycznia 2017 r. polska skarbówka miałaby zacząć działać w skonsolidowanej instytucji pod nazwą Krajowa Administracja Skarbowa, którą miałyby tworzyć połączone służby celne, izby skarbowe i urzędy kontroli skarbowej.

Szef MF zapowiedział podwyżki wynagrodzeń w skarbówce; nie wykluczył zwolnienia 3-4 proc. pracowników. Celnicy protestują przeciwko tym pomysłom, w ich ocenie oznaczają one likwidację ich służby.

Służba celna zatrudniająca w całym kraju ok. 14,5 tys. pracowników rocznie wypracowuje dla budżetu państwa ok. 100 mld zł - to jedna trzecia budżetu państwa.

- - - - - -

1 czerwca br. informowaliśmy: 1 stycznia 2017 r. zacznie działać Krajowa Administracja Skarbowa - Szałamacha

- Chcemy aby 1 stycznia 2017 r. polska skarbówka zaczęła działać w skonsolidowanej instytucji pod nazwą Krajowa Administracja Skarbowa - poinformował w środę minister finansów Paweł Szałamacha. Zapowiedział podwyżki wynagrodzeń w skarbówce; nie wykluczył zwolnienia 3-4 proc. pracowników.

W środę w Izbie Celnej w Gdyni minister Szałamacha oraz szef Służby Celnej, wiceszef resortu Marian Banaś spotkali się z funkcjonariuszami pomorskiej służby celnej i pracownikami administracji skarbowej. Rozmowa dotyczyła planowanej reorganizacji służb podległych MF i utworzenia Krajowej Administracji Skarbowej.

Szałamacha poinformował na konferencji prasowej, że resort chce, aby 1 stycznia 2017 r. "polska skarbówka weszła w nowym całkowicie kształcie". - To co dziś jest rozproszone i dysfunkcjonalne, bałagan kompetencyjny, niepołączone informatyczne bazy danych zostaną skonsolidowane w jednej instytucji pod nazwą Krajowa Administracja Skarbowa - zapowiedział.

Według ministra, projekt ustawy został przekazany do Rady Dialogu Społecznego. - My jutro (w czwartek) spotykamy się w Warszawie; projekt zostanie przedyskutowany, a dziś spotkaliśmy się z pracownikami na Pomorzu - dodał.

Szałamacha przyznał, że "to było trudne spotkanie, ponieważ ludzie najnormalniej w świecie zadają sobie pytanie, co będę robił, jakie będzie moje miejsce pracy po 1 stycznia 2017 roku".

Jak dodał, takich spotkań będzie pewnie więcej. - Chcemy odwiedzić cały kraj. Chcemy dobrze przedyskutować i przeprowadzić tę reformę z pracownikami, ponieważ kluczem do sukcesu jest przekonanie, wsparcie, zachęcenie ludzi po to, aby za rok-półtora praca w polskiej skarbowości była przedmiotem dumy - podkreślił szef resortu finansów. - I żeby wiązało się to z przyzwoitymi wynagrodzeniami - taki jest nasz cel - dodał.

Minister zapowiedział, że w przyszłym roku "będą przeprowadzone podwyżki wynagrodzeń w polskiej skarbówce". Jak dodał, zastał sytuację, w której 60 proc. pracowników polskiego aparatu skarbowego uzyskiwało podstawowe uposażenie poniżej 3 tys. zł brutto.

Marian Banaś podkreślił na konferencji, że "reforma jest spóźniona co najmniej o osiem lat". - Skutek jest taki, że dziś mamy dużą lukę budżetową, szczególnie jeśli chodzi o pobór VAT. Z roku na rok ta luka się powiększała, co świadczy o tym, że nie najlepiej działają struktury, cały aparat skarbowy i celny - tłumaczył.

- Mamy do czynienia rzeczywiście z niedobrym działaniem tych służb, które przynoszą straty do budżetu. Naszym najważniejszym celem jest spowodowanie, aby ściągalność budżetowa była jak największa - oświadczył wiceminister.

Jak zaznaczył w Polsce "mamy ok. 26 proc. luki budżetowej, podczas gdy inne kraje zachodnie 4-15 procent". Zauważył, że "w krajach zachodnich ta konsolidacja nastąpiła o wiele wcześniej".

- Chcemy w najbliższych latach osiągnąć przynajmniej tę średnią, a to stanie się wówczas, gdy skonsolidujemy wszystkie służby skarbowe, celne oraz urzędy kontroli skarbowej i będziemy dokonywali zmian ustawowych, co już się dzieje - powiedział Banaś.

- Te działania spowodują, że w niedługim czasie(...) doprowadzimy do tego, że nie będzie miejsca na działania przestępcze kosztem uczciwie działających przedsiębiorców, którzy nie mogą się odnaleźć na skutek tej złej konkurencji i działań oszustów - podkreślił.

Szałamacha zauważył z kolei, że "polska skarbówka nie dostosowała się do realiów otwartej, zinternacjonalizowanej gospodarki, w której działamy i w związku z tym luka VAT-owska nabrała ogromnego przyspieszenia". - My chcemy wejść do grupy dobrze rządzonych krajów i zredukować (lukę VAT) do średniej unijnej, czyli do poziomu ok. 15 proc. w ciągu dwóch-trzech lat - zapowiedział. To oznacza dodatkowo 4,5-4,8 mld euro rocznie.

- Będziemy tak zarządzać personelem, żeby np. przesunąć pracowników, którzy dziś zajmują się np. sprawdzaniem deklaracji PIT od milionów obywateli mających jedno źródło dochodów, czyli emerytów i rencistów, na te kwestie, gdzie uciekają realne pieniądze, czyli VAT i akcyzę - wyjaśnił szef resortu finansów.

Minister pytany, czy w związku z reorganizacją będą zwolnienia pracowników ocenił, że "to będzie 3-4 procent naturalnej rotacji". - Chcemy lepiej zarządzać tym personelem, dać mu nowe zasady działania, lepiej go motywować i wciągnąć go do tego projektu - podkreślił Szałamacha.

- - - - -

18 kwietnia br. Interia informowała: Wiceminister finansów dla Interii: Trzeba zwiększyć ściągalność podatków

- Projekt ustawy o konsolidacji trzech służb skarbowych w ramach jednolitej Krajowej Administracji Skarbowej jest w końcowej fazie. Chcielibyśmy, aby nowelizacja została przyjęta najpóźniej w lipcu - powiedział w rozmowie z Interią Marian Banaś, wiceminister finansów, Szef Służby Celnej. - Chcemy zwiększyć skuteczność pobierania należności podatkowych, jest to jedno z głównych wyzwań, przed którymi stoimy, a także podstawowa przyczyna, że podjęliśmy się reformy - dodał.

Interia: Na jakim etapie jest dziś reforma służb skarbowych w Polsce i jakie będą kolejne kroki?

Marian Banaś, wiceminister finansów: - Jest to spóźniona reforma, i to o całe osiem lat. Projekt był gotowy już w 2007 roku. Niestety jego realizacja została porzucona przez poprzedni rząd, a przecież inne państwa, jak np. Wielka Brytania, Czechy, Węgry, Belgia - mają podobne zmiany za sobą. Ich efektem jest lepszy i bardziej efektywny pobór należności budżetowych. Niestety zastaliśmy (PiS - red.) sytuację wręcz dramatyczną: mamy bardzo duże zaległości egzekucyjne, które wzrosły kilkakrotnie w stosunku do 2007 roku. Świadczy to o tym, że przez ten czas bardzo niewydolnie działał cały aparat skarbowy. Z tego też powodu zdecydowaliśmy się powrócić do reformy. Sytuacja musi się poprawić, bo budżet traci miliardy.

Co jest powodem tej niewydolności systemu?

- Rozproszenie struktur - to główny powód. W ogólnym zarysie można powiedzieć, że w Polsce działają trzy służby, które zajmują się sprawami podatkowo-celnymi. Są to: administracja podatkowa z 16 izbami skarbowymi i 400 urzędami skarbowymi; oprócz tego służba celna, w której wyróżnić trzeba 16 izb celnych, 45 urzędów celnych, 145 jednostek i oddziałów celnych, a także mamy 16 urzędów kontroli skarbowej i 8 oddziałów zamiejscowych. Widać wyraźnie jak bardzo jest to rozproszony system, a przecież struktury te realizują podobne zadania. Najwyższy czas na konsolidację sektora celno-skarbowego, uproszczenie obsługi klienta, stworzenie bardziej przejrzystych i lepiej zorganizowanych służb. Skorzysta na tym nie tylko budżet, ale także przedsiębiorcy.

Czyli wszystko dla dobra przedsiębiorcy? Brzmi niewiarygodnie...

- Chcemy, żeby przedsiębiorcy poczuli się docenieni. W końcu to oni generują główne dochody budżetu państwa. Urząd musi być bardziej przyjazny dla firm, dla biznesu, osób z własną działalnością, którzy są uczciwi i płacą podatki. Dla nas ważne jest także, żeby był skuteczny w działaniach przeciwko jednostkom czy grupom, które unikają płacenia podatków lub działają poza granicami prawa. Pieniądze nie mogą być wyłudzane z budżetu, jak to ma miejsce dzisiaj.

Jak pana zdaniem powinien wyglądać docelowy model administracji skarbowej?

- Ma to być skonsolidowana służba działająca w jednej strukturze. Bierzemy pod uwagę specyfikę wykonywanych zadań przez służbę celną i urzędy kontroli skarbowej. Takie zadania jak obsługa granicy, lotnisk, czy też ściganie oszustów podatkowych przejmie nowa jednostka - urząd celno-skarbowy.

Dlaczego zatem potrzebna jest zmiana?

- Podobne zadania - w pewnym sensie - wykonują również urzędy kontroli skarbowej. Z tego też powodu, chcemy stworzyć mocny pion z uprawnieniami służby celnej przy wsparciu służb skarbowych. Jednolite struktury będą o wiele skuteczniejsze, co będzie stanowić bardzo dobry punkt wyjścia do skuteczniejszego ścigania przestępców i oszustów podatkowych. Mamy przecież w urzędach kontroli skarbowej uprawnienia wywiadowcze, operacyjno-rozpoznawcze, mamy też część tych uprawnień w służbie celnej. Jak to połączymy, to uzyskamy o wiele skuteczniejsze w działaniach jednostki.

Jest w jakiejś mierze efekt skalowalny?

- Należy powiedzieć, że mamy w służbie celnej 14 500 funkcjonariuszy, w urzędzie skarbowym (dokładnie: Urząd Kontroli Skarbowej) prawie 4500 inspektorów. Planujemy stworzyć mocny pion, który będzie delegowany do wymagających kontroli, poważnych przestępstw. Liczę, że będzie on miał ok 6 tys. funkcjonariuszy z uprawnieniami, które dzisiaj mają pracownicy służby celnej.

Zostaną ściągnięci z obecnie funkcjonujących struktur?

- Zostaną wydzieleni i przeniesieni. Dotyczy to np. funkcjonariuszy działających na granicach, z grupy mobilnej, a oprócz tego dołączą do zespołu inspektorzy kontroli skarbowej. Ściągniemy ok. 6-7 tys. osób. Pozostali pracownicy zajmujący się bieżącą obsługą podatników będą mieli status urzędników cywilnych.

Planowane są zwolnienia?

- Zakładamy, że dojdzie do redukcji etatów, ale nie będzie ona większa, niż 10 procent. Jednak nie przewidujemy zwolnień. Odejdą pracownicy, którzy i tak odchodzą na emeryturę. Za to dla tych, którzy zostaną przewidujemy podwyżki wynagrodzeń. Dziś urzędnik zajmujący się merytorycznymi sprawami zarabia 2000- 2300 zł brutto. Chcemy podnieść najniższe wynagrodzenie do kwoty brutto 3 tys. zł. Będziemy się starali, by w dalszej perspektywie ci lepiej zarabiający też dostali podwyżki.

Można mówić o efektach, które przez tę transformację służb rząd chce osiągnąć?

- Efekty będą ewidentne. Obecna sytuacja rozproszenia między poszczególne struktury różnych informacji o podatnikach utrudnia nam sprawne działanie i efektywne interwencje. W sytuacji, kiedy dojdzie do połączenia i stworzenia jednej bazy danych, to się zmieni - będziemy mieli informację znacznie szybciej. Ich zbierani dzisiaj trwa zdecydowanie za długo. Wymiana informacji pomiędzy urzędami to istotny problem.

Dalsze kroki podjęte przez służby będą konsekwencją wstępnej, ale "całościowej" informacji?

- Mając dokładne informacje i dobrze zorganizowaną komórkę analizy ryzyka jesteśmy w stanie określić dokładnie z jakim podatnikiem mamy do czynienia. Czy jest to osoba zajmująca się oszustwami i próbuje wyłudzać pieniądze z budżetu, czy jest to uczciwy, ciężko pracujący, prowadzący firmę obywatel. Zmniejszy się liczba kontroli z przypadku czy losowych typowań do kontroli, jak ma to miejsce dzisiaj. Zamiast tego, będą kontrole z dużym prawdopodobieństwem wykrycia nadużyć, oparte na analizie wszystkich dostępnych o podatniku informacji.

Ma powstać centralna baza danych?

- Właśnie o to chodzi, żeby powstał centralny rejestr a przepływ informacji był maksymalnie szybki. Dzisiaj mamy bardzo rozproszone systemy informatyczne. Każda ze struktur ma swój własny rejestr, bazy danych, które nie są ze sobą zintegrowane. To są bardzo poważne zaniedbania. Przystąpiliśmy do działań integracji systemów informatycznych.

Kiedy jeden system mógłby ruszyć?

- Nie jest to sprawa prosta do przeprowadzenia. W tej chwili jesteśmy na etapie dokładnego ewidencjonowania i rozstrzygania, który system będzie dominujący - czy ten w skarbówce, czy w służbie celnej, by stworzyć na jego podstawie jednolity, całościowy, kompleksowy system dla nowej struktury. Myślę że kompleksowy system ruszy za 1,5-2 lata. Tym niemniej, pierwsze efekty będą widoczne jeszcze w tym roku.

Te działania należy rozpatrywać także z perspektywy potrzeb przyszłorocznego budżetu?

- Chcemy zwiększyć skuteczność pobierania należności podatkowych, jest to jedno z głównych wyzwań, przed którymi stoimy, a także podstawowa przyczyna, że podjęliśmy się reformy. Ogólnie wiadomo przecież, że zaległości podatkowe w przypadku VAT to nie miliony, ale miliardy złotych. Musimy to powstrzymać i doprowadzić do sytuacji, że większość podatków będzie pobierana w sposób normalny i nie dopuścić do tego, że złodzieje będą dalej bezkarnie wyciągać pieniądze z budżetu. Największe straty pochodzą z wyłudzania VAT i w pierwszej kolejności trzeba się zająć tym problemem.

Myśli pan, że już w przyszłym roku te efekty mogą się już pojawić?

- Zaryzykuję stwierdzenie, że jeszcze w tym roku powinniśmy zobaczyć pierwsze efekty. Już są prowadzone wspólne kontrole służb administracji celno-skarbowej. Działa to prewencyjnie, a z każdym miesiącem powinno być coraz lepiej.

Jak znaleźć złoty środek, by kontrole nie były uciążliwe dla przedsiębiorców?

- Kontrole nie mogą być długie, negatywnie odbierane przez przedsiębiorców, i prowadzone w sposób dla nich uciążliwy. Jeśli będą one prowadzone po wcześniejszej analizie ryzyka, to po pierwsze nie będą trwały zbyt długo, po drugie - będziemy lepiej wiedzieć czego szukać. Służby będą mieć świetnie rozeznaną sytuację. Nie będzie też przypadkowości w kontrolach, jak to ma miejsce dzisiaj.

Jakie są teraz kolejne kamienie milowe na drodze do całkowitej reformy administracji skarbowej?

- Zbliżamy się do finału naszych prac, bo podstawą całego procesu zmian jest przygotowanie rozwiązań prawnych. Projekt ustawy o konsolidacji trzech obecnych służb w ramach jednolitej Krajowej Administracji Skarbowej jest w końcowej fazie. Niebawem będzie procedowany, a za tym pójdą kolejne działania - łączenie struktur, wydzielenie pionu karno-skarbowego, tworzenie jednej bazy danych. Dajemy sobie przewidziane przepisami prawa vacatio legis, aby zmiany były płynnie prowadzone, a konsolidacja nie zaszkodziła w ściąganiu bieżących należności.

Można zakładać, że do tego dojść jeszcze przed wakacjami?

- Według naszego harmonogramu spodziewamy się przyjęcia ustawy w lipcu.

A od kiedy miałyby zacząć obowiązywać zmiany?

- Planujemy, że ustawa wejdzie w życie od 1 stycznia 2017 r. Następne pół roku zajmie dopasowanie służb do nowego modelu.

Z jakich źródeł informacje miałyby spływać do centralnego rejestru danych skarbowych?

- Powstanie jedna baza danych, łącząca informacje pochodzące z banków, które teraz posiada Generalny Inspektor Informacji Finansowej, z tymi z US i S.C., i oczywiście z rejestru KRS. Dopiero wtedy będziemy mieli pełny obraz sytuacji danego podatnika.

Rejestr będzie zsynchronizowany z centralnym rejestrem faktur i Jednolitym Plikiem Kontrolnym?

- Oczywiście. To wszystko ma być wzajemnie powiązane. JPK znajduje się wciąż we wstępnej fazie wdrażania, przy czym, dotyczyć ma na razie największych przedsiębiorców. Według naszych wyliczeń obejmie kilka tysięcy firm, które przynoszą spore dochody do budżetu. Będzie mieć to bardzo konkretny efekt i przełożenie na uzyskiwanie dochodów przez państwo.

Rozmawiali: Bartosz Bednarz i Paweł Czuryło

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »