PIT: Osoba samotnie wychowująca dzieci
Zamieszczenie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawowej definicji osoby samotnie wychowującej dzieci powoduje, iż zastosowanie preferencji podatkowych z tytułu samotnego wychowywania dzieci ma zastosowanie do taksatywnie wymienionych osób.
W stosunku do osób samotnie wychowujących w roku podatkowym dzieci małoletnie, dzieci, bez względu na ich wiek, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny oraz dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku podatek może być określony, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci.
Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się natomiast jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.
Zamieszczenie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawowej definicji osoby samotnie wychowującej dzieci powoduje ? jak wskazuje Izba Skarbowa w Rzeszowie (sygn. IS.I/2-4150/29/05) ? iż zastosowanie preferencji podatkowych z tytułu samotnego wychowywania dzieci ma zastosowanie do taksatywnie wymienionych osób.