Podatek od manicure i pedicure będzie niższy. Jest projekt zmian przepisów

Na stronach rządowych opublikowany został projekt rozporządzenia ministra finansów ws. obniżonych stawek podatku w branży beauty. Obecnie VAT wynosi w tym przypadku 23 proc. Od 1 kwietnia br. będzie to 8 proc. Zmiana może wpłynąć na ceny m.in. manicure, pedicure, depilacji czy stylizacji brwi i rzęs.

Jak przypomniano w uzasadnieniu do projektu, obecnie obniżoną, 8-proc. stawką podatku od towarów i usług objęte są usługi fryzjerskie. Zmiany mają na celu rozszerzenie tych zasad o inne usługi kosmetyczne, tzw. usługi z kategorii pracochłonnych.

Jakie usługi obejmie zmiana podatkowa?

"Stawką obniżoną w wysokości 8 proc. będą zatem objęte określone zabiegi kosmetyczne, takie jak np.: pielęgnacyjne i upiększające dotyczące urody i twarzy (które nie wymagają specjalistycznej wiedzy lekarskiej), wykonywania manicure i pedicure, stylizacji brwi i rzęs, przekłuwania uszu, związane z poradnictwem dotyczącym pielęgnacji urody i wykonywania makijażu, w zakresie higieny osobistej, pielęgnacji ciała, depilacji, naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi" - czytamy w dokumencie.

Reklama

Doprecyzowano, że zmiany nie obejmą zabiegów inwazyjnych, jak np. wykonywanie tatuażu, piercingu, usług w solarium, masaży czy zabiegów chirurgii plastycznej. Podkreślono jednocześnie, że usługi "uznawane są za świadczenia w zakresie opieki zdrowotnej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a wykonywane są przez podmioty lecznicze albo wskazane zawody medyczne, objęte są zwolnieniem od podatku".

Przedsiębiorcy muszą przygotować kasy fiskalne

Zdaniem resortu finansów obniżka VAT w branży beauty poprawi sytuację finansową przedsiębiorców, a jednocześnie przyczyni się do wyjścia z szarej strefy tym osobom, którzy nie ujawniali wszystkich przychodów ze swojej działalności ze względu na wysokie koszty. Zwrócono jednocześnie uwagę, że rozwiązanie będzie miało wpływ na aktywizację zawodową kobiet, które dominują w sektorze beauty. Ponadto, jak wskazuje projektodawca, oczekuje się zwiększonej dostępności tych usług na rynku, gdyż obniżka podatku automatycznie przełoży się na ich ceny.

Ministerstwo przypomina, że w związku z obniżką VAT przedsiębiorcy będą musieli dostosować kasy rejestrujące do nowych zasad. Jeśli nie zrobią tego w terminie, nie będą mogli świadczyć sprzedaży usług.

Jak wynika z Oceny Skutków Regulacji, na wprowadzonych zmianach budżet państwa straci setki milionów złotych wpływu z tytułu VAT.

"Przyjęto, że w pierwszym roku wprowadzenia obniżonej stawki VAT do 8% proc, dla usług kosmetycznych skutek wyniesie -128,3 mln zł - z uwagi na efekt przesunięcia dochodów z VAT skutek przedstawiono dla 8 miesięcy 2024 r., rozwiązanie weszłoby bowiem w życie od 1 kwietnia 2024 r. (dolna granica szacunku). W kolejnym roku 2025 wykazano skutek w wysokości -207,9 mln zł, natomiast w roku 2026 -221,7 mln zł. W latach 2027-2033 skutek szacuje się na poziomie ok. -234,5 mln zł dla każdego roku. Łączny skutek (dla 10 lat) obniżenia stawki VAT z 23% do 8% będzie mieć ujemny wpływ na dochody budżetu państwa w wysokości ok. -2 200 mln zł." - wyjaśnia resort.

Zmiany podatkowe wejdą w życie z początkiem kwietnia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: VAT | branża beauty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »