Podatek od nieruchomości w 2022 roku. Kto go musi płacić i jakie są stawki?

Podatek od nieruchomości to cena, jaką przychodzi płacić jej właścicielowi. Ostateczna wysokość daniny zależy od samorządów, dlatego w różnych częściach kraju stawki mogą różnić się nawet o kilkadziesiąt groszy. Ile wynosi podatek od nieruchomości i kto go musi płacić? Jakie są maksymalne stawki podatku od nieruchomości i do kiedy należy go zapłacić? Gdzie jest najdrożej? Odpowiadamy.

Podatek od nieruchomości w 2022 roku. Opłata za posiadanie domu

Kwestie podatku od nieruchomości reguluje ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. W tej czytamy, że jego wysokość ustala rada gminy, a maksymalne stawki ogłasza wcześniej Ministerstwo Finansów. Podatek od nieruchomości jest jednym ze składników kosztów utrzymania mieszkania lub domu. Niestety coraz droższym, ponieważ maksymalne dozwolone prawem stawki podatków od nieruchomości zmieniają się w Polsce co roku. 

Nie mamy więc dobrych wiadomości dla właścicieli nieruchomości - w 2022 roku posiadacze domów i mieszkań zapłacą niemal 4 procent więcej niż w ubiegłym roku

Reklama

Podatek od nieruchomości to jedno z największych źródeł dochodów własnych budżetu gminy. Tylko w 2020 roku samorządy z całego kraju zebrały 9,2 mld złotych tej daniny. Ostatecznie to gminy decydują, czy będą pobierać najwyższy możliwy podatek ustalony przez Ministerstwo Finansów, czy może go obniżą. Praktyka pokazuje jednak, że gminy chętnie korzystają z możliwości zmuszenia swoich mieszkańców do płacenia najwyższych stawek. 

W 2022 roku w największych miastach niemal wszystkie rady gmin zdecydowały się na podwyższenie podatku od nieruchomości.

Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2022 roku?

Według danych Ministerstwa Finansów, metr kwadratowy gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej to maksymalnie 1,03 zł podatku od nieruchomości, a pozostałe grunty to koszt 0,54 zł. To wzrost o 4 i 2 gr w stosunku do poprzedniego roku. 

Za metr kwadratowy budynku mieszkalnego lub jego części trzeba zapłacić nie więcej niż 0,89 zł. W przypadku budynków przeznaczonych na działalność gospodarczą zmiana wynosi aż 90 groszy i obecnie nie może przekroczyć 25,74 zł.

Podatek od nieruchomości w 2022 - ile wyniesie? Maksymalne stawki ustalone przez Ministerstwo Finansów wynoszą:

 • dla budynków mieszkalnych - 0,89 zł/1 m2
 • dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 25,74 zł/1 m2
 • dla budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - 12,04 zł/1 m2
 • dla budynków, w których prowadzi się działalność związaną ze świadczeniami zdrowotnymi - 5,25 zł/1 m2
 • dla pozostałych budynków - 8,68 zł/1 m2

Warto zaznaczyć, że budynek to obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Zaliczamy do nich domy i mieszkania, ale także garaże, za które również należy zapłacić podatek. Podatek od nieruchomości za garaż w 2022 roku wynosi 8,68 zł/1 m2, jeśli miejsce postojowe to osobny lokal lub 0,89 zł/1 m2, jeśli miejsce postojowe stanowi przynależność do mieszkania.

Jeżeli chodzi o grunty, to podatek od nieruchomości 2022 za grunty związany z prowadzeniem działalności to 1,03 zł za 1 m2, grunty pod wodami stojącymi lub płynącymi to już 5,17 zł za 1 ha, a grunty pozostałe - 0,54 zł za 1 m2. Obszary niezabudowane objęte planem rewitalizacji, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym, to koszt 3,40 zł za 1 m2. 

Za co trzeba płacić podatek od nieruchomości?

Podatkiem od nieruchomości objęte są grunty, budynki lub ich części oraz budowle, czyli obiekty, które nie są budynkami lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Podatku od nieruchomości nie płacą z kolei właściciele użytków rolnych lub lasów, chyba że są zajęty są zajęte na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. Wtedy także należy zapłacić podatek od nieruchomości.

Kto płaci podatek od nieruchomości? Tu prawo jasno mówi, że do zapłacenia tej daniny zmuszone są osoby fizyczne, prawne, a także jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, które są:

 • właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych
 • posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych
 • użytkownikami wieczystymi gruntów

Dodatkowo podatek od nieruchomości płacą osoby, które są posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:

 • wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Nieruchomości Rolnych
  lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości
 • jest bez tytułu prawnego

W tym miejscu nie sposób wspomnieć o tym, że niezależnie od liczby współwłaścicieli nieruchomości, organ podatkowy może domagać się zapłaty podatku w pełnej wysokości od jednego z nich, od niektórych lub od wszystkich. To tak zwane zobowiązanie solidarne. Obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach nieruchomości. 

Terminy płatności podatku od nieruchomości

Deklaracja na podatek od nieruchomości, czyli DN-1, służy do wykazywania przedmiotów podlegających opodatkowaniu bądź zwolnieniu z podatku od nieruchomości. Deklaracja na podatek od nieruchomości musi zostać złożona w urzędzie miasta lub gminy terminie do dnia 31 stycznia danego roku podatkowego lub w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie obowiązku podatkowego. 

Do kiedy należy zapłacić podatek od nieruchomości? Osoby fizyczne podatek od nieruchomości płacą w czterech ratach:

 • do 15 marca pierwsza rata
 • do 15 maja druga rata
 • do 15 września trzecia rata
 • do 15 listopada ostatnia rata

W przypadku, gdy kwota podatku nie przekracza 100 zł, podatek od nieruchomości jest płacony jednorazowo w terminie płatności pierwszej raty.

Jak złożyć deklarację na podatek od nieruchomości?

Deklaracja na podatek od nieruchomości DN-1 może zostać wydrukowana, wypełniona i złożona osobiście w urzędzie, ale równie dobrze można ją złożyć elektronicznie, za pośrednictwem platformy ePUAP. Obowiązek podatkowy związany z podatkiem od nieruchomości powstaje wraz z pierwszym dniem kolejnego miesiąca po nabyciu lub rozpoczęciu użytkowania danej nieruchomości. W momencie, gdy nabycie nieruchomości nastąpiło na przykład 13 czerwca, to obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 lipca. 

Natomiast w przypadku nowo wybudowanego budynku lub budowli, obowiązek podatkowy powstaje 1 stycznia roku następnego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem. Jeżeli zakończenie budowy nastąpiło na przykład w lipcu, obowiązek podatkowy powstaje od 1 stycznia. 

Podatek od nieruchomości w największych miastach

A jak wygląda podatek od nieruchomości w największych polskich miastach? W stolicy Rada Warszawy zdecydowała, że w 2022 roku warszawiacy zapłacą co miesiąc 89 groszy za 1 mkw. mieszkania. To o 4 grosze więcej niż w roku 2021. Podatek od nieruchomości na maksymalnym dopuszczalnym poziomie wprowadzono także w Krakowie - mieszkańców stolicy Małopolski czekają podwyżki rzędu średnio od 3 do 4 proc. Według wyliczeń urzędników, za mieszkanie o powierzchni 70 m kw. wraz z udziałem w gruncie 20 m kw., podatek za rok 2021 wyniósł 70 zł. W tym to już 73 zł.

Wśród największych miast w Polsce na ulgę nie mogą liczyć także mieszkańcy Wrocławia, Łodzi czy Gdańska. Tu włodarze miast również zdecydowali, że w 2022 podatek od nieruchomości będzie zrównany z maksymalną stawką ustaloną przez Ministerstwo Finansów. 

Najwięcej pieniędzy w kieszeni podatników zostanie u mieszkańców Opola, Kielc i Gorzowa Wielkopolskiego. Tutaj samorządy zdecydowały, że wszystkie stawki będą niższe niż te zatwierdzone przez ministerstwo.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »