Podatek od psów w Niemczech. Państwo zarabia miliony

W czasie pandemii Covid-10 wielu Niemców zdecydowało się na psa. W efekcie miasta i gminy osiągnęły w ubiegłym roku rekordowy dochód z tytułu podatku od psów.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Jak wynika z danych Niemieckiego Urzędu Statystycznego, w ubiegłym roku miasta i gminy uzyskały z tytułu podatku od psów 401 mln euro - jest to więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Już w 2020 roku wpływy z podatku były wyjątkowo wysokie, wynosząc 380 mln euro i wzrosły o 5,4 procenta.

Wielu Niemców zdecydowało się w czasie pandemii na kupno psa. Powodem była przypuszczalnie powszechna w tym czasie praca zdalna wykonywana z domu oraz ograniczenia co do możliwości korzystania z czasu wolnego.

Reklama

Wpływy rosnące z roku na rok

Dochody z podatku od psów stale rosły jednak jeszcze przed pandemią. Z danych urzędu statystycznego wynika, że w zestawieniu dziesięcioletnim wzrosły one o 46 procent. W 2011 roku było to 274 mln euro.

O wysokości podatku decydują miasta i gminy. W wielu miejscach wysokość opłaty zależy również od liczby psów w gospodarstwie domowym oraz od ich rasy.

Przeciążone schroniska

Natomiast Niemieckie Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt poinformowało, że wiele schronisk dla zwierząt było latem przepełnionych i szczególnie ucierpiały młode psy. Według Niemieckiego Stowarzyszenia Psów jednym z powodów może być to, że właściciele czworonogów po miesiącach pracy zdalnej musieli wrócić do biur i nie mogli dłużej opiekować się czworonogami.

Zobacz również:

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: podatek od psów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »