Podatki. Koniec z tanimi zakupami na AliExpress?
Nadchodzą zmiany w podatkach, które spowodują, że zakupy na popularnej platformie AliExpress będą wkrótce droższe.
Za niecałe pół roku zmienią się zasady rozliczania VAT od handlu w internecie. Drobne zakupy np. na AliExpress nie będą już zwolnione z podatku - informuje Prawo.pl. Według portalu może to spowodować wzrost cen w sklepach internetowych. Zmiany wynikają z dyrektywy unijnej.
Przepisy unijnej dyrektywy muszą być wdrożone przed końcem pierwszego półrocza, aby mogły zacząć obowiązywać 1 lipca.
Jak podaje Prawo.pl, rząd tłumaczy, że wdrożenie nowych rozwiązań ma przyczynić się do wyrównania szans unijnych przedsiębiorców w konkurowaniu w obszarze e-handlu z podmiotami z krajów trzecich. Zniesione zostaną zwolnienia z VAT dla importu towarów w tzw. małych przesyłkach - o wartości do 22 euro - we wszystkich państwach członkowskich.
Dodatkowo platformy sprzedażowe zostaną obarczone obowiązkiem poboru i zapłaty VAT od określonych transakcji realizowanych za ich pośrednictwem. Nowe obowiązki będą miały platformy sprzedaży w sieci, portale aukcyjne czy nawet portale społecznościowe, na których odbywa się sprzedaż - może się, więc okazać, że np. Allegro będzie rozliczać VAT za sprzedawców korzystających z usług serwisu.
Jak zaznacza, cytowany przez serwis, Bartosz Kubista, doradca podatkowy, adwokat, partner w kancelarii GLC, drastycznie zmniejszone zostaną limity sprzedaży wysyłkowej, do przekroczenia których transakcje te będą mogły być opodatkowane w Polsce. Obecnie limity liczone są odrębnie dla każdego państwa członkowskiego przeznaczenia i wahają się od 35 tys. euro do 100 tys. euro. Po nowelizacji limit zostanie zmniejszony zaledwie do 10 tys. euro i będzie obejmował łącznie wszystkie państwa członkowskie.
Ekspert wskazuje, że efektem zmiany będzie zmuszenie znacznie większego grona przedsiębiorców do rejestracji VAT na terenie państwa przeznaczenia. Pewną próbą zmniejszenia związanych z tym niedogodności ma być wprowadzenie nowej procedury VAT-OSS (One Stop Shop), stanowiącej rozszerzenie procedury MOSS (tzw. Mini One Stop Shop), obowiązującej obecnie w stosunku do usług elektronicznych.
Po zmianach obejmie ona również wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość i umożliwi elektroniczną rejestrację dla tego w jednym państwie członkowskim i zbiorcze rozliczenie VAT w jednej elektronicznej deklaracji.
Prawo.pl/PAP MediaRoom