Podatki: Nowy rekord naszych e-PITów
Jak podał resort finansów za 2020 rok wpłynęło 19,6 mln deklaracji podatkowych. Elektronicznych było ,ponad połowę (10,1 mln) przez usługę Twój e-PIT. Tylko 2,1 mln zeznań rocznych zostało przesłanych w wersji papierowej. Dużą popularnością cieszy się cały serwis e-Urząd Skarbowy, do którego logowano się już 26,3 mln razy.
- Statystyki potwierdzają rosnące zainteresowanie elektronicznymi rozliczeniami PIT i e-usługami resortu finansów. W bieżącym roku ponad 19,6 mln deklaracji rocznych złożono przez Twój e-PIT i system e-Deklaracje. To o ponad milion więcej niż w 2020 r., kiedy w tej formie otrzymaliśmy ok. 18,3 mln zeznań - informuje minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
- Nasi klienci coraz chętniej korzystają z Twojego e-PIT. Podatnicy samodzielnie zaakceptowali 5,8 mln PIT-ów przygotowanych dla nich przez Krajową Administrację Skarbową, a blisko 4,3 mln zeznań zostało zaakceptowane automatycznie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom rozliczenie rocznego PIT jest proste i w pełni bezpieczne, nie wymaga wizyty w urzędzie skarbowym, a automatyczna akceptacja oznacza, że PIT został złożony w terminie, chociaż podatnik nic nie musiał zrobić - dodaje minister.
- Usługa Twój e-PIT jest dostosowana do indywidualnych potrzeb naszych klientów. To praktyczna pomoc dla osób w każdym wieku. Najmłodszy podatnik, który rozliczył się przy pomocy usługi, dokładnie 30 kwietnia ukończył 18 lat, a najstarsza osoba, która skorzystała z naszej usługi, miała 107 lat - podkreśla szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.
W usłudze Twój e-PIT zostały przygotowane zeznania PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28 i PIT-36 dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Uwzględniono w nich m.in. ulgę na dzieci czy zwolnienie z PIT dla osób do 26. roku życia. Podatnicy mogli uzupełnić zeznania przygotowane dla nich przez KAS i dodać np. przysługujące im ulgi i odliczenia darowizn.
Osoby korzystające z usługi złożyły 5,8 mln PIT-ów w tym:
- 5,3 mln deklaracji PIT-37,
- 199 tys. deklaracji PIT-28,
- 170 tys. deklaracji PIT-38,
- 78,9 tys. deklaracji PIT-36
oraz 49,8 tys. oświadczeń PIT-OP.
Podatnicy jeszcze chętniej niż rok wcześniej korzystali z automatycznego rozliczenia w usłudze. Z upływem 30 kwietnia br. KAS zaakceptowała automatycznie ok. 4,3 mln PIT-37 i PIT-38, podczas gdy w 2020 r. taka akceptacja dotyczyła 3,8 mln zeznań.
e-Urząd Skarbowy działa od 1 lutego i od początku cieszy się dużą popularnością klientów KAS. Serwis jest dostępny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu.
Dostęp do e-Urzędu Skarbowego jest możliwy tylko ze strony podatki.gov.pl po zalogowaniu się Profilem Zaufanym, e-Dowodem, za pomocą aplikacji mObywatel lub poprzez bankowość elektroniczną. Do usługi Twój e-PIT można zalogować się również danymi podatkowymi. W usłudze istnieje np. opcja korekty zeznania PIT, zarówno zaakceptowanego przez podatnika, jak i zaakceptowanego automatycznie.
Klienci KAS zalogowali się już do e-US 26,3 mln razy. Złożyli 49,7 tys. różnych pism np. wniosków o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań, zawiadomień ZAW-NR czy zawiadomień o popełnieniu czynu zabronionego (tzw. czynny żal). 1,3 mln razy wyświetlili szczegóły mandatu. Zrealizowali 48,9 tys. płatności online.
- W uruchomionej 16 kwietnia br. usłudze status zwrotu podatnicy 155 tys. razy pobrali informacje o zwrocie podatku (PIT i VAT). Możliwość sprawdzenia statusu zwrotu podatku jest przydatna dla osób oczekujących na zwrot nadpłaty z zeznania PIT, ale jest też wykorzystywana przez przedsiębiorców, którzy otrzymują zwroty VAT - wyjaśnia wiceminister Magdalena Rzeczkowska.
Udostępnienie usługi złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego ZAP-3 w e-Urzędzie Skarbowym umożliwia podatnikom szybkie i wygodne zaktualizowanie swoich danych dotyczących adresu zamieszkania, danych kontaktowych (nr telefonu, adres e-mail, adres elektroniczny na ePUAP) oraz osobistego rachunku bankowego, na który dokonywane będą zwroty podatków lub nadpłat.
- To kolejne ułatwienie dla klientów KAS, które ogranicza konieczność wizyty w urzędzie skarbowym. Dane, które mogą być aktualizowane poprzez złożenie zgłoszenia ZAP-3, są publikowane na koncie podatnika w e-Urzędzie Skarbowym. Dzięki nowej usłudze ma on bieżący dostęp do swoich danych i w przypadku ich zmiany lub stwierdzenia nieaktualności, może sam dokonać aktualizacji - podkreśla wiceminister Rzeczkowska.
Usługa jest przeznaczona dla osób fizycznych, które spełniają łącznie następujące kryteria:
- osoba jest objęta rejestrem PESEL,
- nie prowadzi działalności gospodarczej,
- nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług,
- nie jest płatnikiem podatków,
- nie jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenia zdrowotne.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze