Polski Ład przyniesie kolejną zmianę. W życie wejdzie nowy podatek minimalny

Wraz z początkiem 2024 roku do przepisów prawa wejdzie w życie zmiana mówiąca o wprowadzeniu podatku minimalnego. Daninę zapłacą te firmy, które wykażą stratę z działalności operacyjnej lub o niskiej rentowności. Jest jednak szereg wyłączeń z obowiązku zapłaty podatku.

W ramach Polskiego Ładu wprowadzone zostało rozwiązanie, które zakłada opodatkowanie tych firm, które wykazują stratę podatkową i nie płacą CIT na zasadach ogólnych. Choć pomysł ten spotkał się z krytyką przedsiębiorców, poprzedni rząd nie wycofał się z jego realizacji, a jedynie odroczył termin wejścia w życie dzięki noweli ustawy o CIT.

Kogo nie obejmie podatek minimalny?

Rząd PiS chciał, aby firmy, które mają wysokie koszty i niskie dochody płaciły podatki, tym samym zasilały budżet państwa. Podatek minimalny od 1 stycznia zapłacą te przedsiębiorstwa przy rozliczeniu rocznym wykażą straty lub u których dochody podatkowe okażą się niższe niż 2 proc. przychodów podatkowych

Reklama

"Celem minimalnego podatku dochodowego ma być bowiem ograniczenie sytuacji, w której duże spółki, pomimo osiągania znacznych obrotów, raportują stale niski dochód albo stratę. Z tego powodu podatek minimalny jest określany jako "podatek od spółek", czy "podatek od straty i niskich dochodów"." - wskazuje Dominika Kłopotowska, doradca podatkowy w Grant Thornton.

Podkreśla, że podatek minimalny to nowa, równoległa forma opodatkowania obok CIT.

"Oznacza to, że każdy podatnik CIT będzie musiał przeprowadzić weryfikację pod kątem podlegania pod podatek minimalny. Jednocześnie, samo objęcie podatkiem minimalnym nie będzie oznaczało zwolnienia z obowiązku rozliczenia "klasycznego" CIT." - podkreśla ekspertka Grant Thornton.

Z nowym podatkiem wiąże się szereg wyłączeń. Zwolnione z jego uiszania będą te firmy, które wykonują "szczególny rodzaj działalności". Mowa tu o np. firmach z sektora górniczego, związanych z sektorem działalności leczniczej czy otrzymujących pomoc publiczną. 

Podatek minimalny nie obejmie także tzw. małych podatników, których przychód ze sprzedaży brutto w 2022 roku wyniósł maksymalnie około 9 654 400 zł (2 mln euro).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | nowy podatek | podatek minimalny | Polski Ład
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »