Porozumienie o wymianie informacji podatkowych to "stracona szansa"
UE będzie skutecznie walczyć z zaniżaniem podatków. Państwa członkowskie będą musiały informować o obniżaniu u siebie podatków poprzez interpretację prawa, korzystną dla takich firm. Zdecydował wczoraj obradujący w Strasburgu Parlament Europejski.
W Unii Europejskiej będzie zwalczany proceder zaniżania podatków dla międzynarodowych firm. Państwa członkowskie będą musiały informować o obniżaniu u siebie podatków poprzez interpretację prawa, korzystną dla takich firm. Zdecydował dziś o tym obradujący w Strasburgu Parlament Europejski.
Do wprowadzenia nowych przepisów skłonił ujawniony w ubiegłym roku skandal podatkowy w Luksemburgu. Jego władze zawarły z ponad trzystoma firmami tajemne umowy dotyczące ulg podatkowych. Chciały tym zachęcić do przeniesienia ich działalności do kraju. Firmy chętnie korzystały z tej ukrytej oferty.
Zdaniem poseł Danuty Huebner, takie praktyki uderzały w małe przedsiębiorstwa, płacące powszechnie obowiązujące podatki. Cierpiały na tym także inne państwa Unii, których oficjalne oferty przestawały być konkurencyjne.
Parlament i Komisja Europejska postanowiły skończyć z tymi nieuczciwymi i szkodliwymi praktykami. Przyjęty przez Parlament projekt przepisów zobowiązuje państwa i firmy do wymiany wszystkich informacji o zastosowaniu ulg podatkowych wobec wielkich korporacji, a Komisję - do analizowania pozyskanych danych.
Według profesor Huebner, nowe regulacje powinny skutecznie zapobiec podobnym skandalom jak w Luksemburgu.
IAR
Porozumienie państw UE dotyczące automatycznej wymiany informacji o indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, korzystnej dla firm międzynarodowych, na ich terytorium, to stracona szansa na postęp w walce z agresywnym planowaniem podatkowym i nieuczciwą konkurencją podatkową, stwierdzili posłowie.
Porozumienie Rady ds. gospodarczych i Finansowych (ECOFIN), zawarte 6 października, osłabiło propozycję Komisji Europejskiej o wprowadzeniu przejrzystości umów podatkowych pomiędzy państwami a międzynarodowymi korporacjami oraz wymiany informacji, zanim posłowie z parlamentarnej komisji ds. monetarnych i gospodarczych ustalili, podczas głosowania, swoją pozycję, 13 października.
Komentując porozumienie w Radzie, parlamentarny sprawozdawca Markus Ferber (EPP, DE), powiedział: - Jeśli jest to ostateczne porozumienie, państwa członkowskie straciły świetną okazję do wprowadzenia większej przejrzystości do systemów podatkowych. Budżety państwowe na tym ucierpią, ponieważ organy odpowiedzialne za podatki nie będą miały okazji stwierdzić, że państwa erodują własną bazę podatkową. Potrzebna nam jest procedura systemowa, obowiązkowa i ogólnoeuropejska. Organy podatkowe powinny być zobowiązane do wymiany informacji dotyczących indywidualnej interpretacji prawa podatkowego i udostępniania ich w centralnej bazie danych podlegającej Komisji Europejskiej.
"Zawężony zakres - posłowie woleliby, aby nowe przepisy dotyczyły wszystkich przypadków indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, a nie tylko sytuacji, w których jest to interpretacja "transgraniczna", jak to zostało uzgodnione pomiędzy państwami członkowskimi, ponieważ, jak uważają posłowie, krajowa interpretacja może wpływać na to, co dzieje się poza granicami.
"Osłabiona pozycja Komisji Europejskiej - Rada zadbała także o to, aby Komisja Europejska nie mogła reagować na uzyskane informacje, do których będzie miała ograniczony dostęp, inaczej niż sprawdzając czy działania są zgodne z dyrektywą.
"Bez efektu retroaktywnego - Rada uzgodniła także, że dyrektywa będzie obowiązywać wobec umów dotyczących indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, poprawek bądź odnowionych umów, dopiero po 31 grudnia 2016 roku, z pewnymi wyjątkami dotyczącymi umów zawartych, zmienionych lub odnowionych pomiędzy 2012 i 2016 rokiem.
Komentując decyzję Komisji Europejskiej o uznaniu ulg podatkowych udzielonych przez Luksemburg (Fiat Finance) oraz Holandię (Starbucks) za nienależną pomoc państwową, szkodliwą dla polityki konkurencji, Markus Ferber dodał:
- Indywidualne umowy podatkowe wchodzą na teren konkurencyjności. Dlatego Komisja Europejska powinna być upoważniona do dostępu i używania danych w celu wykrywania przypadków unikania opodatkowania i stosowania cen dumpingowych oraz do dokonywania oceny, czy działania takie są zgodne z zasadami pomocy państwowej. Postanowienia, jakie zapadły w sprawie Fiata i Starbucksa, pokazują, że Komisja powinna być w stanie pełnić swoją rolę.
Projekt dyrektywy, przygotowany przez Radę, ma być przyjęty na następnym jej spotkaniu, po głosowaniu opinii Parlamentu i przetłumaczeniu dyrektywy na wszystkie oficjalne języki. Przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku.