Reklama

Potrzebne ulgi dla przedsiębiorców pomagających Ukrainie

W związku z wojną na terenie Ukrainy, Ministerstwo Finansów zapowiada korzystne zmiany w prawie podatkowym dla darczyńców i obdarowanych. To bardzo dobra inicjatywa. Zdaniem Pracodawców RP, warto rozważyć wprowadzenie ulgi w podatku dochodowym dla przekazujących darowizny na wzór tej, która dotyczyła darowizn na rzecz walki z COVID-19.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

- Polscy przedsiębiorcy masowo ruszyli na pomoc naszym wschodnim sąsiadom i na szeroką skalę organizują zbiórki oraz wsparcie w zakresie zapewnienia potrzebującym bezpiecznego schronienia, pracy, odpowiedniej opieki. Ze względu na nadzwyczajną, tragiczną sytuację w Ukrainie, za zasadne należy uznać wprowadzenie ulgi od darowizn na rzecz pomocy uchodźcom i mieszkańcom Ukrainy, na wzór tej, która obowiązywała w przypadku darowizn na rzecz walki z COVID-19 - oceniają Pracodawcy RP.

Reklama

 Darwizny

W przypadku darowizn przekazanych w 2021 r. darczyńca mógł odliczyć od podstawy opodatkowania do 150 proc. kwoty odpowiadającej wartości darowizny. W 2020 r. wysokość odliczenia sięgała nawet 200 proc.

Do darowizn nie miały zastosowania także limity, o których stanowią przepisy art. 26 ust. 5 ustawy PIT - w wysokości 6 proc. dochodu (odpowiednio 6% przychodu w przypadku "ryczałtowców") oraz art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy CIT - w wysokości 10 proc. dochodu.

- Wprowadzenie analogicznych rozwiązań pozwoli na zwiększenie potencjału firm i obywateli w niesieniu pomocy, jak również pomoże utrzymać wysoki poziom zaangażowania w kolejnych, trudnych miesiącach. Liczymy na to, że resort finansów wypracuje stosowne rozwiązania przy udziale partnerów społecznych i Rady Dialogu Społecznego, co pozwoliłoby na możliwie szybkie skonsultowanie rozwiązań legislacyjnych i uniknięcie ewentualnych błędów - dodaje organizacja pracodawców.

MF zapowiada zmiany!

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, które dotkną firm, pojawią się m.in. podatkowe koszty dla firm, które świadczą pomoc za pośrednictwem różnych organizacji.

Przepisy będą też korzystniejsze dla obdarowanych Ukraińców - oni nie zapłacą PIT oraz podatku od spadków i darowizn.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »