"Powrót" ulgi dla klasy średniej. MF udostępni specjalny kalkulator

W tegorocznych rozliczeniach PIT jest jeden ewenement. W związku z tym, że zasady były zmieniane w ciągu roku podatek będzie wyliczany dwutorowo - według obecnych zasad oraz hipotetyczny, z uwzględnieniem zlikwidowanej ulgi dla klasy średniej. Zrobi to urząd, ale podatnik może wcześniej sam sprawdzić na specjalnym kalkulatorze na stronie resortu.

Rozliczenie podatkowe za 2022 rok na nowo przypomniało zamieszanie, jakie wprowadził Polski Ład i który trzeba była naprawiać, rezygnując ze skomplikowanych rozwiązań jak algorytm do ulgi dla klasy średniej. W związku z tym, że system podatkowy był zmieniany w ciągu roku fiskus musi wyliczyć hipotetyczny podatek według zasad z pierwszego półrocza i porównać, na podstawie złożonej deklaracji PIT, uwzględniając wszystkie ulgi, z których dana osoba korzysta. Dlatego będzie to możliwe dopiero po złożeniu deklaracji podatkowej.

W rozliczeniu PIT za 2022 rok podatnik nie będzie uwzględniał tzw. ulgi dla klasy średniej, bo ta została zlikwidowana 1 lipca ubiegłego roku. Dla niektórych podatników rozliczenie z tą ulgą może okazać się korzystniejsze. 

Reklama

- Aby żaden podatnik nie stracił na likwidacji ulgi dla klasy średniej, naczelnik urzędu skarbowego, po złożeniu przez podatnika zeznania, obliczy hipotetyczny podatek należny z jej uwzględnieniem. Podatek hipotetyczny będzie wyliczany automatycznie, po złożeniu przez podatnika zeznania. Nie będzie to wymagało od podatników żadnej dodatkowej aktywności. Do obliczenia hipotetycznego podatku będą wykorzystywane wyłącznie te dane, które podatnik wskazał w deklaracji PIT. Pod uwagę będą brane wszystkie podane przez podatnika ulgi i preferencje - tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Podatnik sam sprawdzi, czy stracił na wycofaniu ulgi

Jeżeli obliczony przez KAS hipotetyczny podatek należny będzie niższy od podatku należnego wykazanego w zeznaniu, to urząd skarbowy wyśle do podatnika informację o wystąpieniu różnicy i wysokości kwoty do zwrotu. Informacja taka trafi do podatnika w ciągu 21 dni od dnia złożenia zeznania. KAS wyśle pismo pocztą albo przez e-Urząd Skarbowy (jeżeli podatnik zgodził się na taką formę korespondencji). Co ważne, urząd skarbowy będzie informował tylko tych podatników, u których faktycznie wystąpi różnica.

Jednak wcześniej podatnik będzie mógł samodzielnie sprawdzić czy u niego może wystąpić taka sytuacja, przy użyciu opracowywanego przez MF kalkulatora na stronie podatki.gov.pl. Ma on zostać udostępniony lada chwila.

- Kalkulator, za pomocą którego będzie można obliczyć hipotetyczny podatek należny, zostanie w środę opublikowany na stronie podatki.gov.pl. - informuje biuro prasowe Ministerstwa Finansów w odpowiedzi na pytanie Interii.

Kalkulator na stronie fiksusa

Według szacunków MF rozliczenie według zasad uwzględniających ulgę dla klasy średniej może okazać się korzystniejsze dla około 1 na 1000 podatników. 

Urząd skarbowy zwróci różnicę wynikającą z obliczenia hipotetycznego podatku należnego. Nadpłata będzie zwracana w terminie do 45 dni w przypadku zeznań PIT złożonych w formie elektronicznej lub w terminie do 3 miesięcy w przypadku zeznań papierowych. Jeżeli ktoś ma zaległości czy niedopłaty zostanie ona zaliczona na ich poczet.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | PIT | Ministerstwo Finansów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »