Reklama

Prawie połowa podatników przekazuje 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego

Ponad 136 mln złotych - tę rekordową kwotę przyniósł w ubiegłym roku "1 proc. podatku" jednej ze znanych dobroczynnych fundacji. W sumie, 12,5 mln Polaków (prawie połowa uprawnionych) darowało organizacjom pożytku publicznego (OPP) ok. 550 mln zł wykorzystując mechanizm przekazywania 1 proc. należnego podatku. Urzędnicy resortu finansów wyliczyli, że statystyczna dobroczynność sięgnęła średnio... 45 zł na głowę podatnika.

Wspomniane 136 mln zł to wyjątek od reguły. Na drugim miejscu rankingu szczodrze wspartych OPP znalazła się fundacja, która otrzymała "tylko" 20 mln zł. Stowarzyszenia z pierwszej dziesiątki zestawienia otrzymały po kilka, najwyżej kilkanaście milionów złotych. Gdzieś na końcu stawki znalazła się jedna z fundacji wspierających niszową dyscyplinę sportu. Na jej konto wpłynęło... 70 groszy.

Reklama

- To zrozumiałe, że najbardziej medialne i rozpoznawalne fundacje i stowarzyszenia dostają od podatników miliony złotych. Ja chciałabym jednak zwrócić uwagę, że na liście OPP znajduje się ponad 8 tys. organizacji, także tych mniejszych, nawet lokalnych. Dla nich kilka tysięcy złotych w budżecie to znaczące pieniądze - mówi Monika Chrzczonowicz, doradczyni w stowarzyszeniu Klon/Jawor od lat wspierającym różne organizacje pozarządowe i inicjatywy obywatelskie.

- Przekazywanie 1 proc. podatku wchodzi nam w krew. Ktoś może powiedzieć, że tylko połowa podatników to robi, ale ja będę podkreślała, że to aż połowa. Wierzę, że za kilka lat, nawet 80 proc. uprawnionych podatników zdecyduje się przekazać swój 1 proc. podatku - dodaje Monika Chrzczonowicz.

PROGRAM PIT 2015

To naprawdę niewiele kosztuje

Dla porządku wyjaśnijmy: fiskus niespecjalnie cierpi w wyniku odpisów 1 proc. podatku. Służby prasowe Ministerstwo Finansów informują, że łączna kwota przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego z rozliczenia w 2015 r. (za 2014 r.) stanowiła... 0,74 proc. należnego podatku dochodowego. Wszyscy "państwowcy" maniakalnie dowodzący, że to rząd najlepiej dysponuje pieniędzmi z podatków mogą więc bez poczucia winy wskazywać w zeznaniach fundacje i stowarzyszenia z listy OPP (publikowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej) . Państwo na tym nie ucierpi, a zyskać mogą najbardziej potrzebujący.

W pierwszym roku (2004) obowiązywania prawa o przekazywaniu organizacjom pożytku publicznego 1 proc. należnego podatku dochodowego 80 tys. podatników (0,3 proc. podatników ogółem), przekazało 10,4 mln zł, co stanowiło - uwaga - ledwie 0,03 proc. podatku należnego - informuje Ministerstwo Finansów. W kolejnym roku uczyniło to już ponad 680 tys. podatników (ok. 3 proc. uprawnionych), a kwota przekazana organizacjom wzrosła do 41,6 mln zł.

Resort przypomina, że zainteresowanie systematycznie wzrastało. Zdecydowany wzrost kwoty, jak i liczby podatników nastąpił w 2008 r. (rozliczenie za 2007 r.). Związane było to ze zmianą mechanizmu (po raz pierwszy przekazanie 1 proc. podatku dokonali naczelnicy urzędów skarbowych) oraz z rozszerzeniem kręgu podatników, którzy mogli skorzystać z tej formy wsparcia.

PROGRAM PIT 2015

Kogo najczęściej wspieramy?

Blisko połowa pieniędzy przekazywanych przez podatników w ramach "jednego procenta" trafia do fundacji i stowarzyszeń związanych z ochroną zdrowia - wynika z ubiegłorocznego raportu Instytutu Spraw Obywatelskich. Kolejną ważną grupą były organizacje zajmujące się pomocą społeczną i humanitarną. Eksperci Instytutu Spraw Obywatelskich zwracają uwagę, że podatnicy w większości przypadków wspierają organizacje ponadlokalne i znane z mediów.

Same organizacje pożytku publicznego (przypomnijmy - na ministerialnej liście jest ich ponad 8 tys.) coraz częściej planują kampanie informacyjne mające zwrócić uwagę podatników. Warto jednak pamiętać, że dla większości OPP (poza najbardziej znanymi z mediów) przychody z "jednego procenta" nie są najważniejszym źródłem pieniędzy.

Jak przekazać 1 proc. podatku?

Resort finansów w corocznych broszurach informacyjnych radzi, w jaki sposób przekazać 1 proc. podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. Wypełniając PIT musimy przede wszystkim wybrać taką organizację z listy publikowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wykaz zawiera m.in. numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) konkretnego stowarzyszenia czy fundacji (potrzebny do złożenia wniosku w PIT).

W zeznaniach podatkowych (PIT) znajdziemy rubrykę "Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP )". Wskazujemy w nim numer KRS wybranej organizacji i wpisujemy kwotę do przekazania (to jest równoznaczne ze złożeniem wniosku). W jednym zeznaniu podatkowym można wskazać tylko jedną OPP.

Wniosek wypełniamy wyłącznie w zeznaniu podatkowym złożonym przed upływem terminu na rozliczenie podatku albo w korekcie tego zeznania złożonej nie później niż w ciągu miesiąca od upływu wspomnianego terminu.

Przekazania kwot wskazanych we wniosku dokonuje naczelnik urzędu skarbowego właściwy miejscowo dla złożenia zeznania podatkowego w terminie od maja do lipca roku następującego po roku podatkowym.

W przypadku, gdy kwota wskazana we wniosku przekracza 1 proc. podatku należnego, naczelnik urzędu skarbowego przekazuje kwotę niższą (w wysokości odpowiadającej 1 proc. podatku należnego), po jej zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół oraz po uwzględnieniu kosztów przelewu bankowego.

PROGRAM PIT 2015

Dowiedz się więcej na temat: podatki | ze | odliczenia | PIT

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »