Reklama

Prezes PKO BP: Może wyższy CIT zamiast podatku bankowego

- Jeśli za obłożeniem banków nowym podatkiem przemawia cel fiskalny, to może łatwiej będzie podwyższyć CIT niż wprowadzić nowy podatek bankowy - ocenia dla Interii Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego, w czasie Kongresu Bankowości Detalicznej (Interia jest patronem medialnym).

- Jeżeli myślimy w Polsce o wprowadzeniu podatku, to jak to się mówi, przed finalną decyzją, warto być mądrym przed podjęciem takiej decyzji. Jeśli mamy cel fiskalny, to ważne żeby podatek został wprowadzony jak najmniejszym kosztem i był łatwo ściągalny. Jeśli tak by miało być, to proponuję podwyżkę CIT z 19 proc. do X, Y, Z - powiedział Jagiełło w trakcie Kongresu Bankowości Detalicznej.

Prezes PKO Banku Polskiego przypomniał, że "banki żyją nie dla siebie, ale dla gospodarki".

- Gdyby sama sprawa dotyczyła tylko banków, to czy podatek X, Y, Z nie ma znaczenia, trzeba będzie płacić. (...) Ale gospodarka jest oparta o kredyt i znaczenie kredytu w finansowaniu gospodarki rośnie - dodał Jagiełło wskazując, że banki będą musiały się zmierzyć także z "nieuchronną obniżką stóp procentowych".

Reklama

czu, Interia

- - - - -

28 X 2015: Podatek bankowy a'la PiS? Banki mogą udzielać mniej kredytów

Prawo i Sprawiedliwość chce zdobyć prawie 3,5 mld zł z nowego podatku od sklepów wielkopowierzchniowych. Politycy tej partii twierdzą, że chcą, aby ten nowy podatek obowiązywał już od nowego roku.

Prawo i Sprawiedliwość ma Sejm, Senat i prezydenta. Jeśli chce, może więc przeprowadzić dowolną ustawę w dowolnie krótkim czasie. Tyle, że będzie to bardzo trudne.

Żeby obowiązywały od nowego roku, zmiany podatkowe muszą być uchwalone do końca listopada - tak mówi prawo. Posłowie wiele czasu nie mają.

Rozmawialiśmy z politykami PiS. Oni są jednak zdeterminowani. Nie wiedzą jednak, jak konkretnie ten podatek ma wyglądać. Mają napisany projekt ustawy, ale z różnymi wariantami. Nie ma także konsultacji.

A branża handlowa mówi, że te dla niej nowy podatek to problem. Sklepy przerzucą go na klientów albo - co bardziej prawdopodobne - na dostawców, czyli na transportowców i rolników.

PiS chce sfinansować nowym podatkiem między innymi projekt "500 złotych na dziecko".

Bankowcy grożą ograniczeniem udzielania kredytów i podwyższeniem opłat. Taki ich zdaniem będzie skutek wprowadzenia nowego podatku bankowego. Prawo i Sprawiedliwość chce go wprowadzić już od nowego roku - zapowiedział Piotr Gliński we wtorkowym Kontrwywiadzie RMF FM.

PiS chce zebrać z tego podatku albo niecałe 2 mld zł albo grubo ponad 4 mld zł. Politycy Prawa i Sprawiedliwości mają dwa projekty podatku bankowego, od tego który wybiorą zależy kwota podatku.

Pierwszy projekt dotyczy podatku od aktywów bankowych. On wyniósłby rocznie ponad 4 mld zł. To jedna trzecia zysku całego sektora bankowego w Polsce. Jeżeli stanie się on faktem, to wzrosnąć mają opłaty za konta i za kredyty. Nawet o kilkanaście procent.

Drugi pomysł PiS-u to podatek od transakcji finansowych. To prawie 1,7 mld zł rocznie. To z kolei może sprawić, że bankom zabraknie gotówki na udzielanie kredytów.

Nie zważając na te głosy, PiS chce wprowadzić ten podatek od nowego roku, mimo że politycy tej partii wciąż nie wiedzą, który wariant wybrać.

Krzysztof Berenda, RMF

Więcej informacji ekonomicznych na RMF24.pl

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »