Reklama

Projekt likwidacji 7-proc. stawki na usługi teleinformatyczne

KERM przyjął i rekomendował Radzie Ministrów przedłożony przez ministra finansów Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Reklama

Zmiana w ustawie polega na zlikwidowaniu 7-procentowej stawki na usługi teleinformatyczne, która została wprowadzona nowelizacją ustawy z 5 lipca 2001 roku. Powodem zaproponowanej zmiany są wątpliwości co do zakresu usług teleinformatycznych objętych tą stawką. Dotychczas nie ma bowiem jednoznacznej definicji tych usług i wątpliwości interpretacyjne mają nawet podatnicy profesjonalnie zajmujący się usługami telekomunikacyjnymi i informatycznymi, jak Telekomunikacja Polska czy Polska Telefonia Cyfrowa. Ministerstwo Finansów także nie może wydać jednoznacznej wykładni wraz z podaniem symboli statystycznych tych usług, ponieważ pojęcie ?usługi teleinformatyczne" nie jest wykorzystywane przy wymiarze podatku VAT.

Reklama

Skutki wprowadzenia 7-procentowej stawki są więc trudne do oszacowania. Ponadto wprowadzenie stawki 7-procentowej jest niezgodne z przepisami Unii Europejskiej, która nie przewiduje obniżenia stawki na usługi teleinformatyczne.

Projekt nowelizacji usuwa ponadto wadę legislacyjną ustawy z 5 lipca br., polegającą na włączeniu do usług w zakresie edukacji połączeń z internetem w placówkach oświatowych i szkołach wyższych. Proponowana zmiana zwolniłaby te placówki od podatku VAT za takie połączenia.

Dowiedz się więcej na temat: projektu | ustawy | stawki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »