Rozliczenie PIT za 2021 rok. Do kiedy trzeba złożyć zeznanie podatkowe? Ważne terminy

Co roku każdy, kto osiąga dochody, musi złożyć swój PIT w odpowiednim urzędzie skarbowym. Rozliczenie PIT nie jest trudne, a nowoczesne technologie sprawiają, że podatnicy mogą złożyć deklaracje nie wychodząc z domu. Do kiedy rozliczyć PIT za 2021 rok? Sprawdź, ile czasu masz na rozliczenie!

Co to jest PIT?

Podatek dochodowy od osób fizycznych, w Polsce znany jako PIT (ang. Personal Income Tax), to jedno z najważniejszych zobowiązań, które musi regulować każda osoba osiągająca dochody. 

Skrótem tym określa się też druk zeznania podatkowego, który jest podstawą do rozliczenia z urzędem. Co ważne, PIT jest pobierany zarówno od polskich rezydentów podatkowych, jak i osób niebędących rezydentami, które osiągają przychody na terytorium Polski. 

Deklaracja PIT pozwala ustalić, jaka kwota podatku została pobrana od podatnika. Jeśli zapłacona kwota jest zbyt niska, podatnik musi wnieść odpowiednią opłatę do Urzędu Skarbowego. W przypadku nadpłaty podatku zostanie ona zwrócona. 

Reklama

Rozliczenie PIT wcale nie jest tak skomplikowane, jak może się niektórym wydawać. Złożenie deklaracji jest możliwe zarówno w formie tradycyjnej (drukowany dokument należy przekazać do urzędu skarbowego), jak i elektronicznej. 

Musimy jednak bezwzględnie pamiętać o złożeniu zeznania w terminie. 

Do kiedy złożyć PIT za 2021 rok? Terminy składania deklaracji

Terminy, w których należy złożyć poszczególne deklaracje podatkowe określa Ministerstwo Finansów. Do kiedy należy się rozliczyć? Co do zasady, podatnicy mają obowiązek składać deklaracje podatkowe w okresie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, za który składana jest deklaracja. 

W tym roku należy to zrobić najpóźniej do 2 maja 2022 roku, ponieważ 30 kwietnia przypada w sobotę. 

W terminie od 15 lutego do 2 maja będzie można składać takie zeznania podatkowe: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39. 

Krótszy czas na złożenie deklaracji mają osoby, które wypełniają PIT-28 -  formularz, składany przez podatników rozliczających się metodą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 

Deklaracja ta obejmuje zarówno przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, wspólników spółek cywilnych oraz jawnych, jak i podatników rozliczających przychód z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i podobnych. W tym roku fiskus przyjmuje ten PIT-28 tylko w okresie od 15 do 28 lutego 2022 roku

Jeżeli chodzi o PIT-11, każdy pracodawca zatrudniający w poprzednim roku pracownika - czy to na umowę o pracę, czy też zlecenie czy dzieło - do 31 stycznia 2022 musiał dostarczyć deklaracje do odpowiednego urzędu skarbowego. Z kolei termin przekazania deklaracji pracownikom upływa z końcem lutego.  

Ile trzeba czekać na zwrot podatku?

Zasada jest prosta. Im wcześniej złożysz deklarację podatkową (PIT) za 2021 rok, tym na szybszy zwrot podatku możesz liczyć. Nie wszystkim on jednak przysługuje. Aby go otrzymać, musimy spełnić ściśle określone warunki. Prawo do zwrotu podatku mają osoby, które w ciągu roku zapłaciły więcej zaliczek na podatek dochodowy, niż wyniosło faktyczne zobowiązanie albo korzystają z ulg i odliczeń. 

Rozliczenie PIT w wersji elektronicznej gwarantuje szybszy zwrot nadpłaty podatku (w ciągu 45 dni, licząc od dnia złożenia deklaracji). Z kolei papierowe zeznanie sprawia, że termin ten wydłuża się aż do 90 dni

Jak odebrać zwrot podatku?

Najprostszym i najpopularniejszym sposobem jest podanie numeru konta bankowego, na który urząd skarbowy wykona przelew. W ten sposób unikniemy dodatkowych kosztów. 

Zwrot podatku możemy uzyskać również w sposób tradycyjny - za pomocą przekazu pocztowego. Należy jednak pamiętać, że zwrócona kwota będzie pomniejszona o koszty manipulacyjne. 

Innym rozwiązaniem może być osobisty odbiór pieniędzy w kasie urzędu skarbowego.  

PIT po terminie. Czy można uniknąć kary?

Warto pamiętać o terminach złożenia PITów. Zwłaszcza że są różne dla poszczególnych deklaracji. Złożenie PITu po terminie jest wykroczeniem skarbowym. Zgodnie z art. 54 § 4 Kodeksu karnego skarbowego, podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia, podlega karze grzywny. 

Co ciekawe, rozliczenie PIT złożone po terminie również jest ważne. Urząd skarbowy nie ma prawa odmówić jego przyjęcia. W tym celu należy podjąć zdecydowane kroki. Przede wszystkim trzeba zawiadomić urząd skarbowy o zaistniałej sytuacji, jednocześnie wskazując jej okoliczności. Następnie należy złożyć właściwą już deklarację PIT. Niestety powyższe czynności nie zawsze zwalniają z obowiązku poniesienia konsekwencji za niedotrzymanie terminu. Chociaż w tym roku mamy sporo czasu na złożenie deklaracji, nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę. Z tego powodu należy pomyśleć o złożeniu PIT przed terminem, aby uniknąć stresu i kary na wiosnę. 

Nie wszyscy jednak muszą obawiać się kar. Podatnicy, którzy rozliczają się na drukach PIT-37 i PIT-38 w usłudze Twój e-PIT mają już przygotowane zeznanie podatkowe, które wraz z końcem okresu rozliczenia zostanie automatycznie zaakceptowane, jeśli samodzielnie osoba nie złoży deklaracji. Jednak automatycznie przygotowane zeznanie może nie uwzględnić przysługujące podatnikowi ulgi i odliczenia, a prawo do przekazania 1% dla wskazanej organizacji pożytku publicznego (OPP) może zostać niewykorzystane. 

Warto również pamiętać, że Twój e-PIT nie zapewnia automatycznego wysłania deklaracji PIT-28 i PIT-36. W tym przypadku podatnik sam musi uzupełnić swoje rozliczenia o brakujące dane, a następnie je zaakceptować. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PIT | deklaracje PIT | podatki | PIT 36 | PIT 37 | PIT 11 | PIT 28
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »