Senat zdecydował ws. e-faktur. Co z przesunięciem wdrożenia KSeF?
Senat w środę nie zgłosił poprawek do ustawy przesuwającej uruchomienie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Nowe przepisy trafią teraz do podpisu prezydenta.
Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw przewiduje przesunięcie terminu wdrożenia KSeF z 1 lipca 2024 r. na 1 lutego 2026 r. Obowiązek ten będzie dotyczył największych firm, których obroty przekraczają 200 mln zł. Pozostałe firmy będą musiały wdrożyć KSeF dwa miesiące później.
Przesunięcie terminu wdrożenia KSeF ma pozwolić na "lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania". Ministerstwo Finansów zapowiedziało uruchomienie w tym celu cyklu praktycznych szkoleń dotyczących korzystania z darmowego oprogramowania, czyli Aplikacji Podatnika i e-mikrofirmy oraz ma zapewnić dodatkowe wsparcie w postaci uruchamianej infolinii Krajowej Informacji Skarbowej.
Rząd, zgłaszając projekt tłumaczył, że zmiana przepisów to odpowiedź na sygnały płynące od przedsiębiorców. "Brak decyzji o zmianie terminu doprowadziłby do paraliżu gospodarczego oraz sytuacji, w której podatnicy zostaliby zmuszeni do e-fakturowania i korzystania z systemu wykazującego błędy, a także nieprzygotowanego do obsługi dużej liczby faktur" - przekonywało Ministerstwo Finansów.
W trakcie prac nad projektem w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman podkreślił, że KSeF nie ma szans wejść w życie 1 lipca br., a ewentualne jego wprowadzenie spowodowałoby, że nie można byłoby wystawiać ani odebrać faktur VAT.
Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.