Szef KAS: Karuzele VAT funkcjonują inaczej niż przed laty. A luka podatkowa rośnie
- Problem wyłudzeń VAT nadal istnieje, zmienił się z kolei sposób działania przestępców, bowiem karuzele podatkowe funkcjonują nie latami, a miesiącami - mówi w rozmowie z Business Insiderem szef KAS Bartosz Zbaraszczuk. W ten sposób oszuści utrudniają organom państwowym walkę z wyłudzeniami podatkowymi.
Jak informowaliśmy w Interii luka VAT za ubiegły rok wzrosła z 3,1 w 2021 roku do 4,9 proc. potencjalnych wpływów z tytułu tego podatku. To zdecydowanie mniej niż w roku 2015, gdy odsetek ten wynosił 25 proc., nie mniej jednak problem nadal istnieje.
W rozmowie z Business Insiderem Bartosz Zbaraszczuk, wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej, przyznał, że w ciągu ostatnich lat zmienił się sposób działania grup przestępczych, który pozwala na wyłudzenia w obrębie jednej grupy towarów przez kilka miesięcy. W ten sposób utrudnia się organom ścigania wykrycie przestępstw.
- Jeśli chodzi o próby wyłudzenia podatków, to możemy mówić o pewnej zmianie w zachowaniu zorganizowanych grup przestępczych. Jakiś czas temu tworzone przez przestępców karuzele VAT-owskie potrafiły funkcjonować czasami rok, a nawet dłużej, bo czas reakcji organów skarbowych był wydłużony. Walka z przestępcami nie działa się w czasie rzeczywistym, bo brakowało wiedzy, informacji, narzędzi analitycznych - powiedział szef KAS.
Zbaraszczuk podkreślił, że obecnie organy skarbowe mają obecnie inne narzędzia, które pozwalają na walkę z wyłudzeniami VAT, jak m.in. jednolity plik kontrolny (JPK) czy System Teleinformatycznej Izby Rozliczeniowej (STIR), a od przyszłego roku - Krajowy System e-Faktur (KSeF), które mają poprawić czas reakcji po stronie KAS. Do tych realiów próbują dostosować się przestępcy - tym razem karuzele VAT funkcjonują nie latami, ale miesiącami.
- Sama konstrukcja podatku VAT powoduje, że zawsze będą podejmowane próby wyłudzenia np. poprzez nienależny zwrot. Ten problem jednak dzięki nowym rozwiązaniom, którymi dysponuje KAS, został bardzo mocno ograniczony. Nie jest to już łatwe. Bez wątpienia problemem jest jednak obniżanie wysokości podatku należnego do zapłaty poprzez generowanie różnego typu karuzel - powiedział wiceminister finansów.
Zwrócił również uwagę na fakt, że obecnie przestępcy nie skupiają się na wybranych towarach, bowiem większe znaczenie ma dla nich po prostu fakt, czy jest tam obecny podatek VAT.