Ubywa przedsiębiorców rozliczających się przy pomocy karty podatkowej

W 2013 roku 109 706 podatników rozliczyło się z fiskusem przy użyciu karty podatkowej. To o prawie 3 proc. mniej niż w roku poprzednim i o prawie 30 proc. mniej niż 10 lat wcześniej. Za spadek liczby rozliczających się odpowiadają zmiany na rynku pracy, ale także przepisy, warunkujące możliwość skorzystania z tej formy opodatkowania - wynika z analizy Tax Care.

Według danych resortu finansów, w 2013 z rozliczenia przy pomocy karty podatkowej skorzystało 109 706 osób. To grono maleje - rok wcześniej z tej formy skorzystało 112 975 osób, a w roku 2011 - 117 911. Tymczasem w roku 2004 z karty podatkowej skorzystało 154 968 podatników.

Znikają zakłady rzemieślnicze

Jedną z przyczyn, dla których ubywa osób rozliczających się przy pomocy karty, są zmiany wśród zawodów uprawianych przez Polaków. Generalnie bowiem karta podatkowa to forma rozliczeń z fiskusem, skierowana do osób prowadzących działalność gospodarczą o niewielkich rozmiarach, a więc m.in. do rzemieślników albo małych zakładów usługowych. Tymczasem w tej sferze zachodzą duże zmiany.

Warto rozliczyć się przy pomocy karty podatkowej? Zapraszamy do dyskusji!

Wiele zawodów, które jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej było popularnych, obecnie zanika. Przykładem mogą być zdunowie czy szewcy albo rękodzielnicy. Liczba osób zajmujących się np. naprawami ubrań spadła bardzo mocno, odkąd zmieniło się podejście Polaków, którzy raczej kupią nowe ubranie niż zdecydują się na naprawy, często niewiele tańsze od nowej bluzki czy swetra.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Trudne warunki

Jednak to niejedyny powód, dla którego podatnicy odchodzą od karty podatkowej. Ustawa precyzuje, jakie warunki należy spełnić, aby korzystać z tej formy rozliczeń.

Przedsiębiorcy mogą opłacać zryczałtowany PIT w formie karty, jeśli: złożą wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie, w tym wniosku zgłoszą, że rodzaj prowadzonej przez nich działalności gospodarczej został wymienione w jednej z dwunastu części tabeli, przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów chyba, że chodzi o usługi specjalistyczne, nie prowadzą innej działalności gospodarczej, małżonek przedsiębiorcy nie prowadzi działalności w tym samym zakresie, nie wytwarzają wyrobów objętych na podstawie innych przepisów akcyzą, działalność zgłoszona we wniosku nie jest prowadzona poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, nie przekroczą dopuszczalnej liczby pracowników.

Niektóre z tych wymagań są dość zaskakujące, jak choćby to, że małżonek przedsiębiorcy nie może prowadzić działalności w tym samym zakresie. Jeśli więc mąż i żona wykonują ten sam zawód, to żadne nie może rozliczać się przez kartę, muszą korzystać z innej formy.

Innym problemem jest zakaz zatrudniania pracowników w innej formie niż na etat. Wśród działalności, jakie mogą wykonywać rozliczający się w formie karty, są np. usługi gastronomiczne, o ile przedsiębiorca nie sprzedaje alkoholu, albo przygotowywanie posiłków w mieszkaniu. Obie te formy działalności są popularne w regionach atrakcyjnych turystycznie, gdzie sezon trwa czasem kilka miesięcy. To oznacza, że przedsiębiorca chcący prowadzić taką działalność i rozliczać się kartą, musiałby zatrudnić na etat np. pomoc kuchenną, z której usług faktycznie korzystałby tylko w lecie.

Podatek nie zależy od przychodu

Czynnikiem, który może odstraszać podatników od karty podatkowej, jest konieczność zapłaty podatku niezależnie od tego, jaką rzeczywistą wartość przychodów osiąga przedsiębiorca. Wprawdzie stawki są niskie, jednak mimo wszystko mogą być dotkliwe, jeśli w danym miesiącu nie było żadnych przychodów. Pod tym względem bardziej korzystne są np. rozliczenia na zasadach ogólnych, kiedy podatek płaci się od uzyskanego dochodu.

Marek Siudaj

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Tax Care S.A.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »