Ulga dla młodych. Czy osoby do 26. roku życia muszą rozliczać PIT?

Młodzi podatnicy do 26. roku życia mogą korzystać z zerowego PIT-u. Nie płacą podatku od przychodów do 85,5 tys. zł rocznie. Ulga przysługuje z mocy ustawy. Jednak w niektórych sytuacjach trzeba złożyć rozliczenie roczne.

Ulga, a konkretnie zwolnienie z podatku, z którego korzystają osoby poniżej 26. roku życia obejmuje szeroki katalog źródeł przychodów, ale nie wszystkie. Zwolnienie z podatku dotyczy przychodów do kwoty 85 528 zł rocznie. Nadwyżka będzie opodatkowana.

Jak działa ulga dla młodych?

Jeżeli nie ukończyłeś 26 lat i uzyskujesz przychody z pracy, z umów zlecenia zawartych z firmą, z tytułu odbywania praktyk absolwenckich, staży uczniowskich lub z zasiłku macierzyńskiego, to są one wolne od opodatkowania. Kwota tych przychodów nie może przekroczyć 85 528 zł w roku podatkowym. Oznacza to, że od tej kwoty nie zapłacisz podatku dochodowego - informuje Ministerstwo Finansów. 

Reklama

Nie ma znaczenia, od ilu płatników uzyskujesz przychody, bo limit jest wspólny dla wszystkich źródeł przychodu. Aby skorzystać z tego zwolnienia nie trzeba składać żadnego oświadczenia - ulga przysługuje z mocy ustawy. Płatnik (np. pracodawca) nie będzie pobierał zaliczek na podatek. 

Jednocześnie MF przypomina, że młoda osoba może chcieć, by płatnik pobierał i odprowadzał zaliczki, bo to uchroni przed ewentualną dopłatą w zeznaniu rocznym, jeśli podatek jednak zostanie naliczony z powodu przekroczenia progu. Jest to ważne szczególnie, gdy ktoś uzyskuje dochody z kilku różnych źródeł. 

Resort opublikował poradnik dla tej grupy. Poniżej najważniejsze warunki i zasady korzystania z ulgi dla młodych.

Jak się rozliczyć z fiskusem, jeśli przysługuje ulga dla młodych?

Jeżeli nie ukończyłeś 26 lat i uzyskujesz przychody:

 • z pracy (czyli ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub stosunku pracy nakładczej);
 • z umów zlecenia zawartych z firmą;
 • z tytułu odbywania praktyk absolwenckich (regulowanych ustawą o praktykach absolwenckich);
 • z tytułu staży uczniowskich (regulowanych ustawą Prawo oświatowe);
 • z zasiłku macierzyńskiego (regulowanego ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego oraz w razie choroby i macierzyństwa), to są one zwolnione od podatku.

Kwota tych przychodów nie może przekroczyć 85 528 zł w roku podatkowym. Oznacza to, że od tej kwoty nie zapłacisz podatku dochodowego. Nie ma znaczenia, od ilu płatników uzyskujesz przychody - pamiętaj, że limit jest wspólny dla wszystkich źródeł przychodu.

"Aby skorzystać z tego zwolnienia nie musisz składać żadnego oświadczenia - ulga przysługuje z mocy ustawy. Płatnik będzie stosował ulgę przy poborze zaliczek - czyli nie będzie ich pobierał" - tłumaczy MF w poradniku. 

"Możesz chcieć, żeby płatnik pobierał i odprowadzał zaliczki - uchroni cię to przed ewentualną dopłatą w zeznaniu rocznym, jeśli podatek pod twoich dochodów zostanie naliczony. Jest to ważne szczególnie, gdy uzyskujesz dochody z różnych źródeł (od różnych płatników). Jeśli nie chcesz, aby płatnik stosował zwolnienie przy poborze zaliczek musisz złożyć do niego pisemny wniosek" - przypomina resort. 

W tym kontekście trzeba zwrócić uwagę na jeden istotny element. Jeśli za rok podatkowy młoda osoba otrzymała wyłącznie przychody, które w całości są objęte tą ulgą, nie trzeba składać  zeznania rocznego. Natomiast jeśli ktoś złożył wniosek o to, żeby płatnik pobierał zaliczki na poczet podatku - musi złożyć zeznanie, na podstawie którego otrzyma zwrot tych zaliczek

Kiedy trzeba złożyć PIT mimo, że przysługiwała ulga dla młodych?

Jeżeli:

 • masz mniej niż 26 lat i zarabiasz więcej niż 85 528 zł - nadwyżka ponad tę kwotę podlega opodatkowaniu;
 • w danym roku podatkowym ukończysz 26 lat - przychody, które uzyskasz po ukończeniu 26. roku życia podlegają opodatkowaniu;
 • uzyskujesz przychody ze źródeł, które nie korzystają ze zwolnienia (np. umowa o dzieło, renta, działalność gospodarcza) - te przychody podlegają opodatkowaniu

W każdym z tych przypadków musisz złożyć zeznanie podatkowe i opodatkować przychody, które nie korzystają ze zwolnienia. Zeznanie podatkowe musisz złożyć również wtedy, gdy płatnik na twój wniosek w trakcie roku pobierał zaliczki na podatek.

W przypadku jakich przychodów nie skorzystasz z ulgi dla młodych

Jeżeli osiągasz przychody na przykład z tytułu:

 • umowy o dzieło,
 • prowadzonej działalności gospodarczej,
 • najmu,
 • renty,

to dla tych przychodów nie przysługuje Ci ulga dla młodych.

W takim przypadku zawsze jest obowiązek wykazania przychodów podlegających opodatkowaniu na właściwym formularzu.

Są też sytuacje szczególne: Jedna z nich dotyczy kumulacji dwóch ulg.

- Jeśli chcesz skorzystać jednocześnie z ulgi dla młodych i z ulgi na dzieci - pamiętaj, że zapłacone przez ciebie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne możesz uwzględnić przy obliczeniu tzw. dodatkowego zwrotu na dzieci. "Ulga dla młodych" ma zastosowanie również w przypadku przychodów uzyskanych poza granicami kraju.

Inne specyficzne sytuacje można sprawdzić w szerokim poradniku opublikowanym przez MF.

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ulga dla młodych | podatki | ulga podatkowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »