Ulga na dziecko 2023 w zeznaniu PIT. Jak ją rozliczyć po rozwodzie?

Przy rozliczaniu PIT-u bardzo często korzystamy z ulgi prorodzinnej. To jeden z najpopularniejszych sposobów na uzyskanie odliczeń od podatku. Czy po rozwodzie również możemy z niej skorzystać? To zależy od kilku czynników. Jak rozliczyć podatek w 2023 roku i skorzystać z ulgi na dziecko po rozwodzie?

Ulga prorodzinna to szansa dla rodziców na odliczenie kosztów w podatku PIT. Zeznanie należy złożyć do 30 kwietnia. 

Komu przysługuje ulga na dziecko w 2023 roku?

Ulga prorodzinna przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym, a także rodzicom zastępczym dzieci, które:

  • nie skończyły 18 lat,
  • otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • nie skończyły 25 lat, jeśli się uczą lub studiują, a ich dochody nie przekroczyły dwunastokrotności renty socjalnej.

Ulgę na dziecko mogą wykorzystać jedynie rodzice, którzy nie zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej przez sąd, i którzy faktycznie ją wykonują. Jeśli były małżonek jedynie płaci alimenty, ale nie uczestniczy w wychowaniu dziecka, zostaje pozbawiony prawa do odliczania ulgi

Reklama

Po rozstaniu byli partnerzy mogą ustalić między sobą, w jakiej części podzielą się ulgą.  

Ulga na dziecko po rozwodzie. Kto ją rozlicza?

Ulga prorodzinna jest rozliczana w deklaracji rocznej PIT-36 lub PIT-37. Robi się to przez dołączenie załącznika PIT/O do zeznania. To w nim wykazujemy liczbę dzieci, informacje o nich oraz wysokość przysługującej ulgi.

Ulga na dziecko a rozdzielność majątkowa

Intercyza nie przeszkodzi nam w skorzystaniu z ulgi na dziecko. Należy jednak pamiętać, że nie uprawnia do statusu rodzica, który samotnie wychowuje dziecko. Jeżeli małżeństwo prowadzi wspólnie gospodarstwo domowe oraz ma podpisaną intercyzę, jest zmuszone do rozliczania podatku PIT osobno. 

Mogą ustalić między sobą, w jaki sposób dzielą się ulgą. Można zdecydować się na podział w dowolnym stosunku, nie tylko pół na pół.  

Ile wynosi ulga na dziecko rozliczana w 2023 roku?

Wysokość ulgi w zeznaniu PIT zależy od liczby dzieci. Kwota wzrasta, kiedy posiadamy ich co najmniej trójkę.

Kiedy posiadamy jedno dziecko, możemy liczyć na ulgę o wysokości 92,67 zł miesięcznie. W skali roku wynosi ona 1112,04 zł.

W przypadku posiadania dwójki dzieci, ulga miesięczna także wynosi 92,67 zł, ale liczona jest na każde dziecko. Oznacza to, że rocznie możemy liczyć na zwrot 2224,08 zł.

Jeśli mamy trójkę dzieci, przysługuje nam ulga na trzecie dziecko, która wynosi 166,67 zł. Rocznie będzie ona wynosić 4224,12 zł.

Należy pamiętać, że istnieje maksymalny limit dochodów, który pozwoli nam odliczyć ulgę od podatku. Dla podatnika, który nie pozostaje w związku małżeńskim wynosi on 56 000 zł. Limit podnoszony jest, gdy rozwodnicy wychowują osoby małoletnie, pełnoletnie, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną albo osoby do ukończenia 25. roku życia, które uczą się lub studiują.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ulga prorodzinna | PIT | ulgi podatkowe | deklaracja podatkowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »