Ulga termomodernizacyjna bez pieców gazowych. Duże zmiany w projekcie

Mikroinstalacje wiatrowe - tak, piece gazowe - nie. Takie założenia przewiduje projekt rozporządzenia autorstwa Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Nowa lista wykluczy kilka punktów z listy zaliczanych do objęcia ulgą termomodernizacyjną. Odliczenie podatkowe będzie możliwe dla nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań, a wykluczy niektóre dotychczasowe produkty.

Odliczenie podatkowe w ramach ulgi termomodernizacyjnej może sięgnąć nawet kwoty 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć. To zatem spory zwrot kosztów w przypadku inwestycji w ekodom.

Magazyny energii na nowej liście ulg termomodernizacyjnych

W poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego dotychczasowe przepisy ws. określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. 

Magazyny energii będą objęte ulgą termomodernizacyjną. W wykazie usług znajdzie się "montaż magazynu energii", w wykazie materiałów "magazyn energii wraz z osprzętem". Według resortu rozwoju zmiana przepisów pozytywnie wpłynie na rozwój technologii magazynowania energii, która ma z kolei kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju OZE.

"Dalszy, dynamiczny przyrost mikroinstalacji PV wymaga zapewnienia stabilnej pracy sieci elektroenergetycznych. Dzięki magazynowaniu energii gospodarstwa domowe mogą zwiększyć poziom autokonsumpcji, a tym samym ograniczyć zapotrzebowanie na energię z sieci, co przełoży się na obniżenie rachunków za energię elektryczną", czytamy na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Reklama

Rozporządzenie przewiduje ponadto objęcie ulgą termomodernizacyjną przedsięwzięć związanych ze stawianiem mikroinstalacji wiatrowych

Kotły gazowe bez ulgi podatkowej

Nowe przepisy wykluczą jednak możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów gazowych i olejowych. Dotychczas wśród wydatków, które w ramach ulgi można było odliczyć, wymieniane były piece gazowe niezależnie od sposobu, w jaki są one zasilane. W podatku odliczyć można było sam piec oraz:

  • sterowanie;
  • armaturę zabezpieczającą;
  • układy doprowadzające i odprowadzające;
  • usługę montażu pieca;
  • wymianę elementów istniejącej już instalacji.

Piec gazowy można było odliczyć wyłącznie w sytuacji, gdy był on montowany w istniejącym już domu, np. w ramach wymiany starego pieca węglowego na gazowy. Z ulgi wykluczone były zatem osoby, które właśnie budowały dom i ogrzewanie gazowe było ich pierwszym wyborem.

Ulga termomodernizacyjna to nawet 53 tys. zł

Ulgę można odliczyć, posiadając fakturę wystawioną przez czynnego płatnika VAT. Takie prawo przysługuje do 6 lat od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Wówczas do 53 tys. zł odliczyć można w podatku dochodowym w ramach skali podatkowej, podatku liniowego lub w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ulga termomodernizacyjna dostępna jest dla każdego właściciela i współwłaściciela domu jednorodzinnego bez względu na dochód. 

W 2023 roku w ramach ulgi za wydatki poniesione rok wcześniej skorzystało 440 tys. podatników, przypomina TVN24.pl. Zmiany w uldze termomodernizacyjnej wejdą w życie w 2025 roku. 

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »