Ulga termomodernizacyjna dla właścicieli domów. Mogą odliczyć nawet 53 tys. zł.

Ulga termomodernizacyjna to rozwiązanie dla właścicieli domów jednorodzinnych. Zastosowanie ulgi termomodernizacyjnej pozwala odliczyć od podatku nawet 53 tys. zł. Musimy jednak pamiętać, że odliczenie z ulgi remontowej, jak popularnie zwana jest ulga termomodernizacyjna, nie przysługuje na wszelkie remonty.

Dla kogo jest ulga termomodernizacyjna? Musisz posiadać dom jednorodzinny

Ulga termomodernizacyjna, jak wyjaśnia sam ustawodawca na rządowych stronach, przysługuje właścicielom oraz współwłaścicielom domów jednorodzinnych wolnostojących. Co warte podkreślenia, w grupę objętą prawem do skorzystania z tzw. ulgi remontowej wpisują się również właściciele domów w zabudowie szeregowej czy bliźniaczej.

Z tytułu ulgi remontowej możemy odliczyć aż 53 tys. zł od podatku, jeśli rozliczamy się w pojedynkę. Jeśli jednak rozliczamy się wspólnie z małżonkiem, od podatku możemy odliczyć aż 106 tys. zł.

Reklama

Ulga remontowa, bo wypłacana za remont. Ale nie byle jaki - jego celem musi być termomodernizacja

Jeśli jesteśmy właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego, powinniśmy zastanowić się nad remontami, które ostatnio przeprowadzaliśmy w obrębie budynku. Jeśli remont dotyczył termomodernizacji budynku - uszczelnienie systemu ciepła, wymiana pieca na bardziej ekonomiczny i wydajny, ocieplenie domu, a nawet zastosowanie fotowoltaiki, możemy liczyć na korzystne odliczenie.

Ulga termomodernizacyjna na remont w trakcie. Odliczysz pieniądze, ale narzucisz sobie termin

Ustawodawca dopuścił możliwość odliczenia od podatku wydatków na zakupy związane z remontem termomodernizacyjnym, który zostanie zakończony w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiony został pierwszy wydatek. Mowa o kosztach poniesionych z tytułu zakupu materiałów budowlanych, urządzeń oraz usług potrzebnych do realizacji przedsięwzięcia.

Nie ma jednak możliwości na zyskanie odliczenia za działania termomodernizacyjne finansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeśli natomiast w ciągu 3 lat nie zrealizujemy przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, ulgę trzeba będzie zwrócić. Tym samym do dochodu za rok podatkowy, w którym minął trzyletni termin, trzeba będzie wliczyć wcześniej przyznaną ulgę termomodernizacyjną.

Jakie dokumenty potrzebne są do ulgi termomodernizacyjnej? Wystarczą faktury

Ulga termomodernizacyjna zostanie odliczona od podatku, jeśli potwierdziliśmy wskazane wydatki na remont termomodernizacyjny za pomocą faktur i rachunków wystawionych w trakcie remontu. Liczą się tutaj zarówno rachunki za surowce, jak i usługi. Samą ulgę rozliczamy natomiast na formularzu PIT-0, który w zależności od tego, jaka deklaracja jest nam dedykowana, dorzucamy do zeznania podatkowego PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 lub PIT-28.

Warto podkreślić, że posiadanie więcej niż jednego domu jednorodzinnego nie uprawnia nas do zwielokrotnienia wartości ulgi termomodernizacyjnej. Niezależnie od liczby nieruchomości mamy więc prawo odliczyć maksymalnie 53 tys. zł lub 106 tys. zł, jeśli rozliczamy się z małżonkiem.

Fotowoltaika a odliczenie. Ulga remontowa liczy się też na panele słoneczne i ma nawet wyjątek

Odliczenie od podatku ulgi termomodernizacyjnej może mieć miejsce także w wypadku, gdy montowaliśmy panele słoneczne na swojej nieruchomości. Od 1 stycznia 2019 roku istnieje w prawie taka możliwość, która została wprowadzona na fali zainteresowania rozwiązaniami fotowoltaicznymi, zyskującymi popularność w ostatnich latach.

W wypadku fotowoltaiki stosowany jest pewien wyjątek. Otóż odliczenie z ulgi remontowej przysługuje nam nawet w wypadku, gdy panele słoneczne umieściliśmy na budynku gospodarczym czy innym niż nasz dom jednorodzinny. Nie ma to znaczenia, dopóki panele działają na korzyść budynku mieszkalnego.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: ulga termomodernizacyjna | podatek | dom jednorodzinny | odliczenie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »