Unikanie podatków nie podoba się polskiemu fiskusowi
- Stosowana przez firmy agresywna optymalizacja podatkowa obniża dochody państwa o miliardy złotych - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek w czwartek. Wskazał, że przygotowana przez jego resort zmiana prawa ma zniechęcić firmy do jej wykorzystywania.
Chodzi o projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, którym - zgodnie z porządkiem obrad Rady Ministrów - rząd zajmie się w przyszły wtorek. Przygotowany przez Ministerstwo Finansów dokument przewiduje m.in. wprowadzenie tzw. klauzuli dotyczącej unikania opodatkowania.
- Unikanie opodatkowania jest problemem dziś i będzie problemem w przyszłości. Większość krajów OECD i rozwiniętych ma tego rodzaju klauzule - powiedział Szczurek. Zaznaczył, że klauzula będzie spełniać funkcję prewencyjną. Chodzi o to, by zniechęcić koncerny do unikania opodatkowania np. poprzez transferowanie zysków za granicę, czy ukrywanie ich poza Polską.
Minister wskazał, że optymalizacja podatkowa prowadzi z jednej strony do obniżenia dochodów budżetowych, a z drugiej zaburza warunki konkurencji, premiuje "innowacyjność i inicjatywę w tych rejonach, które nie służą niczemu poza uszczuplaniem podatków".
Pytany, czy resort finansów oszacował straty budżetu państwa z tego tytułu, szef resortu finansów powiedział, że klauzula będzie dotyczyć zarówno rozwiązań, które są stosowane teraz, jak i tych, które mogłyby być stosowane w przyszłości. W związku z tym szacunki tego rodzaju muszą uwzględniać też potencjalną stratę, której jeszcze dziś nie widać. - Mówimy o miliardach złotych, na które uszczuplane są dochody budżetowe - zaznaczył.
Poza klauzulą, projekt przewiduje szereg ułatwień dla podatników, m.in. ogólną interpretację podatkową zamiast powielania interpretacji indywidualnych; prawo do zapłaty podatku w imieniu podatnika; możliwość posługiwania się w urzędach skarbowych kartą płatniczą. Kolejna propozycja zawarta w projekcie to możliwość składania drogą elektroniczną pełnomocnictw ogólnych w postępowaniu podatkowym. Proponuje się także informatyzację kontroli podatkowych. Duzi przedsiębiorcy byliby objęci informatycznymi kontrolami od 2016 r., a mali i średni - od 2018 r.
Pod koniec października wiceminister finansów Janusz Cichoń podkreślał, że ustawa ta jest priorytetowa. - Rozwiązania w niej zawarte, to odpowiedź na problem procedury nadmiernego deficytu i realizacja zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących uszczelnienia i poprawy efektywności naszego systemu podatkowego - mówił.
Dodał, że przepisy ustawy będą wchodziły w życie w różnych terminach, ale generalnie od 1 czerwca 2015 r. Jeśli chodzi o klauzulę dotyczącą unikania opodatkowania, to - jak mówił - resort chce, "żeby weszła w życie od 1 stycznia 2016 roku". Klauzula ma pomóc w zwalczaniu sztucznych konstrukcji prawnych, niemających gospodarczego sensu, które są wykorzystywane przez wielkie korporacje do unikania zapłaty podatku.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze