Usługa Twój e-PIT będzie dostępna dla nowej grupy podatników. To prawie 4 mln osób

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz uzyskujące przychody z działów specjalnych produkcji rolnej będą mogły rozliczyć ubiegłoroczny podatek za pomocą usługi Twój e-PIT. Taką możliwość zyska niemal 4 mln podatników. Część zeznania będzie przygotowana na podstawie danych z Krajowej Administracji Skarbowej, pozostałe zaś podatnicy wprowadzą samodzielnie.

15 lutego ruszy możliwość składania rozliczeń podatkowych za 2023 rok. Jednym ze sposobów jest złożenie elektronicznej deklaracji poprzez usługę Twój e-PIT przygotowaną przez Ministerstwo Finansów. Do tej pory taką możliwość mieli podatnicy rozliczający PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38, jednak usługa nie dotyczyła przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej. Już wkrótce się to zmieni.

Dostęp do usługi e-PIT zostanie rozszerzony

Jak poinformował resort osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz ci, którzy osiągają przychody z działów specjalnych produkcji rolnej będą mogły samodzielnie złożyć deklarację podatkową w usłudze Twój e-PIT. Pomóc ma w tym specjalny kreator rozliczenia.

Reklama

"W 2024 roku poszerzamy dostęp do wygodnego rozliczenia podatku dochodowego dla prawie 4 mln podatników (...) Dzięki prostym pytaniom i czytelnym objaśnieniom uzupełnisz swoje zeznanie krok po kroku" - głosi komunikat resortu.

W zależności od sposobu rozliczenia podatnik wybierze odpowiedni formularz:

  • PIT-36 - dla rozliczeń na zasadach ogólnych 
  • PIT-36L - dla rozliczeń w oparciu o podatek liniowy
  • PIT-28- - dla rozliczeń w oparciu i ryczałt

Do wszystkich rodzajów zeznań będą wprowadzone dane, którymi dysponuje Krajowa Administracja Skarbowa, m.in. informacje o wpłatach na poczet zaliczek podatku i ryczałtu Rozliczający podatek będzie musiał uzupełnić deklarację o przychody, pozostałe ulgi i odliczenia, koszty uzyskania przychodów (dla PIT-36 i PIT-36L) oraz należny ryczałt (dla PIT-28). Program przygotuje też automatycznie wszystkie niezbędne załączniki do zeznania podatkowego.

Usprawnienia usługi Twój e-PIT czekają również na dotychczasowych jej użytkowników. Aplikacja zyskała bardziej intuicyjny interfejs, co ma pomóc w poruszaniu się po stronie. Podatnik będzie mógł ponownie upewnić się, czy rachunek do ewentualnego zwrotu nadpłaty podatku jest aktualny.

Polacy chętnie rozliczają podatki elektronicznie

Usługa Twój e-PIT jest dostępna na stronie podatki.gov.pl. Jak podawało Ministerstwo Finansów w czerwcu ubiegłego roku aż 94 proc., czyli 20 mln wszystkich deklaracji podatkowych za 2022 rok zostało złożonych elektronicznie, z czego większość z nich - 11,9 mln - poprzez Twój e-PIT. Jedynie 1,3 mln zeznań złożono w formie papierowej. W ubiegłym roku przedsiębiorcy chętnie korzystali z systemu e-Deklaracje.

W przypadku usługi Twój e-PIT 4,6 mln deklaracji zostało zaakceptowanych automatycznie, zaś 7,3 mln przez podatników. Rozwiązanie to umożliwia bowiem przesłanie do urzędu skarbowego wstępnie przygotowanej deklaracji na podstawie danych przesłanych przez pracodawców; podatnik może samodzielnie uzupełnić dane o ulgi czy nazwę organizacji pożytku publicznego, której chciałby przekazać 1,5 proc. podatku

Złożenie deklaracji podatkowej będzie w tym roku możliwe do 30 kwietnia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: e-PIT | PIT | podatki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »