W ciągu miesiąca, dwóch może być ogłoszony pakiet zmian przepisów upraszczających podatki
- W ciągu miesiąca, dwóch może zostać ogłoszony pakiet zmian przepisów upraszczających system podatkowy - poinformował PAP wiceminister finansów Paweł Gruza. Zapowiedział też uszczelnienie systemu m.in. w handlu internetowym, materiałami budowlanymi, częściami samochodowymi.
Gruza pytany był o planowane kolejne działania resortu finansów zmierzające do uszczelnienia systemu podatkowego, ale także plany związane z uproszczeniem systemu.
- Na pewno mamy istotny odsetek szarej strefy w niektórych dziedzinach. Na pewno taką jest handel internetowy, także międzynarodowy. Inną dziedziną, która wymaga uszczelnienia jest handel materiałami budowlanymi i częściami samochodowymi - poinformował.
Według wiceministra, przewidziany jest "miks działań legislacyjnych i wykonawczych", bowiem pewnych obszarów nie da się uszczelnić tylko poprzez lepsze przepisy. Niemniej, jak zapewnił, prace nad zmianami legislacyjnymi są na ukończeniu.
Gruza zaznaczył, że resort finansów równolegle pracuje nad uproszczeniami systemu podatkowego. W jego ocenie zmiany zmierzające do tego nie są jednak łatwe do opracowania.
- Mamy pełną świadomość, że nasz system podatkowy jest skomplikowany, dlatego wkładamy dużo wysiłku w jego uproszczenie, aby był bardziej przyjazny dla podatników, dla przedsiębiorców, dla księgowych - powiedział. Wyjaśnił, że w pierwszej kolejności resort finansów chce uprościć stosowanie stawek VAT.
- Mam nadzieję, że rozwiązania, które zaproponujemy spotkają się z aprobatą przedsiębiorców, którzy dziś muszą w bardzo skomplikowany i trudny sposób potwierdzać stawki VAT w urzędzie statystycznym, czy urzędzie skarbowym. Mam nadzieję, że nowy system będzie krokiem naprzód i znacznym ułatwieniem - powiedział.
Dodał, że resort finansów zidentyfikował wiele przepisów, które wymagają zmiany. - Zastanawiamy się, jak je zmieniać, żeby nie wylać dziecka z kąpielą. Na pewno tego typu zmiany chcielibyśmy skumulować w jeden pakiet, który powinien być niedługo ogłoszony - zapowiedział.
Jego zdaniem, nie będzie to zbyt długi okres. - Myślę, że w ciągu miesiąca, dwóch możemy się spodziewać oficjalnych dokumentów z naszej strony - dodał.
- - - - - -
- Resort finansów chciałby wprowadzić obowiązkowy split payment, czyli podzieloną płatność w VAT w niektórych obszarach od 1 stycznia 2019 r., ewentualnie w pierwszym kwartale przyszłego roku - wynika z informacji wiceministra finansów Pawła Gruzy.
- Jesteśmy w dialogu z Komisją Europejską co do ewentualnych derogacji w tym zakresie. Pracujemy nad rozwiązaniem kilku kwestii technicznych związanych z tym mechanizmem. Po zakończeniu tych prac będziemy składać wnioski derogacyjne do Brukseli - powiedział Gruza pytany o wprowadzenie obowiązkowego split payment.
Wyjaśnił, że obowiązkowa podzielona płatność dotyczyłaby obszarów, które Ministerstwo Finansów uznało za narażone na ryzyko wykorzystywania określonych towarów do wyłudzeń VAT. Ministerstwo nie przesądziło jednak ostatecznie, które to obszary.
Pytany o termin wprowadzenia zmian powiedział: - Na razie patrzymy na datę 1 stycznia 2019 r., może na pierwszy kwartał 2019 r.
Dobrowolny split payment ma wejść w życie 1 lipca tego roku. Zgodnie z zamierzeniami resortu finansów, celem zmian jest walka z wyłudzeniami VAT z użyciem tzw. znikających podatników oraz zwiększenie dochodów podatkowych, pewności działalności gospodarczej i równości zasad konkurencji.
Wprowadzone rozwiązanie opierają się o zmianę technologii w systemie rozliczeń międzybankowych. Umożliwi ona podatnikowi zapłatę swojemu kontrahentowi faktury VAT w dwóch strumieniach finansowych: netto i VAT.
Kwota netto będzie dostępna dla kontrahenta w tradycyjny sposób bez ograniczeń, VAT zaś będzie wpływał na specjalnie dedykowane temu konto. Podatnik będzie miał ograniczone możliwości dysponowania znajdującymi się tam kwotami. Pieniędzmi z tego konta będzie można płacić VAT poddostawcom - także na specjalne konto - lub regulować zobowiązanie VAT w rozliczeniach z fiskusem.
Mechanizm ten będzie dobrowolny. Ustawa wprowadza system zachęt, który ma skłaniać przedsiębiorców do korzystania z niego, zwłaszcza w tych przypadkach, w których przedsiębiorca może mieć wątpliwości co do uczciwości swojego kontrahenta. Zachęty to m.in. przyspieszony do 25 dni zwrot VAT, brak stosowania sankcji w VAT, zwolnienie z odpowiedzialności solidarnej.