Ważne zmiany dla ryczałtowców i wynajmujących mieszkania. Więcej czasu na złożenie PIT-28

Ryczałtowcy od tego roku mają więcej czasu na złożenie rozliczenia rocznego PIT-28. Składają go nie tylko przedsiębiorcy, którzy wybrali tę formę opodatkowania, ale dotyczy to także dużej części osób uzyskujących przychody z najmu prywatnego. Od 2023 roku będzie to jedyna forma opodatkowania tego rodzaju najmu.

Od 1 stycznia 2023 roku wydłużony zostaje czas na złożenie PIT-28. Ryczałtowcy roczne rozliczenie podatku będą musieli złożyć do końca kwietnia (w roku 2023 ostatni dzień kwietnia to niedziela, więc termin na złożenie zeznań mija 2 maja), a nie do końca lutego, jak było do niedawna.

Dla kogo PIT-28?

PIT-28 jest to rozliczenie dla podatników, którzy jako formę opodatkowania wybrali ryczałt ewidencjonowany. Chodzi nie tylko o część przedsiębiorców, ale także o wynajmujących mieszkania.

- Ryczałt charakteryzuje się tym, że opodatkowaniu podlegają nasze przychody bez odejmowania od nich kosztów związanych z działalnością gospodarczą. Podstawę opodatkowania można jednak pomniejszyć o składki społeczne, a na mocy zmian z 1 lipca 2022 r. również o 50 proc. zapłaconej składki zdrowotnej. Dodatkowo podatnicy, którzy w poprzednich latach prowadzili działalność gospodarczą na skali podatkowej lub podatku liniowym i ponieśli stratę, to również mogą o nią pomniejszyć swój przychód - mówi Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Reklama

Ryczałt odróżnia się od innych form tym też, że mamy kilka stawek podatku od 2 proc. do 17 proc. W związku z tym, należy wyodrębnić przychody i przyporządkować je do obowiązującej stawki.

Ekspert dodaje, że w PIT-28 możemy skorzystać z nowych ulg tzw. PIT/0 dla: rodzin 4+, seniorów oraz na powrót. Pozostałe odliczenia w PIT-28 to:  darowizny przekazane na cele m.in.: pożytku publicznego, kultu religijnego, krwiodawstwa, przeciwdziałania COVID-19, ulga rehabilitacyjna, ulga na Internet, ulgę na termomodernizację, ulga z tytułu wpłaty na IKZE, ulga abolicyjna, ulga mieszkaniowa na prawach nabytych.

Zmiany w opodatkowaniu dla wynajmujących mieszkania

Sam podatek za 2022 r. z tytułu ostatniego okresu rozliczeniowego jest płatny do końca lutego 2023 r. - Jednak od bieżącego roku data będzie tożsama z podatkiem liniowym i skalą, tj. do 20 po każdym okresie rozliczeniowym. W konsekwencji w przyszłym roku ryczałtowcy zapłacą podatek do 20 stycznia 2024 r. za ostatni okres rozliczeniowy 2023 r. - wyjaśnia Piotr Juszczyk.

Na tej formie czyli ryczałcie opodatkowany może być także najem prywatny. Przy czym od 2023 roku ryczałtem będą już obligatoryjnie opodatkowane przychody uzyskiwane z tytułu najmu prywatnego, czyli najmu prowadzonego poza działalnością gospodarczą. Oznacza to, że wynajmujący będą mieli tylko jedna możliwość opodatkowania najmu prywatnego, właśnie w formie ryczałtu.

Do tej pory był wybór, bo najem prywatny można było rozliczać również na zasadach ogólnych, odliczając koszty np. remonty. Teraz ta możliwość znika. Jeśli ktoś wynajmuje swoje mieszkanie, zapłaci 8,5 proc. ryczałtu od kwoty najmu. W przypadku, gdy przychody z najmu będą wyższe niż 100 tys. zł rocznie, to wyższa będzie też stawka ryczałtu - aż 12,5 proc.

Monika Krześniak-Sajewicz

 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »