Wspólne rozliczenie z małżonkiem zamieszkałym za granicą
Małżonkowie mający miejsce zamieszkania za granicą, a rozliczający się z jakichkolwiek dochodów w Polsce (opodatkowanych według skali podatkowej 18 proc., 32 proc.), również mają prawo do wspólnego opodatkowania dochodów.
Warunki skorzystania z takich preferencyjnych zasad są następujące:
Małżonkowie powinni spełnić wszystkie warunki wspólnego rozliczenia dotyczące małżonków zamieszkałych w Polsce (oczywiście z wyjątkiem miejsca zamieszkania w Polsce), o których mowa szerzej w odrębnej publikacji.
Małżonkowie powinni mieć miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Unii Europejskiej, w Norwegii, w Islandii lub Szwajcarii. Oznacza to, że jeden z małżonków może mieć miejsce zamieszkania w Polsce, a drugi - w jednym z ww. państw. Jeżeli jednak miejsce zamieszkania choć z jednego małżonków będzie w kraju nie wymienionym wyżej, np. w Stanach Zjednoczonych czy w Indiach, wówczas wspólne rozliczenie małżonków nie będzie dopuszczalne.
Za całkowite przychody uważa się przychody osiągnięte ze źródeł określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, bez względu na miejsce położenia tych źródeł przychodów. Do całkowitych przychodów wliczamy więc m.in. przychody z działalności gospodarczej, z pracy, zleceń, praw autorskich, dochody kapitałowe itd. Do całkowitych przychodów nie wliczamy przychodów:
* z działalności rolnej i leśnej (ale wliczamy z działów specjalnych produkcji rolnej);
* ze spadków i darowizn;
* z podziału majątku wspólnego małżonków i z dostarczania świadczeń na zaspokojenie potrzeb rodziny;
* przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, np. dochodów z prostytucji, i to nawet, jeżeli za granicą podlegają opodatkowaniu.
Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL
Warunkiem wspólnego rozliczenia małżonków jest udokumentowanie miejsca zamieszkania certyfikatem rezydencji podatkowej. Certyfikat rezydencji podatkowej to specjalne zaświadczenie wydawane przez urzędy skarbowe w Polsce i organy podatkowe za granicą. Certyfikat rezydencji podatkowej należy dołączyć do zeznania rocznego PIT, zatem trzeba się o niego postarać odpowiednio wcześniej.
Warunkiem jest również istnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych. Chodzi o możliwość skontrolowania przez polski urząd skarbowy dochodów zagranicznych. W przypadku Unii Europejskiej taką możliwość daje prawo unijne.
Na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej (tzn. nie trzeba dołączać do zeznania rocznego) małżonkowie rozliczający się wspólnie są obowiązani udokumentować wysokość całkowitych przychodów osiągniętych w danym roku podatkowym, przedstawiając zaświadczenie wydane przez właściwy organ podatkowy, w którym osoby te mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych lub inny dokument potwierdzający wysokość całkowitych przychodów osiągniętych w danym roku podatkowym.
Warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie dochody podlegające opodatkowaniu za granicą będą wliczać się do całkowitego dochodu w Polsce, i odwrotnie. Stąd też dla celów dowodowych niekiedy będzie można przedstawić np. wyciąg z konta czy umowę, aby wskazać, że pewne dochody wynikające z zaświadczenia nie kwalifikują się do dochodu całkowitego, albo że pewne dochody nie wykazane w zaświadczeniach powinny zostać jednak do dochodu całkowitego wliczone.
Artur M. Brzeziński, doradca podatkowy
Pobierz: program do rozliczeń PIT