​Wynajmujesz komuś mieszkanie? Pamiętaj o dużej zmianie w podatkach

Od tego roku prywatni właściciele wynajmowanych mieszkań muszą się liczyć z ważną zmianą. Nie będzie już możliwości rozliczenia kosztów, a jedyną formą opodatkowania jest ryczałt. Zmiana następuje automatycznie, więc nie trzeba o niej zawiadamiać urzędu skarbowego. Warto jednak sprawdzić jak są zapisane opłaty w umowie.

Rok 2022 był ostatnim, w którym przychody z prywatnego najmu lokalu można rozliczyć na zasadach ogólnych i uwzględnić koszty, np. remontów. Teraz obowiązkową formą rozliczenia najmu jest ryczałt. Płaci się go od przychodu według dwóch stawek: 8,5 proc. stawka ryczałtu będzie miała zastosowanie dla osób, których przychód z tytułu najmu w ciągu roku nie przekroczy 100 tys. zł, a 12,5 proc. stawkę ryczałtu płacą ci, których przychód z tytułu najmu w ciągu roku przekroczył 100 tys. zł. Zmiany są obligatoryjnie dla wszystkich podatników uzyskujących przychody z najmu prywatnego i następują automatycznie.

Reklama

Każda zmiana przepisów rodzi jednak szereg pytań. Odpowiadamy na te najczęściej zadawane:

Czy trzeba zawiadamiać urząd skarbowy o zmianie formy opodatkowania najmu prywatnego, skoro od tego roku jest tylko ryczałt?

Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFakt: Od 2023 r. jedyną formą opodatkowania dla najmu prywatnego jest ryczałt. Podatnik nie ma wyboru innej formy. W związku z tym nie musi wykonywać żadnej dodatkowej czynności. Zmiana formy na ryczałt przy najmie prywatnym od 1 stycznia 2023 r. następuje z automatu. 

Czego w związku z tym trzeba przypilnować, jeśli ktoś w poprzednim roku rozliczał najem według skali? Za 2022 rok, w którym najem prywatny był rozliczany na zasadzie skali podatkowej, podatnik składa do US do 2 maja 2023 r. PIT-36. Dotyczy to również podatników, którzy rozliczali się na ryczałcie w 2022 r., jednak chcieliby jeszcze 2022 rok rozliczyć na zasadach ogólnych. W tym przypadku w miejsce PIT-28, składamy PIT-36. 

Jak prawidłowo płacić ten podatek na nowych zasadach (ryczał), jeśli w całkowitym czynszu część stanowią opłaty na rzecz wspólnoty czy spółdzielni?  

Podatek od najmu prywatnego płacimy do US na nasz mikrorachunek. Istotne jest przy ryczałcie rozgraniczenie kwoty samego najmu od opłat. W przypadku, gdy ustalimy jako czynsz za najem jedną kwotę, to cała ta kwota będzie podlegała opodatkowaniu. Dlatego ważnym jest przerzucenie obowiązku ponoszenia opłat eksploatacyjnych na najemcę. Zgodnie z podejściem organów podatkowych nie ma znaczenia czy opłaty za wodę, prąd, internet etc. płaci najemca bezpośrednio do operatorów, czy za naszym pośrednictwem. De facto wynajmujący może przelewać na nasze konto uzgodnioną kwotę za wynajem plus opłaty za media. Jednak opodatkowaniu będzie podlegał rzeczywisty nasz zarobek, a nie dodatkowo kwota za media.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | mieszkanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »