Zaliczka na podatek dochodowy. W jakich terminach trzeba ją płacić?

Zaliczka na podatek dochodowy prawdopodobnie wzbudza najwięcej wątpliwości u stawiających pierwsze kroki przedsiębiorców. Fiskus jej oczekuje, ale nie ma deklaracji, którą należy jednocześnie złożyć. Co trzeba wiedzieć, aby czuć się pewnie, księgując swoje pierwsze miesiące działalności?

Zaliczka na podatek dochodowy bez dodatkowych dokumentów

Jeszcze w 2006 roku każdy przedsiębiorca miał obowiązek udokumentować wpłacany przez siebie podatek dochodowy odpowiednią deklaracją (PIT-5 lub PIT-5L, w zależności od sposobu rozliczania). Jednak od 2007 roku nie ma takiego obowiązku, co znacznie upraszcza prowadzenie działalności, przynajmniej w zakresie prowadzenia dokumentacji.

Obecnie przedsiębiorcy są zobowiązani wpłacić na właściwy dla siebie mikrorachunek podatkowy zaliczkę, opisując miesiąc i rodzaj wpłaty (np. PIT-5, 07.2024).

Zaliczkę na podatek dochodowy zmniejsza się o kwotę pomniejszającą podatek, która aktualnie wynosi 3600 zł w skali roku.

Reklama

Do kiedy opłaca się zaliczkę na podatek dochodowy?

Przedsiębiorca może zdecydować się na dwa sposoby wpłacania zaliczek. Pierwszy z nich to opłacanie zaliczek raz w miesiącu (za miesiąc ubiegły) lub kwartalnie z dołu (za trzy poprzednie miesiące). Jednak w obu przypadkach termin płatności zaliczki na podatek dochodowy jest zawsze taki sam. 

Nie ma tu znaczenia, czy przedsiębiorca rozlicza się na podstawie skali podatkowej, podatku liniowego czy ryczałtu. Jest to maksymalnie 20 dzień miesiąca następującego po rozliczanym miesiącu (przy rozliczeniu miesięcznym) albo 20 dzień miesiąca następującego po rozliczanym kwartale (przy rozliczeniu kwartalnym).

Dlatego zaliczkę na podatek dochodowy za styczeń przedsiębiorca powinien odprowadzić do 20 lutego, jeśli rozlicza się miesięcznie. Jeśli kwartalnie - ma czas na zapłatę zaliczki na podatek dochodowy za pierwszy kwartał do 20 kwietnia.

Jak obliczyć wysokość zaliczki na podatek dochodowy?

Zaliczka na podatek dochodowy jest wynikiem różnicy między przychodami a kosztami ich uzyskania, przy czym należy pamiętać, że zaliczka jest liczona narastająco od początku roku podatkowego. Mówiąc prościej, licząc zaliczkę w czerwcu, należy brać pod uwagę wszystkie koszty i przychody od początku tego roku.

Wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy nie znosi obowiązku złożenia rocznej deklaracji PIT, gdy rok podatkowy dobiegnie końca. Czas na złożenie deklaracji mija z dniem 30 kwietnia następnego roku.

Ważnymi datami dla przedsiębiorców jest zatem 20 dzień miesiąca (w którym należy opłacić zaliczkę na podatek dochodowy przy rozliczeniu miesięcznym, a także składki ZUS), 25 dzień miesiąca (czas złożenia deklaracji VAT i opłacenie tego podatku), a także 30 kwietnia.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatek | zaliczka na podatek dochodowy | podatek dochodowy | termin
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »