Reklama

Złożysz PIT, a fiskus i tak wlepi ci odsetki i mandat

Jeżeli złożymy PIT roczny, ale nie zapłacimy podatku, to możemy zostać ukarani za uporczywe niepłacenie podatku. - Oprócz odsetek dostaniemy mandat na 5-10 proc. zaległości - mówił gość CZATerii Artur M. Brzeziński, doradca podatkowy, wydawca portalu ePodatnik.pl. - Podatki to czysta matematyka, więc zawsze trzeba policzyć co nam się opłaca, a co nie - radził ekspert w trakcie czatu na temat rozliczeń PIT. Kiedy opłaca się rozliczyć z małżonkiem? Co zrobić z zawyżonym zwrotem pieniędzy od fiskusa? Czy prywatną rehabilitację można odliczyć w PIT? Jak uniknąć podatku przy sprzedaży mieszkania - o tym przeczytasz w poniższej relacji.

Księgowa, która rozlicza mojej rodzinie PIT wpisała każdej osobie PESEL zamiast NIP - czy jest to dozwolone?

Reklama

Artur M. Brzeziński: Oczywiście, PESEL zastępuje numer NIP począwszy od rozliczeń za rok 2011. Jednak jest haczyk. PESEL jest numerem podatkowym wyłącznie dla podatników nieprowadzących działalności gospodarczej i niezarejestrowanych jako podatnicy VAT, zatem przedsiębiorcy najczęściej posługują się jednak numerem NIP.

Syn mój - urodzony 2 września 1986 roku obronił pracę (zakończył studia) 15 lipca 2011. Nie osiągnął żadnych dochodów w 2011 roku. Czy ulgę rodzinną odliczam proporcjonalnie do daty urodzin (skończone 25 lat), czy do daty zakończenia studiów?

Ulga przysługuje za miesiące do miesiąca ukończenia studiów włącznie, czyli do miesiąca obronienia np. pracy magisterskiej.

Mam internet mobilny i stacjonarny, czy mogę zsumować opłaty za te 2 abonamenty i wpisać w zeznaniu podatkowym?

Oczywiście, nie ma problemu. Jednak odliczenie łączne w ramach jednego limitu 760 zł.

Czy Polacy osiągający dochód w Holandii, mający adres zamieszkania w Holandii i Polsce są zobowiązani do rozliczenia się również w Polsce

Miejsce zamieszkania dla celów podatkowych jest określane w oparciu o umowę międzynarodową w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Po zastosowaniu takiej umowy miejscem zamieszkania będzie tylko jeden kraj. Dopiero po takim ustaleniu miejsca zamieszkania można rozpatrywać kwestie opodatkowania konkretnych dochodów w konkretnym kraju.

Pobierz: program do rozliczeń PIT

Jak rozliczyć w picie wygraną konsolę od której zapłaciłem podatek w wysokości 10 proc.

Takich dochodów nie wykazujemy w PIT rocznym. I po sprawie :-)

W tamtym roku rozwiodłam się a wspólne mieszkanie jakie mięliśmy z mężem zostało sprzedane. Pieniędzmi ze sprzedaży się podzieliliśmy. Za moją część kupiłam sobie inne mieszkanie. Jak mam się rozliczyć?

Podejrzewam, że chodzi o dochód ze sprzedaż tego wspólnego mieszkania? Jeżeli tak, to Pani wykazuje 50 proc. dochodu i kosztów uzyskania przychodów (jeżeli sprzedaż podlega w ogóle opodatkowaniu). Może Pani skorzystać z ulgi związanej z przeznaczeniem pieniędzy na cele mieszkaniowe, jeżeli sprzedawane mieszkanie było zakupione do 2006 r. włącznie lub po 2008 r.

Czy można sobie odliczyć koszty związane z zabiegiem in vitro, wydatki na leki z tym związane?

I tak, i nie. Co do zasady takiej ulgi nie ma, związanej z wydatkami zdrowotnymi. Gdyby jednak ... Gdyby jednak była to osoba niepełnosprawna, i zabieg in vitro w jakiś sposób mógł być uznany za rehabilitację, to pewnie tak - ale to wymagałoby szczególnej dokumentacji medycznej, która fiskusa by przekonała. Wydatki na leki - odliczamy też tylko w ramach ulgi rehabilitacyjnej powyżej 100 zł w miesiącu. Reasumując - raczej nie...

W jaki sposób rozlicza się VAT za zakupione materiały budowlane?

VAT-u za zakupione materiały budowlane nie rozliczamy w PIT rocznym. Składamy po prostu oddzielne formularze VAT-VZM i nie ma to nic wspólnego z PITami.

Oprócz dochodów z umowy o pracę prowadzę hodowlę psów rasowych którą rozliczam normą szacunkową. Obydwa dochody rozliczam w PIT-36 czy powinnam się posługiwać numerem PESEL czy NIP?

Podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej, a jedynie tzw. dział specjalny produkcji rolnej. Może być jednak zarejestrowany jako podatnik VAT - czynny lub zwolniony - a wtedy trzeba używać numeru NIP. Jeżeli jednak rejestracji nie ma - to PESEL.

Rozliczyłam już pit z mężem, a w tym tygodniu jeszcze jeden pracodawca dosłał mężowi PIT 11. Co teraz zrobić?

To proste i bezbolesne. Trzeba złożyć ponownie PIT roczny - korektę i dołączyć do niego pisemne wyjaśnienie przyczyn korekty. Żadnej kary nie będzie.

Czy jeśli mój mąż w tamtym roku był bezrobotny, to też musi się rozliczać z podatku? Nie był zapisany w urzędzie dla bezrobotnych

Jeżeli mąż faktycznie nie uzyskał żadnych dochodów opodatkowanych PIT, to nie musi składać PIT rocznego. Jednak jeżeli macie państwo jakieś ulgi, np. niewykorzystane ulgi mieszkaniowe, to mąż powinien złożyć PIT roczny, aby ulgi "przeszły" na rok następny.

Jestem ubezpieczony dobrowolnie w NFZ. Nie pracuję na etacie, tylko na umowy o dzieło. Co miesiąc płacę składki zdrowotne. Czy w rozliczeniu rocznym mogę wpisać sumę wpłat do rubryki Ubezpieczenia Zdrowotne? Na ile zwrotu mogę liczyć?

Oczywiście, dobrowolne składki do NFZ odliczamy tak samo, jak obowiązkowe, ale... pamiętajmy przy tym, że składka wynosi 9 proc. podstawy, a odliczamy jedynie 7,75 proc. podstawy wymiaru, więc nie cała kwota wpłacona podlega odliczeniu. Jeżeli zaś chodzi o kwotę zwrotu - to będzie to część składki, która podlega odliczeniu, jednak nie więcej, niż podatek odprowadzony z umowy o dzieło.

3 lata temu (2009 rok) w deklaracji nie ująłem wszystkich dochodów. Kiedy się to przedawni? Jak długo mam trzymać dokumenty związane z PIT (faktury itp)?

31 grudnia 2012 przedawni się rok 2006. Wtedy możemy zniszczyć dokumenty z roku 2006. Jednak pamiętajmy, że dokumenty dotyczące niektórych odliczeń czy środków trwałych wywołują skutki również w latach następnych (np. amortyzacja), zatem trzeba je przechowywać dłużej. Podobnie jak dokumentację płacowo-kadrową, zgodnie z odrębnymi przepisami ZUS.

Na wakacjach pracowałem legalnie w Anglii i odpłacałem podatki, jako student. Czy muszę płacić je również w Polsce i jakie dokumenty będę potrzebował na potwierdzenie płacenia podatków?

Nie, taki student nie ma obowiązku wykazywać tych angielskich dochodów w Polsce. Na szczęście niedawno zmieniała się na korzyść umowa międzynarodowa.

Lepiej się rozliczać z mężem czy indywidualnie? Jakie są ewentualne korzyści wspólnego rozliczania?

Wspólne rozliczenie opłaca się tylko wtedy, gdy jedno z małżonków ma dochód do 85 tys. zł, a drugie powyżej, albo gdy jedno z nich zarabia, a drugie nie. W pierwszej sytuacji zyskujemy na tym, że od dochodu płacimy podatek 19 proc., a nie 32 proc., w drugiej zarabiamy dodatkowo na kwocie wolnej od podatku do 556,02 zł.

Moja koleżanka z pracy pracuje na umowę o pracę a mimo wszystko ma zwrot. Jak to możliwe?

1. Może ma jakieś ulgi? 2. Może nie pracowała przez wszystkie miesiące, więc pracodawca nie naliczył kwoty wolnej od podatku za 12 miesięcy? 3. Może pracodawca ustalił koszty, czy stawkę podatku nieprawidłowo, a koleżanka skorygowała te dane w PIT rocznym? Tak na szybko nie widzę więcej możliwości, ale to faktycznie możliwe.

Rozliczyłam się już z US ale musiałam zrobić korektę . Po tygodniu zaniosłam korektę do US. Wczoraj dostałam przelew - kwotę przed korektą. Co powinnam zrobić? Oddać tą nadwyżkę, czy poczekać jak się odezwą sami?

Oddać, oddać, i to do 30 kwietnia, bo jeżeli poczekamy, aż urząd sam się odezwie, co nastąpi już po 30 kwietnia, to zapłacimy odsetki za zwłokę. A po co?

Witam,uzyskałem w zeszłym roku stypendium sportowe z uczelni w wysokości 3600zł i dodatkowo 300zł z urzędu miasta, razem 3900zł. Czy muszę to wykazywać w PIT-37? Dodam że z uczelni do dnia dzisiejszego nie otrzymałem PIT-11

Stypendium sportowe to pewnie stypendium za wyniki w nauce - a takie stypendia są zwolnione z podatku w całości. Jeżeli chodzi o stypendium z urzędu miasta - trudno powiedzieć, zależy to od rodzaju świadczenia. Jednak można faktycznie zaryzykować stwierdzenie - nie ma pit z urzędu miasta, to i nie trzeba wykazać w PIT rocznym. Urząd wystawiłby PIT, gdyby był taki obowiązek.

Wyjechałem po gimnazjum uczyć się do Niemiec. jestem tutaj na 3 lata na praktykach. Zarabiam własne pieniądze w Niemczech. Czy po powrocie do Polski przysługuje mi zwrot podatku?

Zgodnie z umową międzynarodową dochodów z pracy nie trzeba wykazywać w PIT rocznym w Polsce, chyba że były też w tym czasie polskie dochody - ale z pytania wnoszę, że nie było. Jednak nie rozumiem, z czego miałby być ten zwrot - nie ma dochodu - nie ma zaliczki - nie ma podatku -- nie ma czego zwracać.

Dostałam w zeszłym roku darowiznę 50 000 zł. Czy muszę to wykazać w PIT? To był mój jedyny dochód.

Darowizny nie są dochodem, które wykazujemy w PIT rocznym. Nie znaczy to jednak, że nie płacimy podatku. Jeżeli nie jest to darowizna od najbliższych krewnych, i jeżeli nie spełniono stosownych warunków zwolnienia, to trzeba wykazać taką darowiznę na druku SD w podatku od spadków i darowizn.

W tamtym roku mój mąż musiał przechodzić rehabilitacje prywatnie - niestety im szybciej taką rehabilitację podjąć, tym lepiej (długie kolejki w NFZ). Czy to w jakiś sposób podlega odpisaniu?

Jeżeli mąż nie jest osobą niepełnosprawną (na szczęście), to niestety niczego nie odliczy.

Odbywałam półroczny staż, czy muszę się z niego rozliczyć?

Pewnie chodzi o staż z urzędu pracy, płatny ze środków FP. PUP wyśle w takim przypadku PIT i ten PIT trzeba wykazać w rozliczeniu rocznym.

W tym roku wygrałam w konkursie drogi samochód, za który opłaciłam podatek. Teraz próbuje sprzedać to auto, ale prawdopodobnie nie uda mi się to tak szybko. Czy składając PIT za rok 2011 będę musiała coś zgłosić do urzędu skarbowego? Czy będę musiała jakiś dodatkowy PIT wypełniać?

Podatek dochodowy od wygranej już zapłacony, więc nie ujmujemy wygranej w PIT rocznym. Ale jeżeli sprzedamy samochód zanim upłynie 6 pełnych miesięcy kalendarzowych od dnia jego nabycia... to podatek zapłacimy. W takiej sytuacji trzeba wykazać dochód ze sprzedaży w PIT rocznym za rok, w którym nastąpiła sprzedaż. Lepiej trochę poczekać i zarobić na braku podatku dochodowego.

Chcę sprzedać mieszkanie przed upływem 5 lat. Czy jest jakieś wyjście abym nie płacił podatku albo jakakolwiek ulga?

Jeżeli mieszkanie kupiono w latach 2007-8, to można skorzystać z tzw. ulgi meldunkowej - zameldowanie na pobyt stały 12 miesięcy przed sprzedażą. Jeżeli mieszkanie kupiono później - można zadeklarować przeznaczenie przychodu na wskazany w ustawie cel mieszkaniowy w ciągu dwóch lat (do 31 grudnia danego roku). Te cele to zakup gruntu, mieszkania, domu, budowa, remont itp.

Czy aby dostać wyższy zwrot trzeba być po ślubie mając dziecko? Czy to zależy od odprowadzanego podatku?

Ulgę prorodzinną na wychowanie dziecka rozliczamy bez względu na to, czy się pobraliśmy, czy żyjemy na "kocią łapę" lub w separacji. Wszystko więc zależy od tego, czy większa korzyść wynika z rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko, czy też w ramach wspólnego rozliczenia małżonków. Poza przypadkami dużej dysproporcji dochodów pomiędzy rodzicami - raczej wszystko jedno, ze ślubem czy bez.

Czy jeśli przekażę pieniądze z PIT na konto chłopaka, to uniknę zajęcia za mandat?

Nie można podać w US numeru rachunku bankowego osoby trzeciej, Ordynacja podatkowa wyklucza taki zwrot podatku. A Urząd Skarbowy zajmie nawet nie przelew na koncie, tylko samą wierzytelność, natychmiast jak PIT roczny zostanie zaksięgowany przez urząd skarbowy. Praktycznie nikt pieniędzy nigdzie nie przeleje. Przykro mi.

Mój kolega zaczyna budowę domu, pracuje za granica ale "na czarno". Czy urząd skarbowy może mieć do niego jakieś zastrzeżenia? Słyszałam, że póki nie złoży rozliczenia VAT to nie sprawdzają? Pytam, bo się ostatnio o to spieraliśmy.

W urzędach skarbowych są komórki Dochody Wydatki Podatnika. Taka komórka zbiera dane: akty notarialne, pozwolenia na budowę, akcyza od sprowadzonych samochodów. Potem porównują to z PITami rocznymi, deklaracjami od spadków i darowizn, z aktami notarialnymi sprzedaży nieruchomości. Jeżeli wydaje im się, ze dochody bez uzasadnionej przyczyny przekraczają wydatki, to wzywa się delikwenta do urzędu. Jeżeli rzeczowo nie przedstawi dochodów opodatkowanych lub zwolnionych zgodnie z prawem od podatku, to zapłaci 75 proc. od różnicy, której nie wykazał.

W tym roku sprzedaliśmy z żoną część nieruchomości, którą żona nabyła w spadku przed ślubem. Czy ja powinienem o tym wspomnieć w swoim PIT, czy tylko żona? Czy żona może zadeklarować, że przeznaczy pieniądze ze sprzedaży na spłatę kredytu mieszkaniowego zaciągniętego 3 lata temu?

Dochód przynależy tylko żonie i tylko ona go rozlicza. Jednak chcąc skorzystać z ulgi mieszkaniowej (w odniesieniu do nieruchomości nabytych po 2008 r.) to nie ma żadnych przeciwskazań, aby przeznaczyła środki na kredyt czy mieszkanie kupowane do wspólności majątkowej małżeńskiej.

W 2008 rodzice kupili działkę i rozpoczęli budowę domu. Dom został odebrany w 2011 r. Czy jeśli teraz przepiszą na mnie dom to będzie podatek? Czy mogą dać mi to poprzez darowiznę, czy będzie podatek?

Zwykle przez przepisanie rozumie się właśnie darowiznę - brak jest przeszkód, żeby to zrobić bez podatku. Jeżeli jednak to czynność odpłatna (dożywocie, sprzedaż) - to rodzice zapłacą podatek od sprzedaży (a wygląda na to, że nie mogą skorzystać z ulgi meldunkowej). Jeżeli chcecie potem sprzedać ten dom w krótkim czasie, to niech sprzedadzą go rodzice. Jeżeli sprzeda je obdarowane dziecko, to nie będzie miało kosztów uzyskania przychodów i podatek 19 proc. naliczony zostanie od całej ceny domu.

W dniu 27-09-2011 zapłaciłem podatek za działkę (leśny, rolny, od nieruchomości) w Urzędzie Gminy Czerwińsk, ostatnią ratę. W dniu 27-10-2011 otrzymałem pismo, że samorząd podnosi podatek za 2011. Czy jest zgodne z prawem podnoszenie podatków pod koniec roku i uchwała rady gminy działająca wstecz?

Uchwała nie działa wstecz. Może jednak wpłynąć na należności, które powstają od dnia podjęcia uchwały. Zapłata wcześniejsza z góry nie oznacza, że podatnik nie musi dopłacić na zasadzie ochrony praw nabytych.

Czy istnieje możliwość odliczenia kosztów pogrzebu od podatku?

Tak, ale... tylko od podatku do spadków i darowizn. W PIT rocznym nie.

Czy jak żona pracuje za granicą a ja nie mam dochodów w Polsce to nie muszę się rozliczać?

Tak, nie musi Pan się rozliczać.

Mąż pracuje w Belgii - legalnie - ma umowę o pracę na czas nieokreślony, płaci tam podatki, mieszka tam, opłaca ubezpieczenie za samochód itd. Czy w Polsce musi składać PIT?

Wygląda na to, że mąż jest rezydentem podatkowy belgijskim i płaci podatki tylko w swoim kraju. Ewentualny meldunek w Polsce tego nie zmienia, ale czy mąż zgłosił zmianę miejsca zamieszkania w polskim US? Jeżeli nie, to urzędnicy nadal będą sądzić, że jest polskim podatnikiem. Trzeba tych formalności dopilnować.

Czy to znaczy, że ma zgłosić zmianę miejsca zamieszkania w polskim US? Mąż jest zameldowany w Polsce ale czynszu nie płaci bo złożone jest oświadczenie o przebywaniu na stałe w Belgii. Trzeba napisać adres belgijski do US w Polsce?

Tak, oczywiście, należy złożyć formularz NIP z adresem zamieszkania belgijskim i zamieszkania polskim, podając datę zmiany miejsca zamieszkania wstecz, tę faktyczną. NIP składamy do US Warszawa Śródmieście, bo to będzie odtąd właściwy US dla męża. Warto dołączyć pismo wyjaśniające, ze wszystkimi szczegółami na poparcie rezydencji podatkowej belgijskiej, bo po co kontrola...

Czy można w jakiś sposób odliczyć bądź dostać jakaś ulgę w związku z zakupem nowego mieszkania?

Tak, ale może to być jedynie ulga w podatku należnym z tytułu sprzedaży nieruchomości posiadanej wcześniej (czyli tzw. przeznaczenie przychodu na cele mieszkaniowe). Innych ulg mieszkaniowych PIT od lat już nie ma. A szkoda.

Pobieram emeryturę, jednocześnie w 2011 pracowałem powyżej 183 dni na statku bandery gibraltarskiej. Siedziba armatora jest w Norwegii i z Norwegii otrzymuję przelewy bankowe. Jak się rozliczyć?

Tak naprawdę należy ustalić, gdzie mieści się Pana pracodawca. Zgodnie z ustalonym orzecznictwem podatkowym zakładem może być centrala w Norwegii, oddział na Gibraltarze, a nawet Pana statek. Bez ustalenia szczegółów nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Trzeba koniecznie znaleźć doradcę podatkowego.

Mam nadpłatę podatku wynikającą z odliczenia ulgi prorodzinnej na dzieci.Czy komornik ma prawo odebrania jej, jeśli przez cały rok pobierał 50 proc. mojego wynagrodzenia, a nadpłata wynika wyłącznie z odliczonej ulgi, a nie z Ordynacji Podatkowej?

Nie ma znaczenia, z jakiego tytułu posiada Pani wierzytelność wobec US. Komornik może zająć to prawo pismem do US.

Czy muszę składać PIT, jeśli mam zawieszoną działalność gospodarczą i nie byłem zatrudniony w 2011?

Tak. Zawieszenie działalności gospodarczej nie oznacza, że podatnik nie ponosił wydatków i nie otrzymywał przychodów z działalności gospodarczej. Mogą być np. odsetki z rachunku firmowego oraz faktury za telefon (abonamentu się nie przerwie na czas zawieszenia).

Jak powinnam rozliczyć PIT, jeśli założyłam firmę w zeszłym roku i w dniu rozpoczęcia działalności ją zawiesiłam? Jak dotychczas, czy jako przedsiębiorca?

Jako przedsiębiorca.

Dot. NIP US w Warszawa Śródmieście - czyli nie składa się go w swoim mieście tylko wysyła do Warszawy - tak mam to rozumieć?

Tak, dokładnie. Właściwość US stwierdza się na podstawie miejsca zamieszkania, nie zameldowania. Adres miejsca zamieszkania zmienia się na zagraniczny, a rezydenci obcych państw mają swój US w Warszawie.

Moja mama jest po kilku ciężkich operacjach kręgosłupa oraz poważnej operacji onkologicznej, która skazuje ją na branie lekarstw do końca życia. Średnio wydaje co miesiąc około 300 - 400 zł. Czy w związku z tym może skorzystać z jakiejś ulgi i odpisać sobie wydatki na leczenie?

Tak, można odliczyć nadwyżkę ponad 100 zł miesięcznie jeżeli leki zalecił specjalista - ale tylko, gdy chora jest osobą niepełnosprawną - to w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy jak pracuję, a mam zaległości w urzędzie, to po jakim czasie zabiorą cześć pieniędzy z pierwszej wypłaty?

Najpierw US wyśle upomnienie. Potem US rozpocznie postępowanie egzekucyjne. Gdy ustali, że dłużnik pracuje, to wyśle do zakładu pracy zajęcie wynagrodzenia. Mniej więcej minimalne wynagrodzenie jest wolne od zajęcia, jednak koszty zajęcia powstaną, a nie są one małe. Może zatem lepiej złożyć wniosek o rozłożenie zaległości na raty?

Czy nadal są odliczane odsetki od kredytu mieszkaniowego, nawet jak w poprzednich dwóch latach podatnik z tego nie korzystał ?

Zasada ochrony praw nabytych powoduje, że liczy się materialne, faktyczne prawo do ulgi, a nie skorzystanie z niego w PIT rocznym. Nie miałem takiej sytuacji, jednak może zdarzyć się, że US wezwie do wyjaśnienia, gdy nie zobaczy w PIT za rok poprzedni przeniesienia ulgi na rok następny. W każdym bądź razie warunkiem jest, że złożono wcześniej PIT--2K.

Jestem po rozwodzie i mam dwóch synów. Opiekę nad nimi sąd powierzył obydwojgu rodzicom, synowie są co drugi tydzień u mnie. Co mam wpisać w zeznaniu, jeżeli tam jest podział na miesiące?

W takim razie wpisuje Pani w każdym miesiącu 1/30 kwoty za każdy dzień, w którym Pani dzieci przebywały u Pani. Mam nadzieję, ze prowadziła Pani pamiętnik :) Jeżeli nie - proszę porozumieć się z ojcem dzieci, ważne, żebyście nie odliczyli razem tego samego dnia podwójnie.

Chodzi o podatek od zysków z lokat, funduszy itp. (tzw podatek Belki). Czy jeśli sprzedam jednostki funduszu ze stratą, będę mógł w jakiś sposób tę stratę rozliczyć np. w jakimś formularzu PIT aby przy innych dochodach zapłacić mniejszy podatek?

Ja uważam, że nie ma przepisu, który by nie umożliwiał odliczenia takiej straty od kapitałowych dochodów wykazywanych w PIT-38. Ale... sąd administracyjny nie podzielił mojego zdania. Ja poglądów nie zmieniłem, ale takiego działania jednak nie doradzam.

Mam pytanie odnośnie ulgi rehabilitacyjnej. Czy wydatki na opłacanie przewodników osób z niepełnosprawnością ruchową w kwocie 2280 zł stanowią przychód dla przewodnika osoby niepełnosprawnej? Jeżeli tak, to w jaki sposób należy ująć go w zeznaniu rocznym?

Oczywiście, że stanowią przychód przewodnika. Przepis jest tak skonstruowany, że niepełnosprawny nie musi mieć dokumentu, ale musi w razie kontroli donieść na przewodnika. Sposób rozliczenia dochodu przez przewodnika zależy od rodzaju stosunku łączącego strony. Może to zlecenie? Może stosunek pracy? A może przewodnik prowadzi działalność gospodarczą? To zależy od jego sytuacji i umowy pomiędzy stronami. A jeżeli to pojedyncze zlecenie, a przewodnik nie prowadzi działalności gospodarczej i niepełnosprawny też jej nie prowadzi, to przewodnik ma ująć dochody jako tzw. przychody z pozostałych źródeł. PIT-36.

Jak rozliczyć koszty uzyskania przychodu ze stosunku pracy, jeżeli pracownik w ciągu roku przez 8 miesięcy przebywał na zwolnieniu lekarskim, 3 na macierzyńskim, a jeden pracował? Czy można zaliczyć całość kosztów zgodnie z art. 2 ptk.2 ustawy, czy też są inne przepisy regulujące tę kwestię?

Pewnie chodzi o art. 22 ust.2 ustawy o PIT. Nie. Koszty podane w tym przepisie to koszty maksymalne, należne za cały rok. Tutaj mamy tylko koszty za 1 m-c.

Wydatki poniesione na wyjazd do sanatorium (skierowanie z NFZ) można odliczyć ?

Tak, można - jeżeli się jest osobą niepełnosprawną lub ma się na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, która pojechała do sanatorium.

Czy każdemu przysługuje odliczenie 30 proc. diety za pracę za granicą?

Każdemu, kto ma miejsce zamieszkania w Polsce, przebywa czasowo za granicą i uzyskuje przychody ze stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy.

Z jakiej ulgi mam skorzystać po sprzedaży domu w 2011, jeśli kupiłam działkę budowlaną w 2007, wybudowałam dom w 2009, po rozwodzie w 2009 mąż oddał mi swoją część za niewielką spłatą? Zameldowana byłam równy rok przed sprzedażą. Czy korzystam z jednej ulgi meldunkowej na całość czy połowę (od męża) muszę wykazać w PIT?

Ulga meldunkowa przysługuje w stosunku do sprzedanego udziału nabytego w 2007 r. W odniesieniu do udziału nabytego od męża w roku 2009 może Pani skorzystać jedynie z ulgi związanej z przeznaczeniem przychodu (50 proc.) na cele mieszkaniowe.

Pełnoletni syn, który studiuje, pracował na umowę-zlecenie. Zarobił 56zł. Czy mam jego dochód doliczyć do swojego i wspólnie rozliczyć ? Rozliczam się wspólnie z żoną. Czy on ma także wypełnić pit za siebie?

Syn musi rozliczyć się sam. Musi wykazać 56 zł. Może nawet dostanie zwrot kilka złotych.

Prowadzę firmę jednoosobową. W roku 2011 chorowałam. Otrzymałam z ZUS zasiłek chorobowy w wysokości ponad 5000 zł. Czy muszę wypełnić PIT?

Tak, oczywiście. Zasiłek z ZUS wykazujemy w PIT rocznym, a przychody z działalności również - nawet gdy wyniosły zero.

W 2011 przepracowałem większą część roku na terenie RP, ostatnie 5 miesięcy pracowałem za granicą i tam odprowadzałem należny podatek. Czy w związku z tym powinienem się rozliczyć z dochodu w obu krajach czy tylko z Polski

Po pierwsze, zależy czy wyjechał Pan z Polski na stałe, czy czasowo. Jeżeli czasowo, to po drugie, do jakiego kraju i czy kraj ten podpisał z Polską umowę w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu. Jeżeli wyjechał Pan na stałe, to dochody do dnia wyjazdu rozlicza Pan w Polsce, a dochody od dnia wyjazdu - za granicą. Trzeba jednak w polskim US zgłosić zmianę miejsca zamieszkania na zagraniczne!

Rozliczyłam się z mężem przez internet. Jaką mam pewność, że doszedł on do urzędu skarbowego w moim mieście?

Po wysłaniu PIT wyświetlił się numer. Ten numer należało wpisać do formularza UPO - Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Jego wydruk jest dowodem na złożenia zeznania, US znajdzie je w swoim komputerze. Jeżeli nie pamięta Pani tego numeru, to w formularzach rządowych w .pdf da się go znaleźć w jednej z zakładek Acrobat readera. W aplikacji rządowej do PITów rocznych też.

Czy prostytuujące się osoby są zobowiązane do płacenia jakichkolwiek podatków dochodowych, czy też może podobnie jak księża są zwolnione z takich podatków?

Księża nie są zwolnieni z podatków, w każdym bądź razie nie wszyscy . Wracają do meritum sprawy - dochody z prostytucji są nieopodatkowane. Jednak jeżeli są wydatki, a nie ma udokumentowanych dochodów, to prostytutka będzie zobowiązana do wykazania w US, że faktycznie świadczyła te usługi i że faktycznie osiągnęła z nich konkretny dochód. Jeżeli nie zdoła wykazać - x 75 proc.

Czy emeryt musi rozliczać w PIT środki otrzymane z funduszu socjalnego?

Do 2280 zł wolne od podatku. Nadwyżka podlega wykazaniu w PIT. 2280 zł rocznie oczywiście.

Czy przy umowie o dzieło należy mi się zwrot na dzieci?

Nie ma znaczenia, jaki dochód podatnik osiągnął. Jeżeli był zapłacony podatek, może uzyskać zwrot w ramach ulgi prorodzinnej. Pamiętajmy jednak, ulga prorodzinna to nie zasiłek od rządu, ale zwrot podatku, który wcześniej zapłaciliśmy. Nie ma podatku - nie ma zwrotu. Mały podatek - mały zwrot.

W maju 2011 mąż miał wypadek, przeszedł rehabilitację do października, dostał odszkodowanie z firmy ubezpieczeniowej w styczniu tego roku. Czy od tego odszkodowania musi zapłaci podatek?

Odszkodowania za szkodę na osobie, nie związane z działalnością gospodarczą są wolne od podatku i nie wykazujemy ich w PIT rocznym.

Co grozi za nieuregulowanie pitów?

Jeżeli złożymy PIT roczny, ale nie zapłacimy podatku, to możemy zostać ukarani za uporczywe niepłacenie podatku. Tak, tak, oprócz odsetek dostaniemy mandacik na 5-10 proc. zaległości. Dobra rada wujka doradcy podatkowego. Podatki to czysta matematyka, wiec zawsze trzeba policzyć co nam się opłaca, a co nie. Pamiętajmy jednak, że każdy pomysł musi mieć realną podstawę prawną, bo czekać nas będą nieprzyjemności w US. Dużych zwrotów!

Pobierz: program do rozliczeń PIT

Pełna relacja na stronach CZATerii

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »