Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
Sejm uchwalił wczoraj ustawę o unikaniu podwójnego opodatkowania z Kanadą i Luksemburgiem. Z punktu widzenia Ministerstwa Finansów umowy te, mają usunąć szkodliwą konkurencję podatkową dla naszego kraju.
Za przygotowaną przez resort finansów ustawą "o ratyfikacji Konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Kanadą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu wraz z Protokołem, podpisanych w Ottawie dnia 14 maja 2012 r." głosowało 428 posłów, jeden wstrzymał się od głosu.
W uzasadnieniu do ustawy napisano, że obowiązującą polsko-kanadyjską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarto 4 maja 1987 r. Nowa umowa zastąpi starą konwencję z 1987 r.
"W nowych warunkach gospodarczych, jak i nowej sytuacji międzynarodowej zaistniałej w Polsce po 1989 r., zawarte w latach osiemdziesiątych umowy podatkowe nie odpowiadają współczesnym wymogom wynikającym z przystąpienia Polski do Europejskiej Organizacji Współpracy i Rozwoju (OECD), jak i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Zachodzi zatem potrzeba wynegocjowania nowych umów z ważnymi partnerami gospodarczymi Polski, do których zalicza się Kanada" - wskazano w uzasadnieniu.
Nowa polsko-kanadyjska konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania została oparta o aktualną wersję Modelowej Konwencji OECD ws. podatku od dochodu i majątku. Konwencja ma mieć zastosowanie do osób fizycznych i osób prawnych mających miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce, w Kanadzie lub w obu krajach.
Konwencja przewiduje m.in. zmiany w przypadku opodatkowania dywidend, które obecnie podlegają 15-proc. stawce pobieranej u źródła. "W nowej Konwencji obniżono stawkę podatku u źródła do 5 proc. w przypadku osoby uprawnionej, posiadającej co najmniej 10 proc. kapitału w spółce wypłacającej dywidendę. W pozostałych przypadkach znajduje zastosowanie stawka 15 proc." - wyjaśniono.
Natomiast podatek od odsetek pobierany u źródła ma wynieść 10 proc. W umowie zapisano, że dochód z pracy najemnej podlega - z pewnymi wyjątkami - opodatkowaniu w państwie, w którym praca jest wykonywana .
Posłowie w środę jednogłośnie zdecydowali o zmianie konwencji między Polską a Luksemburgiem w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.
Jak podkreślił rząd w uzasadnieniu, obowiązującą konwencję w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawarto 14 czerwca 1995 r. i nie odpowiada aktualnym standardom wynikającym z Modelowej Konwencji OECD ws. podatku od dochodu i majątku.
Ponadto zawiera ona zapisy szkodliwe z punktu widzenia ochrony interesów polskiego Skarbu Państwa. Wprowadzane zmiany mają na celu usunięcie zapisów prowadzących do podwójnego nieopodatkowania pewnych kategorii dochodów, a także dotyczą szeregu technicznych kwestii, wypływających ze stosowania umowy w zmienionej sytuacji gospodarczej i politycznej.
Zmiany wprowadzone Protokołem
- obniżenie podatku u źródła od odsetek oraz należności licencyjnych z 10 proc. do 5 proc.;
- możliwość obniżenia do 0 proc. podatku u źródła od dywidend;
- zmiana metody unikania podwójnego opodatkowania dla polskich rezydentów w odniesieniu do - dochodów z dywidend wypłacanych przez spółki luksemburskie;
- wprowadzenie pełnej klauzuli wymiany informacji w sprawach podatkowych;
- wprowadzenie "klauzuli nieruchomościowej", mającej zastosowanie do zysków kapitałowych ze zbycia udziałów w spółkach nieruchomościowych (opodatkowanie w państwie położenia nieruchomości)
- ograniczenie stosowania Umowy - odmowa ochrony traktatowej dla dochodu otrzymanego lub osiąganego w związku ze sztuczną strukturą ("artificial arrangement").
Protokół statuuje prawo opodatkowania zysków z tytułu bycia udziałów, których wartość w więcej niż 50 proc. pochodzi bezpośrednio lub pośrednio z majątku nieruchomego, w państwie położenia tego majątku.
Z punktu widzenia Ministerstwa Finansów raje podatkowe stosują szkodliwą konkurencję podatkową i należy dążyć do ich wyeliminowania. W ten sposób resort chce pozyskać podatki osób, które prowadzą działalność zarejestrowaną za granicą. W marcu 2012 roku Ministerstwo Finansów podpisało w Nikozji zmiany w umowie podatkowej, dzięki czemu przedsiębiorcy mający zarejestrowane spółki na Cyprze nie będą mogli już korzystać z klauzuli tax sparing, mówiącej o prawie do odliczenia podatku, który faktycznie nie został zapłacony w państwie źródła dochodu. Cypr to jeden z rajów podatkowych, z których chętnie korzystali Polacy, z uwagi na jego niskie podatki. Stawka podatku dochodowego obowiązująca na Cyprze jest najniższa w całej Unii europejskiej, wynosi bowiem 10 proc.. Jest ona stała dla wszystkich usług, bez względu na wysokość osiąganego przez przedsiębiorstwo dochodów.
W ciągu ostatnich kilku lat Ministerstwo Finansów podpisało porozumienia w sprawie wymiany informacji podatkowej z wieloma innymi "rajami podatkowymi", co w praktyce znosi taki ich status u przedsiębiorców. Mowa tu o takich krajach i terytoriach jak:
Grenada, Wspólnota Dominiki,Andora, Jersey, wyspa Man, Szwajcaria, Malta, San Marino, Guernsey. W planach resortu finansów jest zawarcie podobnych porozumień z: Monako, Gibraltarem, Kajmanami, Wyspami Dziewiczymi, Bermudami, Liberią, Turkus & Caicos Islands, Montserrat, Anquilą, czy Belize.