Druga tura wyborów prezydenckich. Czy można głosować korespondencyjnie za granicą?
Wybory prezydenckie 2025 wchodzą w decydującą fazę. Przed drugą turą głosowania Polacy za granicą ponownie staną przed wyzwaniem oddania głosu na odległość. Czy głosowanie korespondencyjne poza granicami kraju jest możliwe?
Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 1 czerwca 2025 roku. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 7:00 do 21:00. Nie wszyscy jednak tego dnia będą mogli udać się osobiście do lokali wyborczych - takim wyborcom z pomocą przychodzi głosowanie korespondencyjne. Czy z tego rodzaju ułatwienia mogą również skorzystać wyborcy znajdujący się tego dnia poza granicami Polski?
Głosowanie korespondencyjne dostępne jest dla osób z niepełnosprawnością, seniorów (od 60. roku życia) oraz osób objętych izolacją lub kwarantanną. Wnioski przed drugą turą wyborów prezydenckich należy złożyć do 22 maja, a w wyjątkowych przypadkach do 30 maja.
Inaczej jest jednak w przypadku wyborców głosujących poza granicami Polski. W wyborach prezydenckich 2025 nie ma możliwości głosowania korespondencyjnego za granicą, zarówno w pierwszej, jak i w drugiej turze.
Zgodnie z obowiązującym Kodeksem wyborczym, głosowanie korespondencyjne nie jest przewidziane w obwodach głosowania utworzonych poza granicami Polski oraz na polskich statkach morskich. Poza granicami Polski głosować nie można również przez pełnomocnika.
Głosowanie w drugiej turze wyborów poza Polską jest jednak możliwe. Wyborcy przebywający za granicą w dniu ponownego głosowania mogą oddać głos w tych samych obwodach głosowania i w tych samych lokalach wyborczych, w których przeprowadzono głosowanie w dniu 18 maja 2025 r., podczas pierwszej tury głosowania.
Aby zagłosować za granicą w drugiej turze wyborów, należy dopisać się do spisu wyborców u właściwego terytorialnie konsula - można to zrobić online przez system e-Wybory lub osobiście w urzędzie konsularnym. Zapisy możliwe są do 27 maja 2025 r. (wtorek), do godz. 23:59 czasu lokalnego. Ewentualnie można wysłać swoje zgłoszenie do spisu wyborców mailem, do właściwego Konsula RP lub zgłosić się osobiście - w godzinach pracy urzędów konsularnych (nie trzeba umawiać się na wizytę).
Co ważne wyborcy ujęci w pierwszej turze głosowania w spisach wyborców sporządzanych przez konsulów nie muszą ponownie (do drugiej tury głosowania) składać wniosku o ujęcie w spisach wyborców.
W przypadku ponownego głosowania w wyborach Prezydenta RP za granicą wyborca może zmienić miejsce głosowania na swój wniosek. Jest na to czas do 27 maja 2025 r. (wtorek). W takim przypadku wyborca zostanie ujęty w spisie właściwym dla adresu jego przebywania 31 maja 2025 r. i jednocześnie zostanie skreślony ze spisu w obwodzie głosowania, w którym głosował w pierwszej turze.
Wyborca zmieniający miejsce pobytu po pierwszej turze i chcący zagłosować w drugiej turze w innym miejscu może też otrzymać na swój wniosek zaświadczenie o prawie do głosowania w drugiej turze. Z takim zaświadczeniem wyborca może oddać głos w dowolnie wybranej komisji wyborczej - w Polsce, za granicą, a także na polskich statkach.
Co warto podkreślić, ważność zachowują zaświadczenia o prawie do głosowania z oznaczeniem prawa do głosowania w dniu ponownego głosowania wydane wyborcom przed pierwszą turą głosowania.
Ponowne głosowanie (druga tura głosowania) w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przeprowadzone w dniu 1 czerwca. Głosowanie na kontynentach amerykańskich (Ameryka Południowa i Ameryka Północna) odbędzie się w dniu 31 maja 2025 r. - w godzinach 7:00-21:00 czasu lokalnego.
Podsumowując:
- Do 27 maja 2025 r. możliwe jest składanie wniosku o ujęcie w spisie wyborców sporządzanym przez konsula.
- Do 29 maja 2025 r. możliwe będzie składanie przez wyborców wniosków (za granicą do konsula) o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów.