Sondaż: Oni będą głosować na "mniejsze zło". Ci wyborcy zrobią to najczęściej

Blisko 75 proc. wyborców, których kandydaci odpadli w pierwszej turze, deklaruje udział w drugiej, by zagłosować na "mniejsze zło" - wynika z badania UCE Research na zlecenie portalu Onet.

II tura wyborów prezydenckich w Polsce odbędzie się w niedzielę 1 czerwca. W ubiegły piątek wieczorem doszło z kolei do debaty Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego. Obaj politycy zabiegają o elektorat Sławomira Mentzena. Do rozmowy Nawrockiego z politykiem Konfederacji doszło w czwartek, a Trzaskowski był u Mentzena w sobotę.

Ankietowani byli pytani m.in., o to, czy w II turze wolą głosować na "mniejsze zło", na kandydata, co do którego nie są przekonani, czy nie głosować wcale. Odpowiedzi różnią się w zależności od elektoratu każdego z kandydatów obecnych w I turze.

Reklama

II tura wyborów. Jak niezdecydowani będą głosować? Przeprowadzono sondaż

Zdecydowana większość woli wziąć udział w II turze i zagłosować na "mniejsze zło". To 74,3 proc. uczestników badania. Innego zdania jest 10,1 proc. Pozostałe 15,6 proc. wybrało odpowiedź "nie wiem/ciężko powiedzieć".

Najczęściej na "mniejsze zło" woli postawić elektorat Adriana Zandberga (95,2 proc.), Magdaleny Biejat (85,9 proc.) i Szymona Hołowni (80,4 proc.). W przypadku zwolenników Grzegorza Brauna i Sławomira Mentzena takich osób jest mniej (odpowiednio 75 proc. i 74,4 proc.).

W badaniu zapytano także o głosowanie w I turze, czy wyborcy opowiedzieli się bardziej za swoim kandydatem, czy przeciwko komuś, np. żeby kontrkandydat nie wygrał. Większość ankietowanych (65,9 proc.) zadeklarowała, że głosowała bardziej za swoim kandydatem. Przeciwko innemu głosowało 23,4 proc. osób. Pozostałe 10,7 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Z sondażu wynika, że głos na lidera Konfederacji Sławomira Mentzena, aby wyrazić swój sprzeciw wobec innych kandydatów, oddało 33,3 proc. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku zwolenników Magdaleny Biejat (29,7 proc. z nich głosowało przeciwko komuś) i Adriana Zandberga (28,5 proc.).

Badanie UCE Research na zlecenie Onetu zostało przeprowadzone w dniach 19-20 maja 2025 r. metodą CAWI na próbie 1011 dorosłych Polaków w wieku 18-80 lat, z czego 871 wzięło udział w I turze wyborów na prezydenta RP.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »