Kosiniak-Kamysz zamawia broń dla wojska. Tym razem to amunicja krążąca

Polska podpisała w czwartek umowę ramową na dostawę zestawów amunicji krążącej WARMATE. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz mówił o "kolejnym wielkim dniu dla polskiej armii", a chodzi o umowę pomiędzy Agencją Uzbrojenia a WB Electronics. Szef resortu obrony mówił również o wojskach dronowych, które właśnie powstają.

Nowy sprzęt dołączy do tych już wykorzystywanych przez polskich żołnierzy. - Będziemy korzystać z doświadczeń ukraińskich i budujemy własne zdolności - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, który podkreślał, że obecna umowa będzie cyklicznie aktualizowana.

Wojsko Polskie kupuje amunicję krążącą

Wicepremier pogratulował stronom kolejnej dużej umowy i docenił polską Grupą WB, uznając ją za najlepszą także w oczach innych inwestorów:

- Kolejny wielki dzień dla polskiej armii, dla bezpieczeństwa i dla gospodarki - mówił po podpisaniu kontraktu szef resortu obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Reklama

Dodawał, że to ogromna inwestycja, bo tysiąc zestawów oznacza w praktyce ok. 10 tys. sztuk dronów, które tu i teraz sprawdzają się już w Ukrainie.  

- Umowy wykonawcze będą podpisywane cyklicznie, po to, że zawsze kupować najlepszą wersję dla Wojska Polskiego - tłumaczył wicepremier.

Tłumaczył jednocześnie, że to nie tylko zakup dronów, ale również "wozów dowodzenia", niezbędnych do przemieszczania się operatorów i sprzętu. "To wielka inwestycja na ogromną skalę", kwitował. 

Wojska dronowe niezbędne w armii

Dodawał również, że dla Polski bardzo ważne jest, abyśmy mieli najlepszy sprzęt, ale również dobrze wyszkolony personel. W tym kontekście mówił o wojskach dronowych, które powołane zostały w 2025 roku:

- To jest program powszechny. To wielka zmiana w polskiej armii. Co tydzień spotyka się zespół do spraw dronizacji polskiej armii. To nie jest prosta sprawa, bo budujemy coś od podstaw de facto - przekazywał Władysław Kosiniak-Kamysz. 

W tym celu powołany został Inspektorat Wojsk Dronowych, który jak tłumaczy wicepremier, działa we wszystkich domenach: powietrznej, lądowej, morskiej, we wszystkich rodzajach Sił Zbrojnych. 

Także w tym kontekście Polska korzysta z doświadczeń Ukrainy, której zdolności dronowe powstały i nieustannie się rozwijają od rosyjskiej agresji na ten krach sprzed trzech lat. 

Dron legion dla chętnych, by wspierać wojsko

Kosiniak-Kamysz dodaje, że obecnie powstaje także komórki szkolące osoby do obsługi dronów, która zajmuje się także przygotowaniem infrastruktury czy poligonów do ćwiczeń z użyciem dronów. 

- Planujemy również na wzór cyberlegionu stworzyć (legion  -przyp. red.) ludzi chętnych, nie do służby w wojsku, ale do pomocy i do obrony Ojczyzny, do wsparcia działań obronnych, przygotowawczych, w postaci takich wspierających armię osób. 

Chodzi m.in. o doświadczonych operatorów dronów, którzy mogliby zgłosić się do wsparcia żołnierzy i edukowania ich także z obsługi dronów.

Umowa na dostawy amunicje krążącej WARMATE została podpisana przez Agencję Uzbrojenia i WB Electronics. Amunicja ta jest przeznaczona do identyfikowania i rażenia lekko opancerzonych celów lub piechoty przeciwnika. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Władysław Kosiniak-Kamysz | wojsko | armia | amunicja | umowa | MON
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »