Sejm wybiera ambasadorów Polski w Serbii i na Malcie. Jest zgoda w komisji
Kandydatury Małgorzaty Kopeć i Anny Kostrzewy-Misztal na nowych ambasadorów na Malcie i w Serbii zostały w czwartek pozytywnie zaopiniowane przez sejmową komisję spraw zagranicznych. Wiceszefowa MSZ Henryka Mościcka-Dendys podkreśliła, że obie kandydatki zostały uzgodnione z prezydentem.
W czwartek sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydatury Małgorzaty Kopeć i Anny Kostrzewy-Misztal na nowych ambasadorów na Malcie i w Serbii. Wiceprzewodniczący komisji, Radosław Fogiel z PiS, zapytał wiceminister spraw zagranicznych podczas dyskusji, czy obie kandydatury zostały zaakceptowane przez prezydenta Andrzeja Dudę.
- Chciałabym potwierdzić, że tak, obie kandydatki mają promesy podpisu prezydenckiego, zostały obie kandydatury uzgodnione. Obie panie są zawodowymi pracownikami MSZ od bardzo wielu lat, w związku z tym obie kandydatury nie budziły wątpliwości - powiedziała wiceszefowa MSZ Henryka Mościcka-Dendys.
Podczas swojego wystąpienia, Małgorzata Kopeć przypomniała, że Polska i Malta nawiązały stosunki dyplomatyczne w 1971 roku, ale dynamikę wzajemnym relacjom nadało przystąpienie obu krajów do Unii Europejskiej w 2004 roku. Dodała, że ambasada Malty w Warszawie działa od 2009 roku, natomiast polska ambasada w Valletcie od 2019 roku.
- Głównym priorytetem mojej misji będzie pogłębianie współpracy między naszymi krajami oraz zwiększanie dynamiki wzajemnych kontaktów, zarówno na poziomie szefów państw, jak i na szczeblu rządowym. Istotne będzie podtrzymywanie praktyki regularnych kontaktów ministrów spraw zagranicznych. Ze względu na duży potencjał ekonomiczny dążyć będę również do intensyfikacji kontaktów między resortami gospodarczymi - mówiła. Dodała, że Polonia ma Malcie liczy około 2 tysięcy osób.
Kandydaturę Kopeć chwalił były szef MSZ w rządzie PiS Zbigniew Rau. - W moim najgłębszym przekonaniu pani dyrektor na stanowisku ambasadora (...) zapewne da sobie radę. Współpracowaliśmy blisko kilka lat, pani dyrektor się dała poznać jako osoba pracowita, surowa dla siebie, wymagająca dla współpracowników, także dla mnie. Czasem wyrozumiała, ale częściej surowa, także to rzeczywiście dobrze rokuje - powiedział Rau.
Z kolei Anna Kostrzewa-Misztal podkreśliła, że z perspektywy realizacji polskiej polityki zagranicznej, Republika Serbii jest najważniejszym krajem w regionie Bałkanów Zachodnich. Mówiła, że państwo to prowadzi wielowektorową politykę zagraniczną i ekonomiczną, zacieśnia relacje z Unią Europejską, ale - jak zwróciła uwagę - jednocześnie posiada ugruntowane historycznie, kulturowo i religijnie związki z Federacją Rosyjską.
- Ostatnio (Serbia - red.) zbliża się militarnie i ekonomicznie z Węgrami, ekonomicznie współpracuje z Chinami oraz z Turcją. Jej sektor energetyczny jest w całości uzależniony od Federacji Rosyjskiej - powiedziała Kostrzewa-Misztal.
Podkreśliła, że stabilna i przewidywalna Serbia leży w interesie polskim oraz, że będzie dążyć do zbliżenia prowadzonych przez nasze kraje polityk. - Chodzi o to, aby Serbii było bardziej po drodze do Warszawy i do większości członków Unii Europejskiej niż do Moskwy - powiedziała Kostrzewa-Misztal.
W głosowaniu za pozytywnym zaopiniowanej kandydatury Kopeć opowiedzieli się wszyscy posłowie komisji obecni na sali. W przypadku Kostrzewy-Misztal jedna osoba wstrzymała się od głosu, reszta obecnych na sali poparła jej kandydaturę.