Reklama

Co wlicza się do podstawy emerytury?

Czy świadczenia rehabilitacyjne, zasiłki chorobowe podlegają wliczeniu do podstawy wymiaru emerytury?

Polskie prawo wprowadziło szczegółowe reguły wyliczania naszej przyszłej emerytury. Mieszczą się one w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Przepisy tej ustawy zakładają, że należy w pierwszej kolejności obliczyć tzw. podstawę wymiaru emerytury. Na podstawie art. 15 ww. ustawy zależy ona głównie od przeciętnej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe lub na ubezpieczenie społeczne liczonej w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych.

Co ważne, okres 10 lat wybierany jest przez nas samych z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłosiliśmy wniosek o emeryturę lub rentę (art. 15 ust. 1 tejże ustawy).

Jednak nie są to jedyne elementy wpływające na podstawę wymiaru emerytury. Należy pamiętać, że zgodnie z art. 15 ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, do podstawy wymiaru emerytury lub renty, dolicza się następujące elementy:

  • kwoty przysługujące ubezpieczonemu w danym roku kalendarzowym wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy, a także
  • kwoty zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego,
  • świadczenia rehabilitacyjnego,
  • zasiłku wyrównawczego,
  • świadczenia wyrównawczego lub dodatku wyrównawczego,
  • wartość rekompensaty pieniężnej ustaloną na podstawie ustawy o zrekompensowaniu okresowego niepodwyższania płac w sferze budżetowej oraz utraty niektórych wzrostów lub dodatków do emerytur i rent,
  • kwoty zasiłków dla bezrobotnych,
  • zasiłków szkoleniowych,
  • stypendiów wypłaconych z Funduszu Pracy za okres udokumentowanej niezdolności do pracy.

Z powyższego jasno wynika, że świadczenia rehabilitacyjne oraz zasiłki chorobowe podlegają wliczeniu do podstawy wymiaru emerytury. Jednak rzeczywistość komplikuje nieco sytuację wnioskującego o emeryturę czy rentę. W praktyce pojawiło się pytanie, czy do podstawy wymiaru emerytury można doliczyć świadczenia rehabilitacyjne oraz zasiłki chorobowe, które wypłacone zostały po ustaniu zatrudnienia.

W uchwale Sądu Najwyższego z 19.08.2009 r. uznano, że w/w świadczenia wypłacane po ustaniu stosunku pracy nie podlegają wliczeniu do podstawy wymiaru emerytury w danym roku kalendarzowym wskazanym do obliczenia jej podstawy wymiaru. Sąd uznał bowiem, że po ustaniu stosunku pracy nie pobiera się składek od tych świadczeń a więc osoba nie podlega już ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Tylko zaś te ww. świadczenia są wliczane do podstawy wymiaru, które były przekazywane wnioskującemu o emeryturę czy rentę w czasie, kiedy był on ubezpieczony.


Gabriela Nowicka

prawniczka, Auxilium S.A.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - tekst jedn. Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.
  2. Ustawa z dn. 6.03.1997 r. o zrekompensowaniu okresowego niepodwyższania płac w sferze budżetowej oraz utraty niektórych wzrostów lub dodatków do emerytur i rent - Dz.U. z 2000 r. Nr 23, poz. 294.

Pobierz: program PIT 2010

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »