Reklama

Dodatek za znajomość języka obcego zwiększy podstawę wymiaru świadczeń chorobowych?

Pracownicy za znajomość języka obcego otrzymują dodatek w stałej miesięcznej wysokości (500 zł), który nie jest zmniejszany za okres usprawiedliwionych nieobecności w pracy.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

Uwaga na dodatek za znajomość języka obcego

Pracodawca zamierza zmienić zasady jego wypłaty w taki sposób, aby w przypadku nieobecności w pracy spowodowanej chorobą, opieką lub macierzyństwem trwającej nieprzerwanie dłużej niż 30 dni dodatek nie przysługiwał.

Stosowny zapis wprowadzi do przepisów wewnątrzzakładowych. Czy w razie takiej zmiany będzie on podlegał uwzględnieniu w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? Po wprowadzonej zmianie dodatek przyznany pracownikom za znajomość języka obcego może podlegać uwzględnieniu w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych w kwocie faktycznie wypłaconej, co wyjaśniamy poniżej.

Reklama

Generalnie w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków z ubezpieczeń społecznych, dalej świadczeń chorobowych, uwzględnia się wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Jeśli w którymś z tych miesięcy pracownik nie osiągnął wynagrodzenia wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, to przy ustalaniu podstawy wymiaru ww. świadczeń wyłącza się lub przyjmuje po uzupełnieniu wynagrodzenie za miesiące, w których przepracował odpowiednio mniej niż połowę lub co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy (art. 38 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego, oprócz wynagrodzenia zasadniczego, przyjmuje się także inne podlegające oskładkowaniu składniki wynagrodzenia, pod warunkiem że nie przysługują i nie są wypłacane za okresy pobierania tych świadczeń (art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

W przypadku składników miesięcznych wlicza się je do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia tej podstawy. Przy czym jeżeli są one zmniejszane proporcjonalnie za okresy absencji chorobowych, to uwzględnia się je w podstawie wymiaru po uprzednim uzupełnieniu.

Ważne: Składniki wynagrodzenia zmniejszane za okresy usprawiedliwionych nieobecności w pracy w sposób inny niż proporcjonalny, np. kwotowo lub procentowo, przyjmuje się do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego w kwocie faktycznie wypłaconej.

Aktualnie dodatek za znajomość języka obcego, o którym mowa w pytaniu, nie jest uwzględniany w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych, gdyż jest wypłacany w pełnej wysokości również za okresy absencji chorobowych.

Po planowanej zmianie będzie on co prawda zmniejszany za ww. okresy, ale tylko wówczas, gdy absencja ta przekroczy w ciągłości 30 dni.  W razie spełnienia tej przesłanki wysokość dodatku będzie obniżana do 0 zł, co oznacza, że zmniejszenie będzie nieproporcjonalne do dni usprawiedliwionych nieobecności w pracy.

Przyjęcie takich zasad wypłaty dodatku spowoduje, że pracodawca, ustalając podstawę wymiaru świadczenia chorobowego, będzie musiał każdorazowo badać, czy w miesiącu, w którym wystąpiła niezdolność do pracy pracownik zachował prawo do dodatku, czy też nie z uwagi na przekroczenie liczby dni absencji chorobowej. Dodatek będzie mógł zostać wliczony (w kwocie faktycznie wypłaconej) do podstawy wymiaru świadczenia przysługującego tylko za taki miesiąc, za który wyniesie 0 zł.

Zwracamy uwagę!

Jeśli pracodawca z pytania podejmie decyzję o zmianie zasad wypłaty dodatku za znajomość języka obcego, to w określonych miesiącach (co wyjaśniliśmy powyżej) będzie on wliczany do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących za okres przypadający od tej zmiany. Uwzględnieniu będą podlegały kwoty dodatku wypłaconego za te same miesiące poprzedzające niezdolność do pracy, za które wynagrodzenie będzie przyjmowane do podstawy wymiaru (także za miesiące sprzed tej zmiany).

Przykład: 

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 4.700 zł oraz dodatek za znajomość języka obcego w kwocie 500 zł, który do 31 grudnia 2021 r. był wypłacany w pełnej wysokości za okresy usprawiedliwionych nieobecności w pracy z powodu choroby, opieki lub macierzyństwa. Od 1 stycznia 2022 r. nastąpiła zmiana regulaminu wynagradzania i dodatek nie przysługuje, jeśli ww. absencje w pracy trwają nieprzerwanie co najmniej 30 dni. 

 Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 4.700 zł oraz dodatek za znajomość języka obcego w kwocie 500 zł, który do 31 grudnia 2021 r. był wypłacany w pełnej wysokości za okresy usprawiedliwionych nieobecności w pracy z powodu choroby, opieki lub macierzyństwa. Od 1 stycznia 2022 r. nastąpiła zmiana regulaminu wynagradzania i dodatek nie przysługuje, jeśli ww. absencje w pracy trwają nieprzerwanie co najmniej 30 dni.

Od 4 lutego do 8 marca 2022 r. (33 dni) pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby. Ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego w lutym 2022 r., pracodawca przyjął przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od lutego 2021 r. do stycznia 2022 r., bez uwzględniania kwot dodatku (za luty 2022 r. został on wypłacony w pełnej wysokości). Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego wyniosła 4.055,63 zł, zgodnie z wyliczeniem: [(4.700 zł - 644,37 zł) x 12 m-cy] : 12 m-cy = 4.055,63 zł.

W związku z tym, że w marcu 2022 r. absencja chorobowa przekroczy w ciągłości 30 dni, za ten miesiąc pracownik nie otrzyma dodatku. Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego podlega więc przeliczeniu poprzez uwzględnienie w niej kwot dodatku wypłaconego za miesiące od lutego 2021 r. do stycznia 2022 r. Podstawa wymiaru wyniesie 4.487,08 zł, tj. [(4.700 zł + 500 zł) - 712,92 zł] x 12 m-cy : 12 m-cy = 4.487,08 zł.

Przykład:

Zakładamy, że pracownik z poprzedniego przykładu przez 31 dni maja 2022 r. będzie sprawował osobistą opiekę nad chorym 3-letnim dzieckiem. Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego będzie stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie uwzględniające kwoty dodatku za znajomość języka obcego wypłacone za okres od maja 2021 r. do stycznia 2022 r. oraz od marca do kwietnia 2022 r. (w lutym 2022 r. pracownik przepracował mniej niż połowę wymiaru czasu pracy).

Wynagrodzenie za marzec 2022 r. zostanie przyjęte po uzupełnieniu, a dodatek językowy za ten miesiąc zostanie uwzględniony w podstawie wymiaru w kwocie faktycznie wypłaconej, tj. w wysokości 0 zł.

Podstawa wymiaru wyniesie 4.447,86 zł, zgodnie z wyliczeniem: [(4.700 zł + 500 zł) - 712,92 zł] x 10 m-cy = 44.870,80 zł; [(4.700 zł + 0 zł) - 644,37 zł] x 1 m-c = 4.055,63 zł; 44.870,80 zł + 4.055,63 zł = 48.926,43 zł; 48.926,43 zł : 11 m-cy = 4.447,86 zł.

Ubezpieczenia i Prawo Pracy Nr 5

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze



Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »